Jack Grealish i jego 5 najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie łydek

Zdobywając miejsce w Manchesterze City, Grealish pojawia się w wiadomościach nie tylko ze względu na swoje występy, ale także ze względu na swoje łydki. Jakie ćwiczenia możemy wykonywać, aby uzyskać taką budowę?
Jack Grealish i jego 5 najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie łydek
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2023

27-letni angielski gwiazdor piłki nożnej, Jack Grealish, przeniósł się z Aston Villi do Manchesteru City za 117 milionów euro w sierpniu 2021 roku i teraz pokazuje, że jest na wagę złota. A jednak to jego łydki stały się najbardziej popularne w internecie ze względu na rozmiar i budowę!

Guardiola, jego obecny trener, pokłada w nim wielką wiarę: „Dzięki jakości, jaką mamy w ataku, Jack Grealish może zrobić prawdziwą różnicę” – powiedział trener. W tym roku 2023 ustawił go jako filar swojej drużyny, a ze swoimi asystami i golami wygląda jak niekwestionowany napastnik.

Jednak Jack Grealish od jakiegoś czasu zwraca uwagę publiczności swoimi łydkami. Zgodnie z jego wypowiedziami, nie robi żadnego specjalnego treningu, aby osiągnąć taki rozmiar.

Jego łydki są jak dwie piłki do koszykówki.

~ Emiliano Martínez, o Grealish, kiedy byli kolegami z drużyny ~

Istnieją jednak specjalne ćwiczenia skupiające się na tym obszarze, które możemy dodać do naszego treningu, jeśli chcemy wzmocnić nasze kończyny dolne. Tutaj ci o nich opowiemy.

1. Jack Grealish wypracował swoje łydki dzięki skakance

Na początek coś prostego: skakanka. Jest to ćwiczenie aerobowe, które angażuje całe ciało i porusza różne grupy mięśni. Ale bez wątpienia łydki uzyskują stały, powtarzalny efekt tonizujący.

Chociaż czasami uważa się to za dziecinną zabawę, prawda jest taka, że istnieją całe książki na temat korzyści płynących ze skakanki. Oprócz hipertrofii dolnych partii kończyn, poprawisz koordynację.

A jeśli masz kilka dodatkowych kilogramów, to jest to idealne ćwiczenie, które pomoże Ci schudnąć. Według badań opublikowanych w 2015 roku skakanka poprawia skład ciała, jednocześnie zmniejszając ilość substancji zapalnych we krwi. Tak, to znaczy, że jest to ruch przeciwzapalny.

2. Podnieś pięty i wypracuj łydki jak Jack Grealish

Mówimy tutaj o odcinku anatomicznym, w którym znajdują się mięśnie łydki, między innymi mięsień brzuchaty. Pod nim znajduje się mięsień płaszczkowaty. Kiedy się łączą, razem przechodzą w ścięgno Achillesa, które sięga aż do pięty.

Cały ten obszar łączy kolano ze stopą. Dlatego wykonując unoszenie pięty, uzyskasz mechaniczny bodziec dla nogi.

Być może widziałeś maszynę do ćwiczeń, która służy do obciążania ramion i wykonywania unoszeń pięt. To bardzo pomaga, ale możesz także ćwiczyć ten ruch w domu, z obciążeniem zewnętrznym lub bez.

To proste. Stoisz ze złączonymi kończynami i wielokrotnie próbujesz stanąć na palcach. Jeśli chcesz, chwyć w dłonie hantle lub przedmioty z przeciwwagą.

Podnoszenie pięt z nieugiętymi kolanami stymuluje łydki. Jeśli trochę ugniesz kolana, bardziej wzmocnisz mięsień płaszczkowaty.

3. Narciarz

Jeśli oglądałeś zimowe igrzyska, być może zauważyłeś, jaką pozycję przyjmują narciarze podczas skoków. Ich ciała pochylają się lekko do przodu, ale kolana pozostają nieugięte. To daje im szybkość, stabilność i dystans.

Wykonywanie pozycji skaczącego narciarza to klasyczne ćwiczenie wzmacniające łydki. Stojąc pochylasz się do przodu bez zginania kolan i bioder. Podeszwy stóp nie powinny odrywać się od podłoża. Musisz czuć, że Twoje pięty chcą się unieść, ale nie pozwalasz im na to.

Utrzymujesz pozycję przez 20-30 sekund i robisz tyle serii, ile chcesz.

4. Pajacyki w miejscu

Jeśli nie masz skakanki, nie martw się. Podobny efekt może mieć skakanie w miejscu, stymulując łydki, gdy upadamy pod własnym ciężarem.

Mamy też wariant o nazwie pajacyki. W tym ćwiczeniu dodajemy ruch wachlarzowy wykonywany naszymi kończynami górnymi oraz otwieranie nóg. Dlatego czasami nazywa się to skakaniem na gwiazdę lub skokiem nożycowym.

Kiedy aktywność elektryczna mięśni biorących udział w ćwiczeniu pajacyków mierzono za pomocą elektromiografów, zauważono, że mięśnie brzuchate łydki odgrywają ważną rolę. Ale nie tylko one. Występuje również uderzające i silne zaangażowanie mięśnia piszczelowego przedniego, co pokazuje, że ćwiczenie pajacyków wzmacnia całą nogę.

5. Izolacja łydki na stepperze

Możesz pracować z jedną łydką na raz, jeśli masz stepbox. Wchodzisz na stopień jedną nogą, opierając się na palcach i próbując wejść na palce w tej pozycji. Druga noga jest w powietrzu i próbujesz zachować równowagę, aby nie upaść.

Naprzemiennie zmieniaj nogi, aby wykonać kolejne powtórzenia.

Jeśli nie masz steppera , poszukaj schodów w swoim budynku lub mieście. Zgodnie z analizą naukową, na im wyższy stopień się wspinasz, tym większa aktywacja mięśni łydek i tym większa siła, którą musi wytrzymać twoja kostka.

Wybierz wyższe stopnie, gdy zyskasz siłę i równowagę dzięki temu ćwiczeniu.

Jack Grealish traktuje łydki jako coś więcej niż estetyczny detal

Poprawa siły nóg jest kluczowa w niektórych sportach, takich jak piłka nożna. Łydki Jacka Grealisha pomagają mu w bieganiu i walce o piłkę. Wykracza to poza aspekty estetyczne i może mieć nawet reperkusje metaboliczne.

Według badań naukowych, które powiązały siłę nóg z gromadzeniem się tłuszczu w jamie brzusznej, brak siły w kończynach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadwagi i otyłości. Dlatego brak ćwiczeń na łydki może być czynnikiem ryzyka różnych schorzeń.

Istnieją też inne okoliczności, które odgrywają rolę, jeśli chodzi o objętość mięśni. Genetyka i procent tkanki tłuszczowej to elementy, które zawsze należy wziąć pod uwagę.

Dąż do uzyskania mocy i siły, a nie tylko  wyglądu. Ćwicz, aby nogi służyły Ci do tego, czego chcesz, a nie tylko po to, by je pokazać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.