Herbata z chryzantemy: zalety i przeciwwskazania
Herbata z chryzantemy (Chrysanthemum) to naturalny napój otrzymywany z suszonych kwiatów tej rośliny. Charakteryzuje go złoty kolor i delikatny, kwiatowy smak podobny do rumianku. Czy znasz jego właściwości?
Artykuł opublikowany w magazynie Molecules przedstawia tę roślinę jako naturalne źródło flawonoidów, antocyjanów, linaryny i innych antyoksydantów o pozytywnym wpływie na zdrowie. Co więcej, ma ona działanie przeciwzapalne, uspokajające i zapobiega nadciśnieniu.
Dlatego też napar ten uważany jest za korzystny dla zdrowia i zmniejszający ryzyko zapadnięcia na wiele chorób. Nie jest w stanie zastąpić leczenia, ale może pomóc przy pewnych dolegliwościach. Poniżej przedstawiamy jego zalety i przeciwwskazania do jego spożywania.
Walory lecznicze
Większość zalet herbaty (czy też ściślej rzecz biorąc naparu) z chryzantemy ma związek z jej właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi. Jak podaje badanie opublikowane w magazynie Food Chemistry związki fenolowe, glukozydy i kwasy organiczne stoją za leczniczym potencjałem tej rośliny.
Napar z chryzantemy zmniejsza negatywne działanie wolnych rodników i stanów zapalnych oraz ogranicza przyrost anormalnych komórek. Co więcej, ma działanie przeciwgorączkowe, antyreumatyczne i uspokajające, a do tego chroni mózg, obniża ciśnienie i zapobiega alergiom.
Herbata z chryzantemy i jej zalety
W tradycyjnej medycynie chińskiej herbata z chryzantemy stosowana jest od starożytności jako środek łagodzący wiele dolegliwości. Obecnie stosuje się go na nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, problemy z układem oddechowym i nerwowość.
Chociaż dowody naukowe wciąż są w tym względzie ograniczone, wiele badań potwierdza właściwości przypisywane tej roślinie. Nie jest to jednak oczywiście pierwszy wybór przy leczeniu chorób. Działanie rośliny wciąż stanowi przedmiot badań. W jakich przypadkach można ją polecić?
Działanie przeciwzapalne
Nadmiar stanów zapalnych w organizmie to przyczyna wielu chorób. Mowa nie tylko o problemach ze stawami i mięśniami, ale także z sercem i mózgiem. Badanie opublikowane w Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters wykazało, że pewne substancje chemiczne zawarte w chryzantemach zwalczają stany zapalne.
Chodzi konkretnie o kwas oktulosonowy, chryzanol A (1) i 17 innych związków stojących za takim działaniem. Poprzednie badania, takie jak to opublikowane w The AAPS Journal potwierdzają te właściwości sprawiające, że chryzantema obniża ryzyko zachorowań na choroby przewlekłe.
Zdrowe kości
Herbata z chryzantemy to nie cudowny środek na wszelkie problemy z układem kostnym. Wspiera jednak zdrowie kości i zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, jak podaje badanie opublikowane w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.
W badaniu ustalono, że wyciągi z rośliny wspomagają regulację remodelacji kości, gdyż podtrzymują funkcje osteoklastów. Co więcej, stymulują działanie osteoblastów. Chociaż brak tu badań klinicznych, wydaje się, że w przyszłości roślina ta może okazać się skuteczna w walce z chorobami kości.
Czytaj dalej: Anatomia szyi: kości i chrząstki
Pielęgnacja skóry
Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne chryzantemy mogą być wykorzystywane w celach pielęgnacyjnych. Badanie opublikowane w magazynie Journal of Cosmetic Dermatology wykazało, że receptury zawierające chryzantemę w składzie przyczyniają się do redukcji przebarwień skórnych, gdyż obniżają poziom melaniny.
Co więcej, jak podaje publikacja Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, miejscowe stosowanie tej rośliny pomaga łagodzić objawy uszkodzeń skóry powodowane atopowym zapaleniem skóry. Mówi się też, że roślina ta dobrze działa na pryszcze i trądzik.
Inne zalety
Herbata z chryzantemy jest tradycyjnie stosowana do celów leczniczych. Brak jednak dostatecznych dowodów potwierdzających jej skuteczność. Mimo to jest ona popularnym środkiem stosowanym zarówno na wschodzie jak i na zachodzie.
- Ze względu na niską wartość kaloryczną i wysoką zawartość antyoksydantów, polecana jest jako napój na odchudzanie. Nie wspomaga procesu jako takiego, ale stanowi składnik zbilansowanej diety.
- Wykorzystywana jest w aromaterapii, obniża ciśnienie tętnicze i uspokaja. Zaleca się ją jako środek łagodzący stres.
- Ma działanie przeciwgorączkowe, czyli obniża temperaturę.
- Zmniejsza zmęczenie psychiczne i poprawia koncentrację. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że chroni mózg.
Działania uboczne i przeciwwskazania
Herbata z chryzantemy jest bezpieczna dla większości zdrowych dorosłych o ile pije się ją w umiarkowanych ilościach. Nie jest jednak zalecana osobom z alergią na stokrotki i dmuchawce. Grunt to przestać ją pić, jeśli pojawi siè wysypka na skórze lub podrażnienie dróg oddechowych.
