Higiena jamy ustnej z ortodoncją: poznaj 7 kluczowych jej elementów
Jeśli nosisz aparat ortodontyczny higiena jamy ustnej może stać się prawdziwym wyzwaniem. Jednocześnie utrzymanie czystości jamy ustnej jest niezbędne przede wszystkim dla powodzenia leczenia. Ponadto zapobiega również problemom, takim jak próchnica zębów, zapalenie dziąseł i inne.
Osoba nosząca aparat ortodontyczny lub inne urządzenia, zwłaszcza jeśli są umocowane na stałe, będzie musiała włożyć dużo wysiłku w czyszczenie jamy ustnej. Musi poświęcić temu więcej czasu i użyć wszystkich dostępnych narzędzi, aby higiena jamy ustnej spełniała swoje zadanie.
Jednak kluczowe elementy prawidłowej higieny jamy ustnej z ortodoncją nie mają w sobie nic naprawdę nadzwyczajnego. Chodzi o nic innego jak o proste działania, które wymagają jednak więcej czasu niż zwykle. Ale jednocześnie gwarantują również, że nie będziesz mieć dodatkowych problemów w przyszłości. W dalszej części tego artykułu przedstawiamy 7 kluczowych elementów, jak zadbać o jamę ustną, kiedy nosisz aparat.
1. Higiena jamy ustnej z ortodoncją wymaga zmiany zwyczajów szczotkowania
Najważniejszym środkiem do prawidłowej higieny jamy ustnej z ortodoncją jest prawidłowe szczotkowanie. Należy to robić co najmniej trzy razy dziennie. Jednak wskazane jest również mycie zębów po zjedzeniu czegokolwiek lub wypiciu jakiegoś słodkiego napoju.
Wieczorne szczotkowanie jest najważniejsze i na tę czynność należy poświęcić więcej czasu. Najlepiej jest delikatnie szczotkować każdy ząb osobno, po obu stronach i w przestrzeniach międzyzębowych. Odpowiednie szczotkowanie to główny sposób na zwalczanie płytki bakteryjnej.
2. Szczoteczka do zębów a higiena jamy ustnej
Istnieją specjalne szczoteczki do zębów do higieny jamy ustnej z ortodoncją. Mają one kształt litery „V”, co ułatwia czyszczenie wokół wsporników aparatu. Jednak wielu ekspertów uważa, że idealnym rozwiązaniem jest użycie szczotki elektrycznej.
Najlepsze są szczoteczki elektryczne wielokrotnego ładowania z technologią oscylacyjną. Należy wybrać głowicę dostosowaną do aparatów ortodontycznych. Znacznie lepiej, jeśli szczotka posiada również czujnik nacisku. Zapobiegnie to zbyt intensywnemu szczotkowaniu, które mogłoby uszkodzić aparat.
Zobacz także: Mycie zębów — a gdyby tak przestać to robić?
3. Specjalna pasta do zębów z ortodoncją
Z reguły najlepiej stosować fluorowaną pastę do zębów. Pomaga ona zwiększyć odporność zęba na próchnicę i ma delikatne działanie. Nie są natomiast wskazane ścierne pasty do zębów, ponieważ zwykle uszkadzają szkliwo zębów, a ponadto mogą naruszyć aparat ortodontyczny.
Jeśli masz dodatkowe problemy, takie jak nieświeży oddech lub zapalenie dziąseł, najlepiej, aby stomatolog lub ortodonta zalecił wybór pasty do zębów. Pamiętaj jednak, że pasta do zębów jest tylko uzupełnieniem. Największe znaczenie ma szczotkowanie.
4. Nici dentystyczne
Czy masz aparat, czy nie, w każdym wypadku należy używać nici dentystycznych nitkować. Jeśli nosisz aparat, nawet jeśli szczotkujesz bardzo starannie, zawsze będą obszary, do których trudno Ci będzie dotrzeć. Nić dentystyczna pozwala lepiej zadbać o przestrzenie międzyzębowe, dzięki czemu właściwa higiena jamy ustnej jest zapewniona nawet w przypadku ortodoncji.
