Herbata miętowa na ból głowy i żołądka
Popijana powoli letnia herbata miętowa stanowi niezastąpione lekarstwo w dniach, w których doskwiera nam ból głowy lub dolegliwości żołądkowe.
Herbata z tej leczniczej rośliny dostarcza naszemu organizmowi bardzo potrzebnych składników odżywczych, skutecznych w poprawianiu kondycji naszego układu trawiennego, a także w leczeniu mniejszych dolegliwości zdrowotnych, które dotykają nas na co dzień.
Jak wiemy, istnieje wiele rodzajów mięty, jednak ta, którą zawiera opisywana przez nas herbata to mięta pieprzowa.
Z łatwością znajdziesz ją w każdym sklepie z produktami naturalnymi oraz ze zdrową żywnością. Mięta pieprzowa jest odmianą najczęściej używaną do przyrządzania naparów i herbaty zarówno dla rozluźnienia jak i dla przyjemności.
Masz ochotę poznać właściwości, jakie kryje w sobie herbata z mięty? Przeczytaj zatem ten artykuł!
Herbata z mięty – rośliny o wielu właściwościach
Miętę stosuje się od wieków jako jedną z tych cudownych roślin, która leczy zarówno umysł jak i ciało. Jej właściwości kojące i uspokajające zawdzięcza swojemu zapachowi, który kryje się w zawartych w niej olejkach eterycznych, które – zaskakująco – potrafią relaksować, ale też dodawać energii i działać stymulująco.
Wyjaśnimy Ci wszystko w dalszej części artykułu.
Herbata z mięty a układ trawienny
- Zdaniem czasopisma “Medical News Today”, olejek eteryczny zawarty w mięcie stanowi skuteczną pomoc dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.
- Dobry wpływ na nasze zdrowie ma zarówno herbata z mięty jak i kapsułki z jej wyciągiem, które możesz kupić w aptece.
- Mięta ma właściwości wspomagające trawienie oraz pobudzające wydzielanie żółci. Dzięki temu spożywany przez nas pokarm jest znacznie efektywniej rozkładany i wchłaniany w naszych jelitach.
- Dzięki swoim składnikom aktywnym, herbata z mięty przynosi ulgę w bólu żołądka i dolegliwościach jelitowych, zmniejszając wzdęcia.
- Jako ciekawostkę powiemy Ci, że kilka listków mięty bądź kilka kropli miętowego olejku eterycznego może stanowić świetny środek zastępczy dla cukru. Doda Twoim potrawom i napojom niepowtarzalnego, intensywnego smaku. Wypróbuj – na przykład w Twojej porannej filiżance kawy.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Zwalcz ból żołądka miętą, anyżem i cynamonem
Mięta a ból głowy
Herbata z mięty jest skutecznym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne. To z kolei pomoże skutecznie zwalczyć dokuczliwe bóle głowy spowodowane napięciem oraz przemęczeniem.
Oczywiście, jeżeli cierpisz na migreny, nie możesz liczyć na to, że wyleczy Cię herbata z mięty. Skuteczny w tym przypadku może się jednak okazać miętowy olejek eteryczny.
- W przypadku, gdy dokuczają nam migreny, dobrym pomysłem jest zaaplikowanie dwóch kropli miętowego olejku eterycznego na skronie, po czym wykonanie delikatnego masażu okrężnymi ruchami. Dzięki temu, że mięta poszerza naczynia krwionośne, spowolni się krążenie krwi i poczujesz szybką ulgę.
- Jeżeli Twojemu bólowi głowy towarzyszą zawroty głowy i mdłości, skuteczna może się okazać letnia herbata z mięty. Ważne, żeby nie była ani bardzo gorąca, ani bardzo zimna. Taka herbata ma najlepsze dla Ciebie i Twojego zdrowia właściwości.
Mięta a układ oddechowy
- Mięta jest rośliną bardzo bogatą w kwas askorbinowy, aktywny składnik, który pomaga nam skutecznie pozbyć się kataru, gdy złapie nas przeziębienie.
- Jednocześnie mięta znana jest jako skuteczny środek udrożniający nasze drogi oddechowe. Skutecznie reguluje przy tym temperaturę naszego ciała, gdy złapie nas gorączka.
