Jak czyścić skórzane torby i portfele?

Akcesoria skórzane mają kilkuletni okres użytkowania i można je ciekawie łączyć z odzieżą. Aby jednak zachować ich połysk i przedłużyć trwałość, należy przestrzegać kilku wskazówek dotyczących czyszczenia.
Jak czyścić skórzane torby i portfele?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wyroby ze skóry są zazwyczaj drogie i wymagają szczególnej pielęgnacji. Utrzymanie ich w dobrym stanie jest ważne, aby przedłużyć ich żywotność i nie stracić estetyki i funkcjonalności. Chociaż nie jest to skomplikowane zadanie, konieczne jest przestrzeganie kilku zaleceń, aby prawidłowo czyścić skórzane torby i portfele.

Akcesoria służą do codziennego użytku oraz do przewożenia przedmiotów w różne miejsca. Dlatego są stale narażone na zabrudzenia i plamy. Aby zapewnić ich trwałość przez lata (do czego ten materiał jest przeznaczony), ważne jest, aby były czyste i zadbane.

Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami, aby wyczyścić skórzane torby i portfele

Wyroby skórzane są zazwyczaj estetycznym dodatkiem do ubrań. Muszą być jednak zadbane i błyszczące.

Jest to tym ważniejsze, jeśli służą jako narzędzie pracy. Z tego powodu trzeba o nie dbać zgodnie z kilkoma szczegółowymi wskazówkami.

1. Usuń wszelki kurz

Przed nałożeniem jakiegokolwiek środka czyszczącego, torbę lub portfel należy dobrze wstrząsnąć, aby usunąć wszelkie ślady kurzu i brudu. Niektóre skórzane torby utrudniają usuwanie kurzu, dlatego ważne jest, aby usunąć wszystkie znajdujące się w środku przedmioty i odwrócić worek na lewą stronę.

W przeciwnym razie środek może wniknąć w wewnętrzne części i jeszcze trudniej będzie je wyczyścić. Odkurzacz może również pomóc w walce z drobnymi zanieczyszczeniami.

2. Zastosuj mydło i wodę

Po usunięciu całego suchego brudu wymieszaj jedną szklankę wody z jedną łyżką mydła w płynie. Nasącz szmatkę i wyczyść tym preparatem swoje skórzane torby i portfele.

Nie zapomnij o kieszeniach i mniejszych przegródkach. Zwykle gromadzi się tam więcej brudu.

Jabón con agua para limpiar bolsos de cuero.
Mieszanka mydła i wody jest przydatna do czyszczenia skórzanych toreb, o ile najpierw usuniesz kurz.

3. Alkohol

Chociaż stosowanie alkoholu nie zawsze jest zalecane, może być świetnym pomysłem na pewne specyficzne plamy na produkcie skórzanym. Na przykład te z atramentu lub błota.

W takim przypadku użyj bawełnianego wacika zwilżonego alkoholem i przetrzyj nim tusz, aby go rozpuścić. Następnie przetrzyj pozostały płyn suchą szmatką.

4. Wykorzystaj pastę do mebli do czyszczenia skórzanych wyrobów

Dobrą wskazówką, aby nadać połysk i kolor wyrobom skórzanym, jest zastosowanie pasty do mebli. Te same, które nadają połysk regałom lub szafkom, mogą również pielęgnować Twoje skórzane torby i portfele.

Jednak należy jej używać tylko trochę i po zewnętrznej stronie, aby usunąć zabrudzenia z tego obszaru. Po prostu nałóż ją suchą szmatką.

5. Regularnie czyść swoje skórzane torby

Jeśli Twoim celem jest utrzymanie lśniącego przedmiotu, powinieneś czyścić skórzane torby i portfele przynajmniej co trzy dni. A przynajmniej zastosuj szybkie odkurzanie. Oznacza to, żeby usunąć całą zawartość z wewnątrz i dobrze wstrząsnąć, aby usunąć kurz.

Jeśli chodzi o dokładne czyszczenie i pielęgnację skóry, staraj się robić to co trzy miesiące, jeśli używasz akcesorium codziennie.

Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego również: 10 wskazówek dotyczących aranżacji i organizacji ubrań w Twojej szafie

Wyczyść skórzane torby i portfele zgodnie z typem wyrobu

Poza ogólnymi zaleceniami dotyczącymi czyszczenia galanterii skórzanej istnieją różne sposoby obróbki i wykańczania materiału. Dlatego konkretna metoda czyszczenia różni się w zależności od rodzaju skóry.

