Herbata z liści figowych: zalety i jak ją przygotować

Możesz przygotować herbatę z liści figowych, aby pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszyć zaparcia. Poznaj świetny przepis z tego artykułu!
Herbata z liści figowych: zalety i jak ją przygotować
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Herbata z liści figowych od czasów starożytnych była stosowana jako naturalny środek poprawiający samopoczucie. W szczególności uważa się ją za suplement zdrowotny, który zmniejsza zaparcia, kontroluje poziom glukozy i poprawia profil lipidowy. Czy jednak istnieją dowody na jej właściwości?

Przede wszystkim warto pamiętać, że drzewo figowe to drzewo należące do rodziny Mulberry lub Moraceae. Jego nazwa naukowa to Ficus carica L. i pochodzi z południowo-zachodniej Azji i wschodniej części Morza Śródziemnego. Chociaż znana jest z owoców, jej korzeń i liście są również wykorzystywane w medycynie tradycyjnej.

Odkryj, jakie zalety ma herbata z liści figowych.

Korzyści, jakie oferuje herbata z liści figowych

Liście figowe zawierają składniki, które są wykorzystywane do celów leczniczych. Według artykułu opublikowanego w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine , liście figowe dostarczają związków fenolowych, kwasów organicznych i substancji lotnych, które mają działanie hipoglikemiczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, hipolipemiczne i przeciwdrobnoustrojowe.

I chociaż dowody na jej właściwości są wciąż ograniczone, niektóre badania potwierdzają skutki zdrowotne, jakie może zapewnić herbata z liści figowych. Oczywiście należy ją stosować z umiarem, nie zastępując leczenia medycznego.

Zobaczmy jej główne zastosowania.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

Herbata z liści figowych może pomóc w radzeniu sobie z objawami cukrzycy

Herbata z liści figowych nie wyleczy cudownie z cukrzycy. W rzeczywistości do tej choroby należy podejść w zindywidualizowany sposób. Jednak ten naturalny środek może służyć jako dodatek w celu obniżenia wysokiego poziomu glukozy we krwi.

Badanie kliniczne udostępnione w Diabetes Research and Clinical Practice wykazało, że herbata z liści figowych dodana do diety może pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi po posiłku. Oznacza to, że zmniejsza skoki cukru we krwi po posiłkach.

Hombre con cukrzyca que toma té de hojas de higo.
Właściwości hipoglikemiczne tej herbaty mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Może pomóc w walce z zaparciami

Zarówno owoce drzewa figowego, jak i jego liście były wykorzystywane w medycynie alternatywnej jako naturalne suplementy łagodzące zaparcia. Ich spożycie stymuluje trawienie, zmiękcza stolec, a tym samym sprzyja jego wydalaniu.

Aby wzmocnić efekt, najlepiej pić napar w połączeniu z owocami, które wyróżniają się wysoką zawartością błonnika i działaniem przeczyszczającym.

Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych odpowiednich badań klinicznych oceniających zdolność liści figowych do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Te właściwości są często oparte na anegdotycznych danych.

Jednak badanie na zwierzętach zgłoszone w Phytotherapy Research wykazało, że liście figowe pomagają modulować profil lipidowy i zmniejszać czynniki ryzyka związane z lipidami. Uważa się, że między innymi zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Ma działanie antybakteryjne

Liść figowy zawiera składniki o właściwościach antybakteryjnych, które mogą zmniejszać ryzyko infekcji. W badaniu udostępnionego w Journal of bakteriologii i wirusologii , wyciągi z liści hamują wzrost bakterii w jamie ustnej.

Jak przygotować herbatę z liści figowych?

Herbata z liści figowych ze względu na swój skład jest dobrym uzupełnieniem diety. W rzeczywistości jest zalecana jako element zdrowej i zróżnicowanej diety.

Chcesz spróbować? Zobaczmy, jak ją przygotować!

