Herbata z krwawnika – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Herbata z krwawnika – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Herbata z krwawnika znana jest ze swoich zastosowań w medycynie naturalnej. Chociaż nie leczy chorób, może służyć jako dodatek służący poprawie naszego zdrowia i samopoczucia. W tym artykule dowiesz się, jakie są zastosowania dla herbaty z krwawnika pospolitego.

Herbata z krwawnika

Herbata z krwawnika pospolitego to naturalny produkt otrzymywany z rośliny znanej pod naukową nazwą Achillea millefolium, należącej z kolei do rodziny Asteraceae. Według danych historycznych nazwa jego rodzaju (Achillea) nawiązuje do wojownika Achillesa znanego z mitologii greckiej, który używał tej rośliny do leczenia ran swoich żołnierzy.

Według przeglądu opublikowanego w „DARU Journal of Pharmaceutical Sciences” krwawnik pospolity wyróżnia się znacznym stężeniem fitochemikaliów, wśród których znajdują się flawonoidy, terpenoidy i lignany. Czemu służą te substancje? Opiszemy to szczegółowo poniżej.

Korzyści i zastosowania herbaty krwawnikowej

W medycynie naturalnej herbatę z krwawnika stosuje się doustnie w celu złagodzenia różnych objawów trawiennych. Podobnie uważa się, że może ona pomóc w leczeniu ran. Jednak do tej pory nie ma solidnych dowodów na potwierdzenie tych właściwości.

Dlatego, podobnie jak w przypadku innych preparatów ziołowych, należy zachować ostrożność podczas jego stosowania.

Chociaż niektóre badania wskazują, że roślina ta może zapewniać pewne korzyści jako herbata ziołowa, ekstrakt lub olejek eteryczny, dowody nie są całkowicie rozstrzygające i nie można jej uważać za substytut leczenia medycznego. Zobaczmy jednak, jakie zastosowania przypisuje się herbacie z krwawnika.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Napary na anemię – poznaj kilka naturalnych przepisów

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego

W tradycyjnej medycynie herbatę z krwawnika stosowano jako środek wspomagający trawienie. Uważa się – w szczególności – że pomaga ona załagodzić problemy takie jak biegunka, gazy i wzdęcia. Ponadto zaleca się ją jako środek pomocniczy w przypadku wrzodów i zespołu jelita drażliwego (IBS).

Dlaczego? Wydaje się, że zawartość flawonoidów i alkaloidów przyczynia się do złagodzenia opisanych problemów trawiennych. Wskazują na to chociażby badania opublikowane w „African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines”.

Z drugiej strony wyciągi z tej rośliny mają właściwości zobojętniające i przeciwzapalne, które chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiarem kwasu żołądkowego.

Według wyników badań na zwierzętach opublikowanych w „Journal of Ethnopharmacology” krwawnik wykazał właściwości przeciwwrzodowe. Jednak aby to potwierdzić, potrzeba więcej dowodów.

Herbata z krwawnika
Uważa się, że krwawnik pospolity pomaga załagodzić gazy i wzdęcia.

Stymuluje gojenie się ran

Bez wątpienia jednym z najbardziej tradycyjnych zastosowań herbaty z krwawnika jest gojenie ran. W rzeczywistości jej ekstrakty są wykorzystywane do produkcji okładów i maści służących do tego celu.

Wyniki badania przeprowadzonego na zwierzętach, opublikowanego przez „Acta Poloniae Pharmaceutica”, wykazały, że liście krwawnika pospolitego zawierają ekstrakty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Wydaje się, że efekty te wywierają pozytywny wpływ, jeśli chodzi powrót do zdrowia po kontuzjach.

Z drugiej strony w tym samym badaniu ustalono, że wyciągi z tej rośliny przyczyniają się do wzrostu fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za regenerację tkanki łącznej. Tym samym można go uznać za wspomagający proces gojenie blizn.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Gojenie ran – dowiedz się, jak postępować i czego unikać!

