Jak bezpiecznie przechowywać w domu środki czystości?

Niezbędne jest prawidłowe przechowywanie środków czystości, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Jak możesz to zrobić poprawnie? Poznaj odpowiedź w tym artykule.
Jak bezpiecznie przechowywać w domu środki czystości?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób ignoruje sposób, w jaki przechowuje środki czystości w domu. Jednak trzeba to robić bezpiecznie. W ten sposób można uniknąć potencjalnego ryzyka zatrucia się lub zatrucia dla wszystkich mieszkańców domu, w tym zwierząt i roślin.

Należy wziąć pod uwagę, że większość komercyjnych środków czyszczących zawiera toksyczne składniki. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio się z nimi obchodzić, nawet gdy nie są używane.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom dotyczącym prawidłowego przechowywania.

Siedem rzeczy, o których należy pamiętać, gdy przechowujesz środki czystości

Ważne jest przechowywanie w optymalnych warunkach. Nie chcemy przecież narażać bezpieczeństwa swoich bliskich. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowym przechowywaniu środków czystości.

1. Znajdź bezpieczne miejsce

Idealna jest ukryta przestrzeń. Środki czystości powinny być poza zasięgiem wzroku. Nie tylko dlatego, że nie wnoszą nic do estetyki, ale także dlatego, że większość z nich jest w kolorowych pojemnikach, które są atrakcyjne dla dzieci. Stanowią nawet zagrożenie dla właścicieli zwierząt domowych.

Jakie jest rozwiązanie?

Przechowuj chemikalia w zamkniętym, wentylowanym pomieszczeniu. Chociaż w wielu domach jest to niemożliwe, możesz zdecydować się na szafkę z drzwiami, chyba że zrobisz coś na zamówienie.

7 medidas relativees para almacenar los productos de limpieza
Idealnie przechowuj produkty czyszczące w przewiewnych pomieszczeniach. Powinny być jednak bezpieczne i niedostępne dla dzieci lub zwierząt.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: 8 mitów na temat czyszczenia pościeli i materacy

2. Przewietrz miejsce, w którym przechowujesz środki czystości

Miejsce przeznaczone na przechowywanie sprzętu i środków czystości może znajdować się w przedpokoju, łazience, kuchni, a może garażu. Każde z tych pomieszczeń jest w porządku, o ile regularnie je wietrzysz.

Wszystkie chemikalia wydzielają opary, które, jeśli są skoncentrowane, mogą być toksyczne. Rozważ więc odpowiednie wietrzenie przynajmniej raz w tygodniu.

3. Uważaj na daty ważności

Każdy przeterminowany produkt może stać się niebezpieczny, niezależnie od tego, czy został połknięty, czy nie. Okazuje się, że składniki zawarte w produktach chemicznych mogą reagować między sobą, tworząc bardzo szkodliwe mieszaniny.

Dlatego dobrze jest okresowo przeglądać etykiety, aby pozbyć się chemikaliów, których data ważności już minęła.

4. Zawsze używaj oryginalnego pojemnika

Nie przelewaj zawartości produktów do innych pojemników, zwłaszcza jeśli są one również używane do jedzenia. Wierzcie lub nie, to bardzo powszechna praktyka; wiele osób uważa oryginalne opakowanie za nieatrakcyjne. Może to jednak mieć poważne konsekwencje, takie jak zatrucie.

Wystarczy niewielkie przeoczenie, aby nie zauważyć, że zamiast soku spożywasz kwaśną substancję. Z drugiej strony nie wystarczy wypłukać butelkę z chemikaliami, a następnie użyć jej do przechowywania innych rzeczy.

Należy pamiętać, że środki czystości występują w koncentratach, więc wsiąkają w powierzchnie opakowań.

5. Zdobądź organizery do sprzątania

Zapomnij o bałaganie!

Nie potrzebujesz wózka do sprzątania, jakiego używają w hotelach, ale możesz postarać się o mniejszy kosz do sprzątania lub organizer. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką produkty, których często używasz, aby przemieszczać je w grupie podczas prac domowych.

6. Utrzymuj porządek przez cały czas

Uporządkuj i posprzątaj miejsce, w którym będziesz przechowywać środki czystości i przybory. Oprócz utrzymywania w czystości każdego zakątka domu, będziesz mogła mieć na oku posiadane przedmioty. W ten sposób będziesz mieć lepszą kontrolę nad tym, czego potrzebujesz podczas następnej wyprawy do supermarketu.

7. Klasyfikuj i sortuj według rodzaju produktu

Sklasyfikowanie i uporządkowanie wszystkiego jest bardzo praktycznym środkiem przy szukaniu konkretnego produktu. Szeroko stosowanym kryterium jest organizowanie według funkcji produktu. Na przykład osobno trzymaj środki do czyszczenia szkła, uniwersalne środki czyszczące i gąbki w zestawie lub pudełka do określonych celów: jedne do łazienki, drugie do kuchni i tak dalej.

Najlepiej używać przezroczystych plastikowych pudełek, które są głębokie i mają pokrywkę. Oznacz je zgodnie z wybranymi kryteriami. W ten sposób lepiej odnajdziesz to, czego szukasz w szafie.

Clasifica y ordena por tipo de producto
Klasyfikując swoje produkty według funkcjonalności, ułatwisz utrzymanie porządku w swojej przestrzeni magazynowej.

Niektóre substancje, które możesz znaleźć w składzie środków czyszczących

Większość środków chemicznych w środkach czyszczących to substancje skuteczne i kontrolowane w celu uzyskania dokładnego czyszczenia. Należy je używać i przechowywać wyłącznie zgodnie z instrukcjami producenta.

  • Fosforany są używane w wielu proszkach do prania.
  • Ftalany to rodzina chemikaliów, które znajdziesz w opisach różnych domowych środków czystości.
  • Wybielacz chlorowy jest niewątpliwie najbardziej znany każdej pani domu. Jest kluczowym składnikiem wybielaczy domowych.
  • Kolejnym składnikiem środków czyszczących jest laurylosiarczan sodu. Jego główną funkcją jest wywoływanie pienienia.

Aby zmniejszyć ryzyko, wybierz alternatywne środki czystości

W dzisiejszych czasach produkty alternatywne coraz częściej pojawiają się w domach, które stosują praktyki bardziej przyjazne dla środowiska. Z drugiej strony są często tańsze, bez uszczerbku dla ich skuteczności. Składniki takie jak soda oczyszczona i ocet mogą być wykorzystane jako baza do opracowania tych opcji.

Oczywiście podczas ich użytkowania należy zastosować nieco więcej wysiłku, oprócz dodatkowego etapu dezynfekcji. W każdym razie są bezpieczne, wielofunkcyjne i mogą ułatwić wiele zadań. Tylko pamiętaj, aby obchodzić się z nimi podobnie jak z produktami komercyjnymi. Tutaj dowiedz się o mieszankach, których należy unikać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wolkoff P, Schneider T, Kildesø J, Degerth R, Jaroszewski M, Schunk H. Risk in cleaning: chemical and physical exposure. Sci Total Environ. 1998 Apr 23;215(1-2):135-56. doi: 10.1016/s0048-9697(98)00110-7. PMID: 9599458.
  • Gerster FM, Vernez D, Wild PP, Hopf NB. Hazardous substances in frequently used professional cleaning products. Int J Occup Environ Health. 2014;20(1):46-60. doi:10.1179/2049396713Y.0000000052

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.