- Zawarta w liściach mięty substancja znana jako tinol stanowi lekarstwo w przypadku uciążliwych napadów kaszlu. Jest to najsilniejszy środek przeciwkaszlowy używany przez przemysł farmaceutyczny.
Przeczytaj też: Olejek miętowy – Przygotuj go sama
Herbata z mięty na ból głowy i ból żołądka
Składniki
- 1 łyżka stołowa (10 g) mięty
- Szklanka (200 ml) wody
- 1 łyżeczka (7,5 g) organicznego miodu
Przygotowanie
- Aby czerpać z tego naparu możliwie jak największe korzyści, najlepiej byłoby używać do jego zaparzania glinianego dzbanka. Czajniki aluminiowe lub wykonane z jakiegokolwiek innego metalu w momencie wrzenia niszczą pewne właściwości mięty.
- Pierwszą czynnością, jaką wykonamy przyrządzając herbatę z mięty będzie dokładne umycie jej listków. Następnie doprowadzamy wodę do wrzenia i – gdy już zaczyna się gotować – dodajemy do niej miętę. W taki sposób stopniowo będą się uwalniać zawarte w niej bezcenne olejki eteryczne.
- Dobrym pomysłem jest możliwie maksymalne zmniejszenie ognia pod naparem. Dzięki temu będzie się zaparzał stopniowo i uzyskamy wartościowy napój.
- Herbata z mięty powinna się gotować przez około 20 minut. Później, powinniśmy pozostawić ją do zaparzenia na następne 10 minut. Aby uzyskać pyszny napój, przelej go przez sitko i nalej do ulubionej filiżanki. Posłódź miodem i ciesz się swoją wyborną herbatą miętową.
Mięta – przeciwwskazania
- Mięty nie powinny spożywać dzieci poniżej drugiego roku życia, jak również kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią.
- Jeżeli cierpisz na wrzody żołądka bądź kamienie żółciowe najlepiej byłoby możliwie zminimalizować spożycie mięty. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, roślina ta pobudza wydzielanie żółci.
Masaże miętą w przypadku bólu głowy
Aby w pełni wykorzystać właściwości mięty w przypadku, gdy dolega nam natarczywy ból głowy o podłożu ciśnieniowym bądź spowodowany zmęczeniem, warto zakupić miętowy olejek eteryczny. Z łatwością znajdziesz go w aptece lub w sklepach z produktami naturalnymi.
Co możemy zrobić w przypadku, gdy doskwiera nam ból głowy to włożyć mokry bawełniany ręczniczek do lodówki na kilka minut, żeby się ostudził. Po tym czasie należy zaaplikować na czoło i skronie dwie krople miętowego olejku eterycznego i wykonać delikatny masaż schłodzonym ręcznikiem.
Jak widzisz, mięta to niepozorne lekarstwo na wiele powszechnie doskwierających nam dolegliwości. Masz ochotę wypróbować?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguilar, Ramos Luz Guzman, and Chavez Glenda. “Formulacion de una bebida a base de te verde (camelis sinensis) y menta (mentha piperita), previa maceración en caliente.” (2015).
- Molina, M., I. Cabello, and O. Lock. “Análisis cuantitativo de mentol en aceite esencial de menta.” (2006).
- Sánchez, Ester, et al. “Estudio farmacognóstico de Mentha x piperita L.(toronjil de menta).” Revista cubana de plantas medicinales 1.3 (1996): 40-45.
- McKay, D. L., & Blumberg, J. B. (2006). A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.). Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1936
- Dolzhenko, Y., Bertea, C. M., Occhipinti, A., Bossi, S., & Maffei, M. E. (2010). UV-B modulates the interplay between terpenoids and flavonoids in peppermint (Mentha×piperita L.). Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology. https://doi.org/10.1016/j.jphotobiol.2010.05.003
- Khanna, R., Macdonald, J. K., & Levesque, B. G. (2014). Peppermint oil for the treatment of irritable bowel syndrome: A systematic review and meta-analysis. Journal of Clinical Gastroenterology. https://doi.org/10.1097/MCG.0b013e3182a88357