Co więcej, trzeba pamiętać, że może wchodzić w reakcję z przepisanymi przez lekarza lekami. Jeśli więc odbywasz leczenie (przeciwzapalne, onkologiczne, antybiotykami itp.), skonsultuj się ze specjalistą. Przeciwwskazania do picia herbaty z chryzantemy to następujące stany:
- Ciąża i okres karmienia piersią.
- Cukrzyca.
- Nadwrażliwa skóra.
- Zdiagnozowane nadciśnienie.
Warto nadmienić, że regularne picie herbaty z chryzantemy powoduje nadwrażliwość na światło. Dlatego przy częstym jej spożywaniu należy zwiększyć ochronę przed słońcem (korzystać z kremu z filtrem i zakładać okulary).
Herbata z chryzantemy: przygotowanie
Sklepy zielarskie sprzedają gotową herbatę z chryzantemy. Można ją także przygotować na bazie suszonych kwiatów. Jeśli interesuje cię ta opcja, podajemy przepis/
Składniki
- 1 łyżka suszonych kwiatów chryzantemy (3 gramy).
- 1 szklanka wody (250 mililitrów).
Przygotowanie
- Doprowadź wodę do wrzenia i wrzuć do niej suszone kwiaty chryzantemy.
- Zmniejsz ogień i gotuj przez minutę.
- Wyłącz ogień i odstaw napar na 10 minut.
- Przecedź i podawaj.
- Pij maksymalnie dwie filiżanki dziennie.
Nie ma naukowych danych dotyczących zalecanej dziennej dawki herbaty z chryzantemy. Ilość zależy od czynników takich jak wiek, stan zdrowia i innych. Co więcej, zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego spożywania tego naparu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Han AR, Nam B, Kim BR, et al. Phytochemical Composition and Antioxidant Activities of Two Different Color Chrysanthemum Flower Teas. Molecules. 2019;24(2):329. Published 2019 Jan 17. doi:10.3390/molecules24020329
- Li Y, Yang P, Luo Y, Gao B, Sun J, Lu W, Liu J, Chen P, Zhang Y, Yu LL. Chemical compositions of chrysanthemum teas and their anti-inflammatory and antioxidant properties. Food Chem. 2019 Jul 15;286:8-16. doi: 10.1016/j.foodchem.2019.02.013. Epub 2019 Feb 12. PMID: 30827670.
-
Luyen BT, Tai BH, Thao NP, Cha JY, Lee HY, Lee YM, Kim YH. Anti-inflammatory components of Chrysanthemum indicum flowers. Bioorg Med Chem Lett. 2015 Jan 15;25(2):266-9. doi: 10.1016/j.bmcl.2014.11.054. Epub 2014 Nov 27. PMID: 25497988.
- Wu TY, Khor TO, Saw CL, et al. Anti-inflammatory/Anti-oxidative stress activities and differential regulation of Nrf2-mediated genes by non-polar fractions of tea Chrysanthemum zawadskii and licorice Glycyrrhiza uralensis. AAPS J. 2011;13(1):1-13. doi:10.1208/s12248-010-9239-4
-
Baek, J. M., Kim, J.-Y., Cheon, Y.-H., Park, S.-H., Ahn, S.-J., Yoon, K.-H., Oh, J., & Lee, M. S. (2014). Dual Effect ofChrysanthemum indicumExtract to Stimulate Osteoblast Differentiation and Inhibit Osteoclast Formation and ResorptionIn Vitro. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2014, 1–13. https://doi.org/10.1155/2014/176049
-
Choi KT, Kim JH, Cho HT, Lim SS, Kwak SS, Kim YJ. Dermatologic evaluation of cosmetic formulations containing Chrysanthemum indicum extract. J Cosmet Dermatol. 2016 Jun;15(2):162-8. doi: 10.1111/jocd.12211. Epub 2016 Jan 20. PMID: 26786567.
- Park S, Lee JB, Kang S. Topical Application of Chrysanthemum indicum L. Attenuates the Development of Atopic Dermatitis-Like Skin Lesions by Suppressing Serum IgE Levels, IFN-γ, and IL-4 in Nc/Nga Mice. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:821967. doi:10.1155/2012/821967
- Cha JY, Nepali S, Lee HY, et al. Chrysanthemum indicum L. ethanol extract reduces high-fat diet-induced obesity in mice. Exp Ther Med. 2018;15(6):5070-5076. doi:10.3892/etm.2018.6042
- Kim DS, Goo YM, Cho J, et al. Effect of Volatile Organic Chemicals in Chrysanthemum indicum Linné on Blood Pressure and Electroencephalogram. Molecules. 2018;23(8):2063. Published 2018 Aug 17. doi:10.3390/molecules23082063
-
Lin GH, Lin L, Liang HW, Ma X, Wang JY, Wu LP, Jiang HD, Bruce IC, Xia Q. Antioxidant action of a Chrysanthemum morifolium extract protects rat brain against ischemia and reperfusion injury. J Med Food. 2010 Apr;13(2):306-11. doi: 10.1089/jmf.2009.1184. PMID: 20412018.