Jak długo wcześniak musi pozostać w szpitalu?
Poród przed terminem wywołuje spory stres u rodziców i sprawia, że pojawia się u nich wiele pytań. Wcześniak musi pozostać w szpitalu, póki jego stan zdrowia nie będzie zadowalający. Ale czy wiesz, co wpływa na długość pobytu w szpitalu? Dowiedz się tego czytając dzisiejszy artykuł!
Rodzice często mają wiele wątpliwości związanych z porodem przed terminem. Na przykład zastanawiają się jak długo wcześniak musi pozostać w szpitalu. Chociaż każde dziecko jest inne i wymaga spersonalizowanej diagnozy, to istnieje kilka ogólnych wytycznych.
Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat porodu prze terminem oraz ile czasu wcześniak powinien spędzić w szpitalu. Te informacje pomogą rozwiać niektóre wątpliwości u rodziców, który doświadczają lęku i niepewności w takiej trudnej sytuacji.
Poród przed terminem
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stosuje termin “wcześniak” wobec dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Taka sytuacja może wywierać negatywny wpływ (zarówno krótko-, jak i długoterminowy) na życie dziecka, ponieważ cechuje ją wysokie ryzyko śmiertelności noworodków.
Oto kilka czynników, które mogą wywoływać poród prze terminem:
- Anemia,
- Wysoki poziom katecholaminy w moczu matki,
- Konsumpcja tytoniu,
- Przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PROM),
- Nadciśnienie tętnicze,
- Krwawienie z pochwy,
- Infekcje układu moczowego,
- Brak lub niewystarczająca opieka prenatalna,
- Jeśli matka ma mniej niż 20 lat lub ponad 35,
- Niski poziom wód płodowych (małowodzie),
- Wywołana w przeszłości aborcja,
- Stan przedrzucawkowy,
- Ciąża bliźniacza.
Przeczytaj również: Wytrzewienie u noworodków – na czym ono polega
Opieka nad wcześniakiem w szpitalu
Opieka medyczna odgrywa kluczową rolę w kwestii zdrowia i przetrwania wcześniaka, co podkreślają liczne statystyki dotyczące zasobów każdego kraju. Ale jaka opieka jest niezbędna?
- Przede wszystkim natychmiastowe wspieranie karmienia piersią i innych rodzajów karmienia.
- Nadzorowanie działania inkubatorów, aby zadbać o równowagę termiczną i zminimalizować ryzyko rozwoju infekcji.
- Higiena skóry dziecka i pępowiny.
- Wsparcie oddechowe lub resuscytacja, jeśli okażą się niezbędne.
- I w końcu natychmiastowe leczenie w przypadku komplikacji (infekcje, żółtaczka, itp.).
Co więcej, obecnie, dzięki postępom medycznym, różne techniki wspierają więź między rodzicami i noworodkami. Zaliczamy do nich choćby kangurowanie, które przybliżymy poniżej.
Kangurowanie
Kangurowanie to technika wykorzystywana w przypadku wcześniaków, która bazuje na bezpośrednim kontakcie z skórą matki i wszystkim, co może zapewnić swojemu dziecku: karmienie (jeśli to możliwe to jedynie piersią), stymulację i ochronę. Ojciec również może to robić.
Dzięki tej technice, mimo pobytu w szpitalu, lekarz może osiągnąć o wiele bardziej humanitarne i naturalne leczenie wcześniaka. Jego potrzeby związane z temperaturą, jedzeniem i ochroną są w pełni spełnione. To samo dotyczy potrzeb uczuciowych (bezpieczeństwa i miłości). Jednocześnie rodzice są w stanie nawiązać więź emocjonalną ze swoim dzieckiem.
Kangurowanie może pomóc skrócić okres pobytu w szpitalu. Poza tym rodzice mogą wykorzystywać tą technikę również po wypisaniu do domu tak długo, jak to niezbędne, w zależności od postępów dziecka. Zawsze jednak należy pamiętać o konsultacjach z lekarzem.
Przeczytaj również: 4 sytuacje, w których należy unikać karmienia piersią
Jak długo wcześniak powinien zostać w szpitalu?
Przede wszystkim należy podkreślić, że czas spędzony w szpitalu może ciągnąć się w nieskończoność dla rodziców, nawet jeśli w rzeczywistości jest bardzo krótki! Po pierwszym szoku związanym z porodem przed terminem, trudności związane z codzienną frustracją zaczynają narastać.
Jednak rodzice muszą zrozumieć, że na tym etapie życia szpital to najlepsze miejsce dla ich dziecka.
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to jak długo wcześniak musi pozostać w szpitalu. Zaliczamy do nich umiejętność oddychania i jedzenia, temperaturę ciała oraz przyrost wagi. Zakłada się, że przed wypisaniem do domu wcześniak musi ważyć około 1,80 kg. Większość dzieci osiąga tą wagę w przeciągu dwóch do czterech tygodni.
W skrócie, aby dziecko było w stanie udać się do domu, musi:
- Utrzymywać stabilną temperaturę bez inkubatora przez jeden lub dwa dni.
- Być w stanie jeść samodzielnie, poprzez karmienie piersią lub butelką.
- Regularnie przybierać na wadze, póki nie osiągnie wagi 1,80 kg.
Teraz wiesz już odrobinę więcej na temat porodu przed terminem i opieki, jaką należy otoczyć wcześniaka. Mimo tego pamiętaj, że każde dziecko jest wyjątkowe, a jego rozwój zależy od wielu czynników. Dlatego też musi cały czas otrzymywać wszelką opiekę i pomoc, jakiej może potrzebować, zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- WHO. (n.d.). Nacimientos Prematuros. Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/preterm-birth
- Ahumada-Barrios, M. E., & Alvarado, G. F. (2016). Risk Factors for premature birth in a hospital. Revista latino-americana de enfermagem, 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4982444/
- Lawn, J. E., Davidge, R., Paul, V. K., von Xylander, S., de Graft Johnson, J., Costello, A., … & Molyneux, L. (2013). Born too soon: care for the preterm baby. Reproductive health, 10(S1), S5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3828583/
- Conde-Agudelo, A., Díaz-Rossello, J. L., & Belizan, J. M. (2008). Método madre canguro para reducir la morbimortalidad en neonatos con bajo peso al nacer. Revisió Cochrane traduïda). A: La Biblioteca Cochrane Plus, (4). https://www.researchgate.net/profile/Jose_Luis_Diaz-Rossello2/publication/267822556_Metodo_madre_canguro_para_reducir_la_morbimortalidad_en_neonatos_con_bajo_peso_al_nacer/links/54d0fa460cf20323c21a2017/Metodo-madre-canguro-para-reducir-la-morbimortalidad-en-neonatos-con-bajo-peso-al-nacer.pdf
- Moral, Á. (2005). El parto prematuro: la emboscada en la preparación maternal. Matronas profesión, (4), 19-21. https://www.federacion-matronas.org/revista/wp-content/uploads/2018/01/vol6n4pag19-21.pdf