Infekcja dziąseł – 5 środków na jej złagodzenie

Infekcja dziąseł – 5 środków na jej złagodzenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Dziąsła są bardzo ważnym elementem jamy ustnej. Jeśli nie otoczymy ich odpowiednią troską i codzienną higieną, może dojść do powstania nieprzyjemnego stanu zapalnego. Zwykle jest on oznaką tego, że w twojej buzi rozwija się infekcja dziąseł. Nie lekceważ jej, ponieważ nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jeśli i ciebie dopadła infekcja dziąseł lub po prostu twój organizm ma skłonność do tej dolegliwości, nie czekaj z założonymi rękami, aż samo przejdzie. Pomóż swojemu organizmowi złagodzić stan zapalny i przywrócić stan dziąseł do zdrowia.

Z pomocą przyjdzie ci kilka domowych, sprawdzonych metod leczniczych. Wybierz tę, która najbardziej przypadnie ci do gustu. Generalnie wszystkie są jednakowo skuteczne w działaniu.

Infekcja dziąseł – co to takiego?

Infekcja dziąseł, należąca do grupy chorób obejmujących przyzębie jest stosunkowo częstą dolegliwością, występującą u ludzi w każdym wieku. Charakteryzuje się ona stanem zapalnym górnych lub dolnych dziąseł (albo obydwu jednocześnie). Jednym z pierwszych objawów jest silne zaczerwienienie dziąseł.

Infekcja dziąseł może świadczyć o rozwoju jednej z dwóch chorób: zapalenia dziąseł (gingivitis) lub zapalenia przyzębia. Pierwszy przypadek zwykle stanowi pierwszą faze rozwoju choroby.

Główną przyczyną tego typu infekcji jest nadmiar kamienia nazębnego oraz gromadzące się w jamie ustnej chorobotwórcze bakterie. Zapalenie przyzębia występuje wówczas, gdy zapalenie dziąseł zaczyna przybierać na silne i nie zostało poddane żadnemu leczeniu.

Badanie dentystyczne

W przypadku zapalenia przyzębia infekcja dziąseł stopniowo obejmuje swym zasięgiem również korzenie zębów, co w konsekwencji może prowadzić do ich całkowitej utraty. Jeśli chcemy zachować uzębienie na długie lata, warto o nie dbać i natychmiast leczyć wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej.

Jak można leczyć infekcję jamy ustnej?

Wszyscy wiemy – i to od najmłodszych lat – że trzeba dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej. Rodzice nieustannie tłukli nam do głowy, że należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Dlaczego zatem w wielu dorosłym tak wielu z nas zapomina o żelaznych zasadach codziennej higieny? Z lenistwa, braku czasu, a może zwyczajnie wraz z upływem lat przestajemy o siebie dbać?

Kluczem do zdrowia jamy ustnej, oprócz codziennej higieny jamy ustnej, jest regularne oczyszczanie zębów z kamienia i innych osadów. Specjaliści zalecają poddawanie się takiemu zabiegowi przynajmniej dwa razy w roku.

  • To właśnie kamień nazębny jest główną przyczyną infekcji dziąseł. Niestety zwykła pasta do zębów oraz regularne ich czyszczenie nie są w stanie zapewnić nam całkowitej ochrony przed nadmiarem osadów na zębach. Aby skutecznie je usunąć, trzeba wybrać się do dentysty.

Istnieje również szereg naturalnych środków, które znakomicie wspomagają naturalne oczyszczanie zębów z kamienia. Co prawda nie zastąpią one profesjonalnych zabiegów, ale pozwolą nam na utrzymanie czystych i wolnych od infekcji dziąseł i zębów przez dłuższy okres czasu.

Co więcej, stomatolodzy gorąco zachęcają do stosowania tych prostych, domowych rozwiązań. Wiele z nich jest naprawdę skuteczna – szybko zabija zarazki oraz pomaga przywrócić zdrowie jamy ustnej. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na to, jak zapobiegać infekcji dziąseł w domowych warunkach.

1. Woda utleniona

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, jest powszechnie stosowana do odkażania ran. Pamiętajmy, że zaczerwienione i objęte infekcją dziąsła również stanowią otwartą ranę.

Systematyczne płukanie jamy ustnej roztworem na bazie wody utlenionej pomoże ci utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej oraz skutecznie zabije wszystkie chorobotwórcze bakterie.

Składniki płynu do płukania ust
  • 2 łyżki stołowe wody utlenionej (30 ml)
  • 2 łyżki stołowe wody (30 ml)
  • 1 kropla alkoholu
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Do pustej szklanki wlej dwie łyżki wody utlenionej, następnie dodaj jednakową część wody. Dokładnie wymieszaj.
  • Na koniec dodaj jedną kroplę alkoholu (jeśli chcesz wzmocnić działanie swojego płynu do płukania ust).
  • Płucz jamę ustną przygotowanym roztworem codziennie wieczorem tuż po dokładnym wyszczotkowaniu zębów.