Elementy aparatu sprawiają, że drobne resztki jedzenia częściej pozostają w przestrzeniach miedzy zębami, i trudno je zauważyć. Najlepiej użyć woskowanej nici dentystyczne i, o ile to możliwe, z nawlekaczem, czyli pętelką. Musisz poruszać nimi po zębach delikatnie w górę i w dół. Następnie wyczyść dokładnie wszystkie przestrzenie międzyzębowe.
Przeczytaj również: Próchnica zębów – co to jest i jak powstaje?
5. Płyn wybarwiający do płytki nazębnej
Płyn wybarwiający do płytki bakteryjnej jest bardzo przydatny do identyfikacji obszarów, w których występuje nawet minimalna ilość kamienia. Nie możesz po prostu polegać na szczotkowaniu, tym bardziej, jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny. W takim przypadku jeszcze trudniej zidentyfikować obszary, w których osadza się płytka i jeszcze trudniej do nich dotrzeć.
Płynu do identyfikacji kamienia należy używać po szczotkowaniu. Nie tylko wskazuje on obszary, które musisz ponownie wyczyścić szczoteczką. Ten specjalny produkt wybarwia także te punkty, w których higiena jamy ustnej nie została prawidłowo przeprowadzona.
6. Płyn do płukania a higiena jamy ustnej
Płyn do płukania jamy ustnej jest po prostu niezbędny dla osób posiadających aparat ortodontyczny. Stosuje się go po szczotkowaniu. Jego główną funkcją jest eliminacja bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą wyrządzić szkody w jamie ustnej.
Istnieją płyny do płukania jamy ustnej specjalnie opracowane dla osób noszących jakiś rodzaj aparatu ortodontycznego. Mają składniki, które nie niszczą składu urządzeń noszonych w jamie ustnej. W każdym razie jednak dobry płyn do płukania jamy ustnej z fluorem znakomicie nadaje się do ochrony szkliwa zębów.
7. Zastosowanie irygatora
Irygator dentystyczny idealnie uzupełnia czyszczenie i zapewnia dobrą higienę jamy ustnej z ortodoncją. Nie zapominaj, że w niektórych przypadkach, szczególnie gdy masz aparat, nie jesteś w stanie wyeliminować mechanicznie wszystkich nieczystości. Zawsze pozostaje duża liczba obszarów, w których gromadzą się bardzo drobne resztki pokarmu i pozostają niezauważone.
Irygator używa pulsującego strumienia wody, który dociera do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Jest to całkowicie bezpieczne i bardzo skuteczne urządzenie dla osób wymagających szczególnych zabiegów w zakresie higieny jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów irygatorów, od najprostszych po takie, które są wyposażone w wyrafinowane funkcje.
Podsumowując
Podczas leczenia ortodontycznego koniecznie trzeba szczególnie zadbać o nawyki związane z higieną jamy ustnej. Dlatego zaleca się dużo częstsze szczotkowanie, i wybranie odpowiednich szczoteczek do zębów. Ponadto wskazane jest również użycie innych akcesoriów, takich jak nić dentystyczna i płyn do płukania. Oczywiście niezbędne będą także regularne wizyty kontrolne u ortodonty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Soria-Hernández, M. A., Molina, N., & Rodríguez, R. (2008). Hábitos de higiene bucal y su influencia sobre la frecuencia de caries dental. Acta pediátrica de México, 29(1), 21-24.
- Arnold WH, Dorow A, Langenhorst S, Gintner Z, Bánóczy J, Gaengler P. Effect of fluoride toothpastes on enamel demineralization. BMC Oral Health. 2006;6:8. Published 2006 Jun 15. doi:10.1186/1472-6831-6-8
- Asl Aminabadi N, Balaei E, Pouralibaba F. The Effect of 0.2% Sodium Fluoride Mouthwash in Prevention of Dental Caries According to the DMFT Index. J Dent Res Dent Clin Dent Prospects. 2007;1(2):71–76. doi:10.5681/joddd.2007.012
- Cozzani M, Ragazzini G, Delucchi A, et al. Oral hygiene compliance in orthodontic patients: a randomized controlled study on the effects of a post-treatment communication. Prog Orthod. 2016;17(1):41. doi:10.1186/s40510-016-0154-9
- Atassi, F., & Awartani, F. (2010). Oral hygiene status among orthodontic patients. Journal of Contemporary Dental Practice, 11(4), 25–32.