Imię dla dziecka – jak dobrze je wybrać?

Wybranie trafnego, dobrze pasującego imienia dla nowo narodzonego dziecka wcale nie jest łatwym zadaniem. Decyzja ta powinna być przemyślana, aby imię malucha było jego szczęśliwym talizmanem, a nie piętnem na całe życie.
Imię dla dziecka – jak dobrze je wybrać?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli spodziewasz się maleństwa z pewnością stoisz przed trudną decyzją, a mianowicie: jakie wybrać imię dla dziecka? Czy wiesz, że twój wybór może w mniejszym bądź większym stopniu uwarunkować dalsze życie twojej pociechy.

Warto więc spokojnie się zastanowić i wybrać odpowiednie imię w oparciu o kilka istotnych czynników.

Z jednej strony nęci tradycja rodzinna. Może dać dziecku imię po babci czy dziadku. Z drugiej strony kusi moda i najnowsze tendencje nadawania imion aktorów, piosenkarzy, celebrytów czy innych sławnych ludzi.

Do tego dochodzi jeszcze czynnik religijny, osobiste gusta literackie oraz własna wyobraźnia i imiona, które po prostu dobrze nam się kojarzą. Jednym słowem – mętlik w głowie!

Pamiętaj, że imię dla dziecka nie tylko powinno ci się podobać, ale przede wszystkim ma ono nieść ze sobą pewne przesłanie. Chociaż może wydawać ci się to absurdalne, kryje się w nim moc i stanowi ono cząstkę naszego własnego „ja”.

Nie bez powodu w wielu kulturach imię stanowiło zaklęcie oraz było wyrażeniem magicznych życzeń i cnót.

Na przykład indiańskie plemiona nadawały nowo narodzonemu człowiekowi imię związane z okolicznościami przyjścia na świat. Zależało ono od danej pory roku, układu gwiazd, sił natury itp.

Stąd też spotykano imiona takie jak „Dziecko Gwiazdy”, „Słodki Pachnący Kwiat”, „Dziki Kot” – miały one wymiar magiczny i definiowały daną osobę.

Idealne imię dla dziecka – od czego zacząć?

Każdy rodzic, każda para stopniowo poszerza listę potencjalnych imion, które chcieliby nadać swojemu maleństwu.

Zanim jednak padnie ostateczna decyzja, warto zorientować się, czy wybrana propozycja jest zgodna z numerologią i znakiem zodiaku pod którym urodzi się dziecko. Nawet jeśli nie wierzysz w magiczną moc liczb i wszechświata, nie zaszkodzi trochę poszperać po horoskopach.

Kobieta w ciąży z listą imion

Jeśli nasza pociecha otrzyma niewłaściwe imię, może ją ono „uwierać” przez resztę życia. Pamiętaj, że imię to druga skóra człowieka, a kiedy ten nie czuje się w niej dobrze, pojawia się zgrzyt osobowościowy i dziecko nie jest w stanie żyć w harmonii i zgodzie z samym sobą.

Nie wiesz od czego zacząć wybieranie imienia dla swojego dzidziusia? Poniżej znajdziesz listę przydatnych wskazówek i porad, które ułatwią ci to wcale nie łatwe zadanie.

Jak trafnie wybrać imię dla dziecka?

1. Nie kieruj się modą i nie przesadzaj z oryginalnością

Bywają okresy, że mnożą się jak grzyby po deszczu imiennicy bohaterów popularnych seriali, sławnych osób, celebrytów, bohaterów modnych książek itp. Pojawia się nagły wysyp dziewczynek o imieniu Izaura, Sandra, Dżesika, Wanesa, Fiona… Na placu zabaw mamy nawołują: Brajan, Denis, Rodżer…

Pamiętaj, że moda modą, a dziecko obarczone jest imieniem na całe życie. Rówieśnicy bywają naprawdę okrutni, a źle dobrane imię może być przyczyną wielu przykrości w życiu twojej pociechy.

Staraj się unikać nie tylko imion dziwacznych, ale także źle brzmiących i zbyt pospolitych. Wyobraź sobie, że w klasie twojego dziecka kilka osób nosi to samo imię co on. Chcesz, by było ono nieustannie porównywane z innymi Jankami czy Kubami?

Same dzieci mogą mieć kłopot z zaakceptowaniem dziwnie brzmiącego lub dwuznacznie zapisywanego imienia. W wielu przypadkach nie są one ani obce ani polskie. Kreatywność w tym temacie niestety nie zawsze popłaca.

2. Podejmij decyzję wspólnie z partnerem

Przy wyborze imienia dla dziecka decydujący głos powinni mieć rodzice. Reszta rodziny owszem może dać swoją opinię i propozycje, ale ostateczna decyzja należy do przyszłych rodziców, i to obojga.

Nie pozwól, by bliscy ci ludzie (zwłaszcza przyszli dziadkowie) wywarli na was presję. Imię dla dziecka ma być waszym osobistym wyborem.

Wybór imienia dla dziecka

Najlepszym wyjściem jest ustalenie imienia razem z partnerem. Usiądźcie spokojnie i zróbcie listę propozycji każdego z was. Z pewnością niektóre z nich powtórzą się i będziecie mogli bez problemu wybrać opcję, która podoba się wam obojgu.

3. Unikaj powtarzania imion w rodzinie

Staraj się nie powielać elementów rodzinnego drzewa genealogicznego. W każdej rodzinie występowały dziwne, niecodzienne imiona. Kiedy mowa o Stasiu, Zofii czy Franciszku, nie ma problemu, gorzej jeśli dziadkowie upierają się, by powielić imię pradziadka Alfonsa albo stryjecznej ciotki Genowefy.

