Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?
Naukowcy ciężko pracowali od dłuższego czasu, aby w pełni zrozumieć mechanizmy infekcji SARS-CoV-2, czyli wirusa znanego również (nieprawidłowo!) pod nazwą COVID-19 lub po prostu jako koronawirus.
Jednak wiele aspektów i jego cech wciąż jeszcze budzi niepewność. Między innymi nadal nie wiemy dokładnie, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach. Ta kwestia nie jest wbrew pozorom mało znacząca, ponieważ w rzeczywistości ma ona bezpośredni wpływ na rozprzestrzenianie się choroby.
Najpierw jednak musimy wyjaśnić jedną rzecz. Zgodnie z dostępnymi już teraz dowodami dotknięcie obiektu, na którym znajduje się koronawirus, nie powoduje automatycznej infekcji. Jedynie zwiększa znacząco ryzyko zarażenia się nim.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ jeśli dana osoba dotknie powierzchni z koronawirusem, może on pozostać na jej dłoni. Jeśli ta osoba dotknie następnie tą dłonią swojej twarzy, a wirus wejdzie w kontakt z błonami śluzowymi oczu, nosa lub ust, wówczas dostanie się do jej organizmu.
Dlatego właśnie tak ważne jest to, by dezynfekować używane powierzchnie w swoim otoczeniu i często myć ręce.
Jak długo koronawirus przetrwa na różnych powierzchniach?
Nie ma wciąż jeszcze ostatecznych wyników badań dotyczących tego, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach. Dostępne informacje sugerują, że może pozostawać on groźny w okresie od trzech godzin do dziewięciu dni.
Ale jak długo koronawirus jest w stanie przetrwać na różnego rodzaju popularnych powierzchniach? Jak wspomnieliśmy, niestety nadal nie ma w pełni zweryfikowanych danych dotyczących tego zagadnienia.
W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) stwierdziła nawet, że „nie wiadomo, jak długo SARS-CoV-2 może przetrwa” na obiektach i przedmiotach.
Jednak w oparciu o zachowanie innych wirusów eksperci uważają, że koronawirus może pozostawać aktywny przez stosunkowo długi czas na różnych powierzchniach. Zależy to również od warunków otoczenia, takich jak temperatura i wilgotność.
Wiele wirusów pozostaje w stanie aktywności od kilku godzin do kilku dni, w zależności od rodzaju powierzchni, na której się znajdują. Koronawirus nie wydaje się być wyjątkiem, dlatego też należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć infekcji.
Dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.
Dostępne badania naukowe na ten temat
Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Hospital Infection przeanalizowały dostępne informacje na temat zachowania innych koronawirusów, takich jak SARS i MERS. Na tej podstawie naukowcy wskazali, że SARS-CoV-2 może pozostawać aktywny od kilku godzin do kilku dni.
Oczywiście w zależności od rodzaju powierzchni i warunków środowiskowych.
Według tych badań na powierzchniach takich jak metal, szkło i plastik wirus może pozostawać przez cztery do pięciu dni. Jednak w sprzyjających warunkach temperaturowych i wilgotnościowych okres ten może się przedłużyć do aż dziewięciu dni.
Inne badanie, opublikowane w The New England Journal of Medicine i przeprowadzone przez naukowców w amerykańskim laboratorium federalnym, wykazało, że okres przetrwania koronawirusa na powierzchniach waha się od czterech godzin na miedzi do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej. Na tekturze czas ten został zredukowany do jednego dnia.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Lekarstwo na COVID-19 jest obecnie w fazie opracowywania
Okres przetrwania w powietrzu
Okres przetrwania wirusa w powietrzu jest kluczowym zagadnieniem, które należy sobie przyswoić, aby móc lepiej zrozumieć, jak zapobiegać przenoszeniu się go ludzi.
Niedawne i stosunkowo niepokojące wnioski pojawiły się we wcześniej opublikowanym raporcie. Warto jednak zauważyć, że jest to wciąż rodzaj szkicu, który w późniejszym terminie autorzy mogą poprawić lub uaktualnić. Krótko mówiąc, jego autorzy ostrzegają, że nadal analizują dostępne informacje.
Dane w tym raporcie sugerują, że wirus może pozostawać w powietrzu do trzech godzin po rozprzestrzenieniu się w formie aerozolu. W medycynie mówi się, że drobnoustrój zakaźny ma postać aerozolu, gdy różne cząstki lub drobne krople płynu zawierające wirusa są zawieszone w powietrzu.
Cytowane powyżej badanie opublikowane w New England Journal of Medicine również wspomina o tej samej informacji. Potwierdza to, że naukowcy wykryli wirusa w powietrzu trzy godziny po rozprzestrzenieniu się go w postaci aerozolu.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Choroba koronawirusowa (COVID-19) i jej najważniejsze symptomy
Koronawirus na różnych powierzchniach? Są też dobre wiadomości!
W tym niezbyt pozytywnie brzmiącym zestawie informacji bez wątpienia dobrą wiadomością jest to, że można bardzo łatwo wyeliminować tego wirusa za pomocą standardowych środków czyszczących.
Szczególnie wskazane jest częste czyszczenie często używanych powierzchni alkoholem lub środkiem dezynfekującym zawierającym alkohol. Przydatne jest również rozcieńczenie dwóch łyżek wybielacza lub chloru w połowie litra wody.
Wskazane jest przeprowadzanie tego czyszczenia co dwie lub trzy godziny w miejscach publicznych lub w miejscach pracy. Ważne jest również, aby unikać dotykania powierzchni lub przedmiotów w miejscach publicznych, z którymi częsty kontakt ma wiele osób. Należą do nich przede wszystkim balustrady, przyciski windy lub klamki. Możesz na przykład chronić ręce chusteczką.
Najważniejsze zalecenie to częste mycie rąk. Unikaj także dotykania nimi swojej twarzy. Bardzo ważne jest również to, że jeśli ktoś kicha lub kaszle, wówczas powinien zakrywać usta i nos chusteczką lub choćby łokciem.
W domu najlepiej jest sprzątać codziennie. Jeśli ci, którzy tam mieszkają, często wchodzą i wychodzą, najlepiej będzie też często dezynfekować gałki, różne włączniki i obszary użytkowane wspólnie.
Należy też kupione wcześniej przedmioty zdezynfekować je przecierając na przykład ręcznikiem papierowym. W takich przypadkach podjęcie wszelkich środków ostrożności jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Phin, N. F. Requerimientos para uso de equipos de protección personal (EPP) para el nuevo coronavirus (2019-nCoV) en establecimientos de salud.
- Agosto, Arianna, and Paolo Giudici. “A Poisson autoregressive model to understand COVID-19 contagion dynamics.” Available at SSRN 3551626 (2020).
- Kampf, Günter, et al. “Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and its inactivation with biocidal agents.” Journal of Hospital Infection (2020).
- van Doremalen, Neeltje, et al. “Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1.” medRxiv (2020).