Jak dezynfekować drewniane przybory kuchenne

Drewniane sztućce nadają kuchni stylowy i elegancki akcent, a ponadto są idealne do gotowania bez obawy o uszkodzenie patelni i garnków. Wymagają jednak dokładnego czyszczenia.
Jak dezynfekować drewniane przybory kuchenne

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Drewniane przybory kuchenne są niezastąpione, czego dowodzi fakt, że sięgają czasów naszych przodków i zachowały się przez wszystkie pokolenia. Okazują się solidne i nadają kuchni tradycyjny styl. Jednak mogą sprawiać problemy, jeśli nie wiemy jak dokładnie je czyścić. Dowiedz się w tym artykule, jak prawidłowo dezynfekować drewniane przybory kuchenne!

Na rynku dostępne są łyżki, mieszadełka, deski do krojenia, a nawet drewniane szpatułki, które możemy używać we wszystkich rodzajach gotowania. Rzeczywiście można je stosować przy różnorodnych pracach w kuchni. Mają również tę zaletę, że nie szkodzą środowisku nie rysują garnków i nie psują się w upale.

Drewno zawiera w swojej strukturze pory, do których mogą przylgnąć ślady żywności i wilgoci. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie dezynfekować drewniane przybory kuchenne aby uniknąć gromadzenia się bakterii na jakiejś powierzchni.

Produkty, których możemy użyć, aby dezynfekować drewniane przybory kuchenne

W porównaniu z innymi produktami używanymi w kuchni, drewniane przybory wymagają dokładniejszego czyszczenia ze względu na ich rustykalność. Ponadto, jeśli nie przeprowadzimy tej odpowiedniej konserwacji, drewno może stracić jakość i wyglądać na zużyte.

Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby dezynfekować drewniane przybory kuchenne i przedłużyć ich żywotność. Poniżej wymieniono produkty, które są łatwo dostępne, dają świetne efekty, dlatego warto je brać pod uwagę.

Aby dezynfekować drewniane przybory kuchenne, użyj gorącej wody i mydła

Jest to najłatwiejsza metoda codziennego czyszczenia przyborów drewnianych. Niezbędne w tym procesie jest użycie wody o dość wysokiej temperaturze, ponieważ zmiękcza ona resztki stwardniałego jedzenia.

W pierwszym kroku należy użyć trochę wody, aby rozpuścić przyczepione resztki jedzenia. Następnie należy nałożyć mydło i przetrzeć gąbką, która pozwala pokryć powierzchnię aż do usunięcia wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Na koniec narzędzie należy ponownie wypłukać i użyć ręcznika, który je dobrze wysuszy.

Cytryna

Cytryna jest bardzo przydatnym produktem do dezynfekcji przyborów drewnianych, ponieważ pomaga wyeliminować tłuszcz i silne zapachy.

Sok z cytryny należy rozsmarować po całym przyborze, aby go zdezynfekować. Następnie należy go spłukać wodą i osuszyć czystym ręcznikiem, aby wilgoć nie uszkadzała drewna.

Skórka z cytryny
Kwas cytrynowy w cytrynie jest główną substancją chemiczną odpowiedzialną za jej właściwości czyszczące.

Soda oczyszczona to domowy sposób, aby dezynfekować drewniane przybory kuchenne

Z biegiem czasu na przyborach drewnianych mogą pojawić się plamy, które zwykle powstają podczas przygotowywania sosów. Istnieje jednak specjalny sposób dezynfekcji i czyszczenia, aby je usunąć i zachować idealny wygląd instrumentu.

Soda oczyszczona jest jedną z substancji, które mogą być skuteczne w takich przypadkach. Wystarczy rozprowadzić produkt, dodać sok z cytryny i potrzeć ściereczką, aż plama zniknie. Na koniec należy spłukać przyrządy wodą i powiesić w przewiewnym miejscu do wyschnięcia.

Ocet

Ocet to kolejny produkt, który pomaga wyeliminować nieprzyjemne zapachy i odnowić wygląd drewnianych przyborów.

Pierwszym krokiem będzie sporządzenie mieszanki zawierającej ocet i wodę w równych ilościach. Następnie musisz zanurzyć narzędzie w tym płynnym roztworze na maksymalnie 20 minut. Na koniec należy go spłukać wodą w celu usunięcia zapachu i osuszyć dobrej jakości ręcznikiem.

Olej pomaga konserwować, ale i dezynfekować drewniane przybory kuchenne

Olejki to produkt, który można wykorzystać do przeciwdziałania zużyciu przyborów drewnianych. Pomagają zachować ich kolor i połysk.

Możesz użyć oleju mineralnego lub kokosowego. Proces polega na wylaniu niewielkiej ilości oleistego płynu na czystą szmatkę i nałożeniu go na całe narzędzie. Następnie pozostawia się je na 10 do 15 minut a potem spłukuje gorącą wodą i odpowiednio suszy.

Czego nie robić z drewnianymi przyborami?

Opcja korzystania ze zmywarki nie powinna być brana pod uwagę, aby dezynfekować drewniane przybory kuchenne. Chodzi o to, że ciepło i woda oddziałują w urządzeniu przez długi czas, co może prowadzić do zawilgocenia drewna i rozwoju bakterii.

Nie należy ich również moczyć w wodzie przez dłuższy czas. Gdy robimy to zbyt często i długo, ciecz może wnikać w pory drewna i gromadzić szkodliwe mikroorganizmy.

Z drugiej strony środki przeznaczone do czyszczenia muszą być neutralne, ponieważ detergenty chemiczne niszczą drewno. Podobnie, narzędzie należy wyrzucić, gdy ma pęknięcia, ponieważ w tym miejscu zawsze będzie gromadził się brud.

Zmywarka
W żadnym wypadku nie należy używać zmywarki do przyborów drewnianych, ponieważ mogłaby je zniszczyć, ponadto sprzyja gromadzeniu się bakterii.

Odkryj również ten praktyczny materiał: Mycie naczyń – 8 najczęściej popełnianych błędów

Drewniane przybory i czyszczenie muszą być dobrej jakości

Aby zagwarantować dużą trwałość drewnianych przyborów i przedłużyć ich okres użytkowania poprzez pielęgnację, ważne jest, aby były dobrej jakości. Zaleca się kupowanie elementów ze ścisłego drewna, z którymi można się obchodzić bez ryzyka rozwarstwienia.

Należy również zadbać o stałe nawyki sprzątania i wykonywać je świadomie. To bardzo ważne, gdyż każda nieostrożność powoduje przenoszenie bakterii na żywność podczas gotowania lub uszkodzenia powierzchni, których nie można odwrócić.

Należy zauważyć, że drewniane przybory kuchenne, zwłaszcza deski, można od czasu do czasu przeszlifować, aby były twarde i wypolerowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muire C. Tallar madera [Internet]. Barcelona: Editorial Gustavo Gili; 2017 [citado 30 de marzo de 2021]
  • MINCETUR. Plan de Desarrollo de Mercado de Turquía. Perfil de utensilios de madera para la cocina de mercado de Turquía [Internet]. Perú: Dirección de Desarrollo de Mercados Internacionales del MINCETUR
    y de PROMPERÚ; (S.F) [citado 30 de marzo de 2021]
  • Generalitat de Catalunya. Guía de prácticas correctas de higiene para restaurantes. Catalunya: Agencia de Salud Pública de Catalunya; 2015 [citado 30 de marzo de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.