Rodzicielstwo – Oto sekret bycia dobrym rodzicem

Rodzicielstwo to ogromne wyzwanie i wiele osób poszukuje rozpaczliwie recepty na to, jak stać się rodzicem idealnym. Oczywiście idealni rodzice, tak jak i ludzie, po prostu nie istnieją, mimo wszystko warto kierować się w swoim rodzicielskim życiu rozsądkiem i intuicją.

Nawet jeżeli z pozoru wszystko w życiu Twojego dziecka układa się doskonale, nie możesz zamykać się na sygnały ostrzegawcze czy nieme wołanie o pomoc i wsparcie. Dobre rodzicielstwo to bowiem zaufanie, ale także kontrola.

Dzieci też skrywają sekrety

Nie ma się co łudzić – nigdy nie uda nam się w pełni zrozumieć naszych dzieci i poznać wszystkich ich sekretów; zwłaszcza jeśli wkroczyły już w wyjątkowy, ale i wyjątkowo trudny okres dojrzewania.

W większości przypadków fakt, że dzieci skrywają przed nami pewne tajemnice, nie wynika z braku zaufania, ale z braku pewności, czy zrozumiemy ich problemy. O wiele łatwiej o pewnych kwestiach jest rozmawiać z przyjaciółmi – rówieśnikami.

My – rodzice – jesteśmy w końcu o parę życiowych etapów dalej i możemy już nie pamiętać, jak to jest być nastolatkiem.

Rodzicielstwo

Z pewnością obiła Ci się kiedyś o uszy stara zasada ,,ufać, ale kontrolować”. Oczywiście każdy – także dzieci – ma prawo do prywatności i swoich tajemnic, rodzicielstwo to jednak trudna sztuka balansowania na granicy zaufania i kontroli.

Nie chodzi o to, by odbierać dziecku prawo do prywatności, ale by nie zawsze w stu procentach wierzyć w jego słowa. Na przykład nawet gdy syn czy córka uparcie powtarzają, że wszystko u nich w porządku, nie możemy zamykać się na ewidentne sygnały, że borykają się z jakimś problemem.

Usypianie dziecka

Dzieci skrywają wiele sekretów, a dobre rodzicielstwo to nie takie, które żąda ich ujawnienia, ale takie, które potrafi stworzyć odpowiednią atmosferę do zwierzeń.

Gdy Twój syn lub córka zbywają każde Twoje pytanie słowami ,,daj spokój, wszystko okej”, zastanów się, czy kryje się za nimi zwykły bunt nastolatka, czy też takie wątpliwości, jak te dotyczące swojego wyglądu, relacji z rówieśnikami czy problemów w szkole.

Rodzicielstwo wymaga umiejętności rozmowy i wysłuchania. Dzieci nie zawsze potrafią wprost opowiedzieć o swoich kłopotach, dlatego też kluczowa jest zdolność czytania pomiędzy wierszami.

Ufać, ale kontrolować

Arystofanes twierdził, że matką bezpieczeństwa jest ograniczone zaufanie – nie oznacza to, że jako rodzic musisz kontrolować wszystko i wszystkich, ograniczając tym samym ich wolność i prawo do prywatności.

Ograniczone zaufanie to jednak umiejętność przewidywania różnych scenariuszy i ich konsekwencji, a także zdolność wyczuwania możliwych zagrożeń.

Rodzicielstwo to ciężkie zadanie, którego tylko w pewnym stopniu można się nauczyć – cała reszta to zdrowy rozsądek i intuicja.

Niestety w nawale obowiązków – nie tylko domowych, ale i zawodowych – naszą intuicję mogą przyćmić inne problemy, z którymi się borykamy.

Dzieci i rodzic

To właśnie wtedy, gdy jesteśmy bardzo zapracowani, może umknąć nam jakiś sygnał ostrzegawczy, dzięki któremu w porę pomoglibyśmy swojemu dziecku.

Z kolei dziecko, którego rodzic jest skupiony przede wszystkim na pracy, reaguje złością, frustracją i rozczarowaniem; odcina się od nas, wybiera samotność, a my sądzimy, że to tylko efekt niedojrzałości i uporu.

Spójrz na to jednak z drugiej strony i zastanów się, czy nie jest to nieco pokrętny sposób na zwrócenie Twojej uwagi.

Rodzicielstwo to sztuka bycia przewodnikiem

Wychowywanie dzieci i rodzicielstwo to inwestycja w przyszłość – im więcej ciepła i wsparcia okażemy im teraz, tym więcej my i świat otrzymamy od nich w zamian w przyszłości.

Nie można ignorować swojego dziecka i jedynie stawiać wymagań, licząc na to, że w przyszłości dziecko odpłaci nam się bezgranicznym wsparciem.

Przytulanie

Nie obrażaj się na syna czy córkę, która nie chce podzielić się z Tobą swoimi problemami – zastanów się, czy to Ty nie zapracowałaś sobie na tę barierę, która pomiędzy Wami wyrosła.

Nie popadaj w paranoję i nie dopatruj się od razu w każdym słowie i geście ukrytych treści i wołania o pomoc.

Jeśli jednak Twoje dziecko ewidentnie zachowuje się dziwnie – na przykład w środku lata nosi długi rękaw i uparcie zasłania swoje ciało – nie udawaj, że tego nie zauważasz lub nie wiesz, co może to oznaczać.

Nie bój się pytać i nie daj się zbyt łatwo zbyć zapewnieniami, że wszystko jest w porządku i nie masz się, czym martwić.

Nie uciekaj przed problemem

Uciekanie przed problemem nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem – ta zasada tyczy się różnych aspektów życia, również jeśli chodzi o rodzicielstwo. Nie zamykaj oczu i uszu na problemy swojego dziecka, tylko dlatego, że tak jest Ci wygodniej i bezpieczniej.

W przeciwnym wypadku możesz stać się kolejnym rodzicem, który gdy wydarzy się coś naprawdę złego, będzie z niedowierzaniem powtarzać ,,nie wiedziałem/am, że było tak źle” lub ,,niczego nie zauważyłam”.

Rodzice zawsze czują, że coś niedobrego dzieje się z ich dzieckiem; niektórzy wypracowali sobie jednak przez lata strategię polegającą na unikaniu trudnych rozmów i konfrontacji.

Przeczytaj także:Surowi rodzice; 5 błędów, które często popełniają

Nawet gdy Twoje dziecko znajduje się akurat w tak zwanym ,,trudnym wieku” i nie chce z Tobą rozmawiać, spędzać czasu i zwierzać się ze swoich problemów, stój w cieniu i oferuj swoje wsparcie niezależnie od okoliczności. Dziecko musi wiedzieć, że zawsze będziesz przy nim, nieważne co się wydarzy.

Nie deprymuj go i nie bagatelizuj jego wątpliwości; nie narzucaj też swojego zdania. Nie oceniaj. Po prostu bądź – to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka i Waszej relacji.

Obrazki: Soosh

WIĘCEJ DLA CIEBIE