Hygge: zadowolenie z drobiazgów

Hygge to termin, który odnosi się do domowego ciepła i radości z prostoty życia. Jak możemy włączyć go do naszej codzienności i zadowolić się małymi rzeczami? Tutaj dowiesz się więcej!
Hygge: zadowolenie z drobiazgów
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Hygge, czyli zadowolenie z drobiazgów, to filozofia życia wyznawana przez Duńczyków, którzy konsekwentnie są uznawani za najszczęśliwszych na świecie. Więc kto lepiej niż Duńczycy da nam klucz do drzwi, które prowadzą do szczęścia?

Hygge to nazwa nadana ciepłemu ognisku domowemu, czynności przebywania przed kominkiem z gorącą herbatą lub po prostu cieszenia się tą chwilą. Niektórzy zastanawiają się, czy uda się przenieść ten styl życia do innych krajów, w których czas wydaje się płynąć zbyt szybko.

Myśl o rozkoszowaniu się pysznym smakiem cynamonowych ciasteczek, pogłaskanie naszego pupila, czy przykrycie się kołdrą bez martwienia się o nic wydaje się mrzonką. A jednak tak lubią żyć Duńczycy.

Wymowa słowa hygge to „hu-ga” i chociaż słowo to nie ma dokładnego tłumaczenia, nawiązuje do „przytulnego” lub „ciepłego”. Ale poza znaczeniem samego terminu, hygge to nie tylko słowo. To cała filozofia lub styl życia ludzi, którzy żyją ciesząc się małymi rzeczami w swoim otoczeniu.

Co to jest „hygge”?

Między innymi termin „hygge” oznacza również „dobre samopoczucie”, „komfort”, „przytulność”, chociaż nie ma dokładnego i jednoznacznego tłumaczenia. Od czasu pojawienia się w XIX wieku w Danii słowo to przebiło się do innych kultur.

Dlatego hygge nabiera popularności? Ponieważ, jak pokazują badania, życie pod presją generuje przeciążenie napięciem, które prowadzi do pojawienia się wielu chorób. Oczywiście nikt nie chce zachorować, więc wiele osób na całym świecie zaczęło doceniać inne sposoby na życie w mniejszym stresie.

Rodzina ciesząca się ciepłem swojego domu.
Ten styl życia zachęca nas do cieszenia się ciepłem domu, do życia bez pośpiechu i do pozbycia się stresu.

W książce „The Book of Hygge” Louisy Thomsen Brits wspomina, że hygge to styl, który pojawia się, gdy „zobowiązujemy się cieszyć teraźniejszością”. Ten styl obejmuje również prostotę i można go znaleźć:

„… w rzeczach, które robimy, które nadają wartość i sens codziennemu życiu, pocieszają nas, sprawiają, że czujemy się jak w domu, zakorzenieni i hojni”.

Rzeczywiście, Duńczycy muszą co roku przeżyć przerażającą zimę, w której widzą słońce tylko przez cztery godziny dziennie. Muszą więc znaleźć sposób na uprzyjemnienie sobie czasu spędzonego w domu.

Zainspirowane tym stylem, wiele kawiarni, księgarni, restauracji i innych firm próbuje dostosować swoje otoczenie, aby ludzie czuli się „u siebie” i zapomnieli o codziennych zmartwieniach.

Może Cię zainteresować: Klucze do szczęścia według nauki

Literatura na temat hygge

Obecnie istnieje wiele literatury i badań na temat tego stylu, którym wiele osób chce lepiej poznać. Tak więc Helle Russell, autorka książki „Rok, w którym żyjemy po duńsku”, sugeruje, że:

„Hygge polega na byciu dobrym dla siebie: psuciu się, nie karaniu siebie i nie odmawianiu sobie niczego… a szczególnie miłego spędzenia czasu”.

Duńczycy dzielą ten sekret szczęścia od kilku pokoleń, tymczasem reszta świata dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z ciepła, jakie zapewnia intymna przestrzeń naszego domu.

Innym autorem, który również chciał zagłębić się w filozofię hygge, był Meik Wiking. Napisał „Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well”, książkę, w której dzieli się nawet duńskimi przepisami kulinarnymi.

Nie musisz jednak mieszkać w Danii, aby być częścią tego ruchu, który zaprasza nas do życia bez pośpiechu. Musisz tylko trochę lepiej go poznać.

Jak przyjąć duński styl życia?

Przyjęcie stylu hygge nie jest aż tak skomplikowane. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych zaleceń:

  • Przyjmujesz hygge, gdy lubisz kąpiel z dużą ilością bąbelków.
  • Kierujesz się filozofią hygge, kiedy patrzysz na morze lub mocząc stopy w wodzie i czując dotyk piasku.
  • Kiedy niespiesznie delektujesz się kawą i naprawdę rozkoszujesz się jej aromatem, to jest to hygge.
  • Warto też stworzyć w domu przestrzeń z miękkim oświetleniem, delikatną muzyką w tle, świecami, pysznym jedzeniem i przyjemnym zapachem.
Kobieta odpoczywa na kanapie.
Aby zaadoptować styl hygge, możemy stworzyć w naszym domu relaksującą przestrzeń.
  • Ważne jest, aby unikać tematów, które powodują niepokój, takich jak kwestie ekonomiczne, religijne lub polityczne. Chodzi o cieszenie się małymi rzeczami, bez stresu związanego z przyszłością.
  • Szanuj swoich przodków. Ma to fundamentalne znaczenie dla Duńczyków. Dlatego kawa smakuje lepiej, gdy jest podawana w naczyniach, które mają wartość dla rodziny. Pomaga to również wspominać przyjemne wydarzenia i cieszyć się przeszłością.
  • Chwyć książkę, zostań w piżamie i zacznij czerpać korzyści z czytania otulając się ciepłą kołdrą.
  • Rób tradycyjne rzeczy i unikaj gier wideo, telewizji lub telefonów komórkowych.
  • Nawiąż kontakt ze swoim wnętrzem.

Oprócz przestrzegania tych wskazówek, możesz również włączyć ideę hygge do swojego słownika. Powiedz znajomym: „Zbierzmy się razem i spędźmy chwilę hygge”. Oprócz używania tego terminu i robienia tego, co zalecamy, ważne jest, aby być świadomym każdej miłej chwili, aby naprawdę poczuć radość.

Ta filozofia polega na relaksowaniu się, docenianiu tego, jak przytulny może być dom. Skupia się też na życiu w teraźniejszości i dzieleniu się z naszymi bliskimi. Bez wątpienia hygge jest jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Altman, A. (2016). The year of Hygge, the Danish obsession with getting cozy. The New Yorker.
  • Bigelow, D. (2017). Hygge: The Danish Art of Happiness. In Library Journal.
  • Beltagui, A., & Schmidt, T. (2017). Why Can’t We All Get Along? A Study of Hygge and Janteloven in a Danish Social-Casual Games Community. Games and Culture. https://doi.org/10.1177/1555412015590062
  • Jensen, R. H., Strengers, Y., Raptis, D., Nicholls, L., Kjeldskov, J., & Skov, M. B. (2018). Exploring hygge as a desirable design vision for the sustainable smart home. DIS 2018
  • Linnet, J. T. (2011). Money can’t buy me hygge Danish middle-class consumption, egalitarianism, and the sanctity of inner space. Social Analysis. https://doi.org/10.3167/sa.2011.550202

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.