Skóra lakierowana

Wyroby skórzane wykończone lakierem mają farbę na bazie wody, do której dodawane są lakiery. W miarę wysychania utwardzają i chronią skórę. Dzięki temu są bardziej odporne na zabrudzenia i niektóre rodzaje plam, np. tłuszcz.

Jednak ten rodzaj skóry pozostaje wrażliwy na kontakt z wodą, farbą lub rozpuszczalnikami. Można go czyścić specjalnym kremem czyszczącym, który nakłada się suchą szmatką.

Naturalna skóra

W tym przypadku skóra to materiał pomalowany anilinami – czyli związkiem organicznym, który nadaje naturalny wygląd. Charakteryzuje się tym, że jest nieco delikatniejsza w użytkowaniu niż inne rodzaje skóry.

Do czyszczenia dobrze jest użyć gumki do ścierania powierzchni i, jeśli to konieczne, nałożyć kremy kolorowe lub neutralnie tłuste.

Giemza, czyli zamsz

Jest to rodzaj skóry, który jest również malowany anilinami i obejmuje proces szlifowania. Jest najdelikatniejszy do torebek lub portfeli, ponieważ jest wrażliwy na zabrudzenia, tłuszcz lub plamy.

Dlatego zamsz stanowi również najtrudniejszy do czyszczenia rodzaj skóry. Dobrym pomysłem jest użycie małej szczoteczki, jak szczoteczka do paznokci, aby usunąć kurz z powierzchni.

Następnie wymieszaj wodę i szczyptę mydła, aby nałożyć je na zamsz tą samą zwilżoną szczoteczką. Delikatnie nałóż środek, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką okrężnymi ruchami, aby usunąć resztki. Pozostaw do wyschnięcia na jeden dzień.

Białe skórzane torby

Widać, że biała skóra ze względu na swój kolor ma delikatniejszy odcień, co wymaga częstego czyszczenia. Co 4-5 dni należy wycierać białe skórzane torby suchą szmatką, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie używać produktów takich jak ocet czy wybielacz.

Muebles de cuero blanco.
Jeśli masz meble z białej skóry, wiesz już, że trudno utrzymać ten materiał w czystości. To samo dotyczy torebek i portfeli.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak usunąć zagniecenia z ubrań bez prasowania

Kilka końcowych wskazówek dotyczących pielęgnacji skórzanych toreb i portfeli

Na koniec pamiętaj o poniższych zaleceniach, jeśli chodzi o dbanie o torebki i portfele:

  • Trzymaj je z dala od innych przedmiotów. Aby uniknąć konieczności usuwania plam, najlepiej im zapobiegać. Trzymaj skórzane torby lub portfele z dala od innych przedmiotów, które mogą ją poplamić, jak na przykład krem do rąk.
  • Przechowuj je w opakowaniu. Używanie gumowej owijki do przechowywania skórzanego przedmiotu, gdy go nie używasz, pomaga chronić przed kurzem i brudem. Chroni również skórę przed wilgocią z otoczenia.
  • Uważaj na zawartość. Często w torbie trzymamy przedmioty, które po otwarciu mogą spowodować zabrudzenie i uszkodzenie skóry. Na przykład długopisy, żywność lub kosmetyki mogą powodować plamy. Upewnij się, że są szczelnie zamknięte, aby zapobiec poważnej plamie na wewnętrznej stronie torby.
  • Utrzymuj porządek. Pielęgnacja skórzanego portfela lub torby obowiązuje również codzienne użytkowanie. Dobrze ułóż jego zawartość, aby nie przerzucać wszystkiego, kiedy coś wyjmujesz.
  • Odnawianie. Niektóre rodzaje skóry, takie jak zamsz, mogą odzyskać blask za pomocą renowatora koloru. Ponadto istnieją produkty hydroizolacyjne, które zapewniają ochronę przed plamami i zabrudzeniami.
  • Chroń skórzane torby przed słońcem. Nigdy nie pozostawiaj skórzanej torby do wyschnięcia, wystawiając ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Chociaż powyższe wskazówki dotyczą sposobu czyszczenia skórzanych torebek i portfeli, to samo można zastosować do szerokiej gamy akcesoriów wykonanych z tego samego materiału. Na przykład buty lub paski. Skorzystaj z nich przy najbliższej okazji!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.