Zanim nadasz niekonwencjonalne imię swojemu dziecku, zastanów się, czy go nie skrzywdzisz na resztę życia. Inną istotną kwestią jest także powielanie wraz z imieniem osobowości członków rodziny.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Kąpanie noworodka – jak to robić poprawnie?

Przypomnijmy sobie słynną kolumbijską sagę „Sto lat samotności Gabriela Gracii Marqueza, gdzie imię determinowało los danego członka rodziny.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało szczęśliwy start w życiu, nadaj mu dźwięczne, radosne imię o pozytywnym znaczeniu. Nie skazuj go na dźwiganie egzystencjalnego, rodzinnego ciężaru już od najmłodszych lat życia.

Przeszłość pozostawcie za sobą, nowy członek rodziny to zapowiedź nowego, niczym nie skażonego losu. Zapisz mu go w jego własnym imieniu

4. Poznaj znaczenie wybranego imienia

Imię dla dziecka to nie tylko dźwięk liter, z którym się utożsamiamy, ale przede wszystkim magiczne zaklęcie. Nie ufaj wyłącznie swojej pamięci – przekartkuj kalendarz. Być może umknęło ci piękne imię, które idealnie będzie pasowało do twojego maluszka.

Niezwykle przydatna okaże się również informacja na temat pochodzenia i znaczenia danego imienia. Niech stanowi ono piękne przesłanie na całe życie i stanie się źródłem inspiracji. Trafnie dobrane imię może znacząco wpłynąć na jakość życia dziecka.

5. Posłuchaj, jak brzmi wybrane imię dla dziecka

Pamiętaj, że twoje dziecko będzie miało nie tylko imię, ale także i nazwisko. Wypowiedz na głos wybraną kombinację i wsłuchaj się w jej dźwięk. Czy pasują do siebie? Podoba ci się, jak nauczyciele i pracownicy będą wołać do twojego dziecka?

Kobieta w ciąży z małymi bucikami na brzuchu

Czasem nawet najładniejsze imię może mieć fatalne brzmienie w połączeniu z nazwiskiem. Wczuj się w skórę własnego dziecka i oceń, czy będzie ono lubiło się przedstawiać, czy też za wszelką cenę będzie się starało zatajać swoją tożsamość przed innymi.

Imię i nazwisko dziecka może mieć ogromny wpływ na jego poczucie własnej wartości już od najmłodszych lat życia aż po jego kres.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Ciąża po 35. roku życia – zagrożenia

Idealnie imię dla dziecka

12 imion dla chłopczyka

  • Adrian – imię pochodzenia łacińskiego noszone przez kilku słynnych rzymskich cesarzy
  • Aleksander – imię pochodzi z języka greckiego, zbitka dwóch członów: alekso (bronię, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż)
  • Andrzej – imię pochodzące od greckiego andros (mąż, mężczyzna)
  • Dawid – imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza „dowódcę, opiekuna, godnego kochania”
  • Franciszek – imię pochodzenia germańskiego, oznacza “człowieka wolnego”, “z plemienia Franków”
  • Henryk – imię pochodzenia starogermańskiego, oznacza „właściciel bogatego domu”
  • Jan – pochodzi od hebrajskich słów Jehu i channah, oznaczających „cieszący się łaską bożą”
  • Marcin – pochodzi od łacińskiego Martius – „ten, który jest związany z bogiem Marsem”
  • Mateusz – imię pochodzenia hebrajskiego – „dar Jahwe, dar Boży”
  • Oskar – imię pochodzenia skandynawskiego, oznacza „ten, który otrzymał miecz z rąk bogów”
  • Sebastian – imię pochodzenia greckiego, oznacza „czcigodny, dostojny”
  • Wojciech – imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza „wojak przynoszący pociechę”

12 imion dla dziewczynki

  • Agata – pochodzi od greckiego słowa agathe (szlachetna, dobra, o wielkim sercu)
  • Beata – imię pochodzenia łacińskiego, oznacza „szlachetna, szczęśliwa”
  • Danuta – imię pochodzące od litewskiego danutie (córka nieba)
  • Dorota – imię pochodzenia greckiego, oznacza „dar od Boga”
  • Ewelina – imię pochodzenia celtyckiego, oznacza „radość, światło”
  • Hanna – generalnie funkcjonuje jako odmiana imienia Anna, oznacza „wdzięk i łaskę”
  • Irena – pochodzi od greckiego słowa eirene i oznacza „osobę niosącą pokój”
  • Katarzyna – imię pochodzenia greckiego, oznacza „czysta, dziewicza, bez skazy”
  • Liliana – imię pochodzące z języka łacińskiego, określa ono kobietę piękną i czystą jak kwiat lilii
  • Łucja – imię pochodzenia łacińskiego, oznacza “dziewczynkę urodzoną o wschodzie słońca”
  • Marta – imię pochodzenia armeńskiego, oznacza „pani, władczyni”
  • Weronika – imię pochodzące z języka greckiego, oznacza „nieść zwycięstwo” oraz „święte oblicze”
Niemowlę z misiem

Na zakończenie

Mamy nadzieję, że powyższa lista imion dla dzieci zainspiruje cię do poszukania tego idealnego dla twojego maleństwa. Wspólne wybieranie imienia dla dzidziusia to wspaniały czas dla rodziców.

Powtarzaj ulubione imię na głos i w myślach. Wyobraź sobie twojego malucha za kilka, kilkanaście lat. Myślisz, że polubi on imię, które dla niego wybraliście?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.