Wspiera funkcjonowanie mózgu

Herbata z krwawnika przyczynia się do dobrego funkcjonowania mózgu. Chociaż nie ma jeszcze na to prawie żadnych wstępnych dowodów naukowych, odkrycia wydają się obiecujące, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie tej rośliny w leczeniu problemów poznawczych.

Przegląd opublikowany w „Iranian Journal of Basic Medical Sciences” sugeruje, że flawonoidy zawarte w krwawniku pospolitym służą jako substancje wspomagające leczenie w zaburzeniach neurodegeneracyjnych. Ich działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne jest pozytywne w szczególności w chorobach takich jak:

Zapalenie mózgu - grafika neuro
Flawonoidy zawarte w krwawniku mogą być pomocne w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Herbata z krwawnika: środki ostrożności i możliwe skutki uboczne

Herbata z krwawnika jest bezpieczna dla większości zdrowych osób dorosłych, o ile jej spożycie jest umiarkowane. Jednak u niektórych osób konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na możliwe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Na przykład kobiety w ciąży powinny unikać krwawnika, ponieważ jego spożycie może prowadzić do poronień.

Ze względów bezpieczeństwa ważne jest również, aby unikać jego stosowania podczas karmienia piersią, ponieważ może on wpłynąć na cykl menstruacyjny. Ponadto zrezygnować z krwawnika powinny osoby z zaburzeniami krzepnięcia lub stosujące leki rozrzedzające krew, gdyż zwiększa on ryzyko krwawienia.

Podobnie opisanego zioła nie należy spożywać przed operacjami ani po nich ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia krwawienia. Nie powinny go również przyjmować osoby z reakcjami alergicznymi na ambrozję (bożybyt) i rośliny pokrewne.

Nie ma dowodów na to, jaka jest bezpieczna dawka herbaty z krwawnika. Z pewnością może się ona różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia i innych warunków danej osoby. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Artykuł napisał i zweryfikował lekarz Leonardo Biolatto.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saeidnia S, Gohari A, Mokhber-Dezfuli N, Kiuchi F. A review on phytochemistry and medicinal properties of the genus Achillea. Daru. 2011;19(3):173‐186.
  • Nemeth, E., & Bernath, J. (2008). Biological Activities of Yarrow Species (Achillea spp.). Current Pharmaceutical Design14(29), 3151–3167. https://doi.org/10.2174/138161208786404281
  • Moradi MT, Rafieian-Koupaei M, Imani-Rastabi R, et al. Antispasmodic effects of yarrow (Achillea millefolium L.) extract in the isolated ileum of rat. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2013;10(6):499‐503. Published 2013 Oct 3. doi:10.4314/ajtcam.v10i6.19
  • Cavalcanti, A. M., Baggio, C. H., Freitas, C. S., Rieck, L., de Sousa, R. S., Da Silva-Santos, J. E., Mesia-Vela, S., & Marques, M. C. A. (2006). Safety and antiulcer efficacy studies of Achillea millefolium L. after chronic treatment in Wistar rats. Journal of Ethnopharmacology, 107(2), 277–284. https://doi.org/10.1016/j.jep.2006.03.011
  • Pirbalouti, A. G., Koohpayeh, A., & Karimi, I. (2010). The wound healing activity of flower extracts of Punica granatum and Achillea kellalensis in Wistar rats. Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research67(1), 107–110.
  • Ayoobi F, Shamsizadeh A, Fatemi I, et al. Bio-effectiveness of the main flavonoids of Achillea millefolium in the pathophysiology of neurodegenerative disorders- a review. Iran J Basic Med Sci. 2017;20(6):604‐612. doi:10.22038/IJBMS.2017.8827
  • Nemeth E, Bernath J. Biological activities of yarrow species (Achillea spp.). Curr Pharm Des. 2008;14(29):3151‐3167. doi:10.2174/138161208786404281
  • Tsai HH, Lin HW, Lu YH, Chen YL, Mahady GB. A review of potential harmful interactions between anticoagulant/antiplatelet agents and Chinese herbal medicines. PLoS One. 2013;8(5):e64255. Published 2013 May 9. doi:10.1371/journal.pone.0064255

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.