2. Płyn do płukania ust

Podstawowym zadaniem płynów do płukania ust (zarówno komercyjnych, jak i naturalnych) jest systematyczne zwalczanie płytki nazębnej oraz kamienia. Osadzanie się bakterii na powierzchni zębów i dziąseł stanowi główną przyczynę rozwoju chorób przyzębia

.

Dziewczyna z płynem do płukania ust

Możesz nieco wzbogacić komercyjny płyn do płukania ust i regularnie płukać nim jamę ustną. Starczy coi on na dłużej, a twoje zdrowie na tym nic nie straci.

Składniki
  • 2 łyżki stołowe ulubionego płynu do płukania ust (30 ml)
  • 1 łyżka stołowa wody (15 ml)
  • Odrobina soli (wedle uznania)
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Zmieszaj tradycyjny płyn do płukania ust z wodą i dodaj do mieszanki łyżeczkę soli.
  • Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników, wypłucz jamę ustną przygotowaną miksturą. Idealnie, jeśli będziesz to robić po każdym posiłku.

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to magiczny środek, który w całkowicie naturalny sposób pomaga utrzymać zdrowie jamy ustnej oraz przywrócić jej prawidłowe pH. Istnieje wiele różnych receptur na remedia na bazie sody oczyszczonej. My zaproponujemy ci jedno z nich, które sprawi, że infekcja dziąseł ustąpi szybko i trwale.

Składniki
  • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (9 g)
  • 1 łyżeczka wody (5 ml)
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Zmieszaj sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody tak, aby powstała gęsta pasta.
  • Następnie nanieś przygotowaną pastę bezpośrednio na zaczerwienione i objęte infekcją dziąsła.
  • Pozostaw ją na dziąsłach przez kilka minut, po czym dokładnie wypłucz jamę ustną.

4. Surowy ziemniak

O tym, że ziemniaki zawierają dużo cennych składników odżywczych, wiemy wszyscy. Ponadto są one smaczne, a ich przygotowanie nie przysparza żadnych problemów. A czy wiesz, że bulwy te wykazują również wiele leczniczych właściwości?

Chociaż może wydawać ci się to niewiarygodne, ziemniaczane puree to znakomity naturalny lek na infekcje dziąseł. Potrawa ta skutecznie łagodzi stan zapalny, zmniejsza zaczerwienie dziąseł oraz przywraca zdrowie jamy ustnej. Surowe są jeszcze skuteczniejsze!

Obieranie surowego ziemniaka
Składniki
  • 2 surowe ziemniaki
  • ½ szklanki ciepłej wody (100 ml)
  • 1 łyżeczka soli (5 g)
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Obierz ziemniaki ze skórki i pokrój na plasterki.
  • Jeśli to możliwe, użyj surowych ziemniaków i zmiksuj je z ciepłą wodą na papkę.
  • Na koniec dodaj odrobinę soli i wetrzyj powstałe puree w objęte infekcją dziąsła.
  • Stosuj zabieg zwłaszcza wieczorami, tuż przed pójściem spać.

5. Miodowy napar

Ziołowe napary i czarna herbata znakomicie przyspieszają leczenie stanów zapalnych jamy ustnej. Dzięki nim infekcja dziąseł minie szybko oraz zmniejszy się ryzyko jej nawrotu. W połączeniu z miodem tworzą naprawdę skuteczne remedium odkażające jamę ustną.

Letnia herbatka z dodatkiem miodu znakomicie ukoi stan zapalny oraz poprawi samopoczucie. Śmiało możesz wybrać zioła, które smakują ci najbardziej!

Miód płynny
Składniki
  • 1 torebka czarnej herbaty (lub jedna łyżka stołowa suszu)
  • 1 łyżeczka miodu (8 g)
  • 2 łyżeczki ulubionych ziół (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożywanie
  • W pierwszej kolejności zagotuj wodę. Zalej nią torebkę czarnej herbaty i odstaw na 2-3 minuty do zaparzenia.
  • Po wyjęciu torebki dodaj łyżkę miodu i ulubione zioła aromatyczne.
  • Odstaw napar na kilkanaście minut do ostudzenia.
  • Pij napar o temperaturze niewiele przekraczającej temperaturę otoczenia.
  • Zanim przełkniesz każdy łyk, zatrzymaj na kilka sekund napar w jamie ustnej, aby lecznicze składniki miały czas wniknąć w objęte infekcją dziąsła.

Infekcja dziąseł to bardzo popularna dolegliwość występująca każdego dnia u milionów osób na całym świecie. Jeśli zostanie ona wyleczona na czas, unikniemy przykrych i poważnych konsekwencji oraz zachowamy własne zęby na długie lata. Pamiętaj, że domowe remedia są dla osób wytrwałych – często na efekty trzeba trochę poczekać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.