Składniki

  • 2 szklanki wody (500 mililitrów)
  • 2 łyżki suszonych liści figi (30 gramów)

Przygotowanie

  1. Najpierw wlej wodę do garnka i zagotuj.
  2. Gdy się zagotuje, zmniejsz ogień, dodaj liście i gotuj przez 5 minut.
  3. Następnie po tym czasie zdejmij z ognia, ostudź i odcedź.
  4. Unikaj dodawania cukru, miodu lub innych słodzików.
  5. Możesz pić 2 filiżanki dziennie, 2 lub 3 razy w tygodniu. Najlepiej jednak unikać długotrwałego spożywania.

Uważamy, że spodoba Ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

Przeciwwskazania i możliwe zagrożenia związane z herbatą z liści figowych

Herbata z liści figowych jest bezpieczna dla większości ludzi, o ile jej spożycie jest umiarkowane. Nadmiernie spożywana może powodować biegunkę. Dlatego najlepiej pić ją tylko okazjonalnie.

Z drugiej strony, jeśli masz alergię na figi, unikaj jej. Osoby, u których wystąpią reakcje alergiczne, mogą odczuwać łagodne do ciężkich objawy, takie jak wysypki skórne, dyskomfort trawienny, zawroty głowy i trudności w oddychaniu.

Jeśli masz zaplanowaną operację, powinieneś unikać spożywania herbaty z liści figowych. Chodzi o to, że jej spożycie zwiększa ryzyko krwawienia. Nie należy jej również spożywać jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, lekami przeciwcukrzycowymi lub lekami na jakąkolwiek chorobę przewlekłą. Wynika to z tego, że specjaliści nie wiedzą, czy może powodować interakcje.

Biorąc pod uwagę brak dowodów na jej bezpieczeństwo i skuteczność, nie należy jej pić w okresie ciąży i laktacji. Nie wiadomo, czy istnieje ryzyko dla tej grupy pacjentów. W razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady lekarskiej.

Anticoagulante tomado por una mujer.
Jeśli zażywasz antykoagulanty, nie powinieneś łączyć ich z herbatą z liści figowych, ponieważ może to nasilać działanie leku.

O czym należy pamiętać pijąc herbatę z liści figowych

W medycynie ludowej liść figowy służy do poprawy samopoczucia. Herbata z liści figowych  zmniejsza zaparcia i obniża p oziom cholesterolu. Uważa się nawet, że pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Jednak badania nad jej właściwościami są nadal ograniczone.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić jej skuteczność dla zdrowia człowieka. Dlatego należy ją stosować ostrożnie i tylko w szczególnych przypadkach jako suplement diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mawa S, Husain K, Jantan I. Ficus carica L. (Moraceae): Phytochemistry, Traditional Uses and Biological Activities. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:974256. doi:10.1155/2013/974256
  • Serraclara A, Hawkins F, Pérez C, Domínguez E, Campillo JE, Torres MD. Hypoglycemic action of an oral fig-leaf decoction in type-I diabetic patients. Diabetes Res Clin Pract. 1998 Jan;39(1):19-22. doi: 10.1016/s0168-8227(97)00112-5. PMID: 9597370.
  • Joerin L, Kauschka M, Bonnländer B, Pischel I, Benedek B, Butterweck V. Ficus carica leaf extract modulates the lipid profile of rats fed with a high-fat diet through an increase of HDL-C. Phytother Res. 2014 Feb;28(2):261-7. doi: 10.1002/ptr.4994. Epub 2013 Apr 22. PMID: 23606376.
  • Jeong, M.-R., Kim, H.-Y., & Cha, J.-D. (2009). Antimicrobial Activity of Methanol Extract from Ficus carica Leaves Against Oral Bacteria. In Journal of Bacteriology and Virology (Vol. 39, Issue 2, p. 97). The Korean Society for Microbiology and The Korean Society of Virology. https://doi.org/10.4167/jbv.2009.39.2.97

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.