Hematospermia czyli obecność krwi w nasieniu

Chociaż pracownicy służby zdrowia zwykle nie odkrywają przyczyny występowania krwi w nasieniu, to zazwyczaj powodem tego zjawiska jest biopsja gruczołu krokowego lub infekcja.
Hematospermia czyli obecność krwi w nasieniu

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2020

Hematospermia, zwana także czasami hemospermią, jest terminem medycznym używanym do opisania obecności krwi w nasieniu u mężczyzny. Kiedy to zjawisko już nastąpi, zwykle dość mocno niepokoi i martwi osobę chorą.

Ale nie trzeba z góry się tym martwić. Hematospermia jest bardziej powszechnym zjawiskiem, niż wielu mężczyznom się wydaje. Ponadto może wystąpić w każdym wieku. Jednak eksperci nadal nie wiedzą, ilu mężczyzn się boryka z tym zjawiskiem, ponieważ wielu z nich nie konsultuje się z lekarzem, gdy im się to przydarzy.

Zwykle w 75% przypadków hematospermia objawia się sama, w łagodny i samoograniczający się sposób. Zanika także samoistnie w większości przypadków. Zależy to jednak przede wszystkim od przyczyny, która sprowokowała wystąpienie tego zjawiska.

Mężczyźni często mylą krew w swoim nasieniu z krwią w moczu (która zwykle wiąże się z różnymi schorzeniami i dolegliwościami) lub z krwią od swojej partnerki seksualnej. Dlatego też ważne jest to, aby dokładnie zweryfikować wszystkie szczegóły i okoliczności towarzyszące dostrzeżeniu krwi w nasieniu.

I chociaż, jak wspomniano powyżej, hematospermia zwykle nie jest poważnym problemem zdrowotnym, w naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Ponadto dowiesz się z niego także dlaczego tak się dzieje i co zrobić, jeśli Ci się to zjawisko przydarzy. Zachęcamy gorąco do poświęcenia kilku minut na lekturę!

Dlaczego występuje hematospermia i jakie są jej przyczyny?

Aby zrozumieć, dlaczego w niektórych przypadkach u mężczyzn występuje hematospermia, musisz najpierw dowiedzieć się trochę więcej na temat tego, jak funkcjonuje męski aparat narządów płciowych. Nasienie jest ogólnie rzecz biorąc płynem, który tworzy się dzięki trzem różnym gruczołom. Są to kolejno:

Co więcej, nasienie podczas podróży z jąder do cewki moczowej przechodzi przez szereg przewodów. Wszelkie zmiany, takie jak proces zapalny lub infekcja napotkane podczas tego procesu mogą powodować hematospermię.

Ból w kroczu

Głównymi przyczynami tego problemu są:

  • Zaburzenia funkcjonowania gruczołu krokowego. Po pierwsze musimy w tym miejscu wspomnieć o tym, że najczęstszą przyczyną hematospermii jest biopsja prostaty. Ta procedura jest przeprowadzana w celu wykrycia raka gruczołu krokowego. Jednak infekcja, łagodny nowotwór lub zaburzenie naczyniowe w obrębie samej prostaty może również powodować pojawianie się krwi w nasieniu.
  • Problemy w pęcherzykach nasiennych. Wszelkie infekcje w tych gruczołach są również związane z procesem krwiotwórczym. Podobnie guz może również powodować obecność krwi w nasieniu.
  • Wszelkie obrażenia cewki moczowej. Obejmuje to przede wszystkim zapalenie cewki moczowej lub ogólnie dróg moczowych. Jest to zwykle spowodowane chorobą przenoszoną drogą płciową. Ponadto nawet polipy lub torbiele cewki moczowej mogą powodować hematospermię.
  • Uraz lub kontuzja w obszarze jąder lub penisa.

W niektórych przypadkach hematospermia może zostać spowodowana chorobą ogólnoustrojową, taką jak nadciśnienie. W rzeczywistości osoby z problemami z krzepliwością krwi, takie jak pacjenci cierpiący na chorobę von Willebranda, mogą dostrzegać u siebie objawy hematospermii.

Badania, które pacjent musi wykonać, jeśli cierpi na hematospermię

Ważne jest w tym miejscu to, aby wspomnieć, że chociaż wyjaśniliśmy najbardziej popularne, fizjologiczne powody tego zjawiska, to jednak u wielu pacjentów nie występuje żadna z powyższych przyczyn, szczególnie tych najmłodszych.

U osób poniżej 40 roku życia lekarze zwykle próbują wykluczyć infekcję dróg moczowych. Aby to zrobić, pytają pacjenta o jego aktywność seksualną i czy odczuwa on ból w jakimkolwiek rejonie swego ciała. Personel medyczny musi również wiedzieć, czy pacjent miał gorączkę w okresie bezpośrednio poprzedzającym wykrycie hematospermii.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o pacjentów w wieku powyżej 45 lat, mogą oni wierzyć, że rozwija się u nich jakiś proces nowotworowy. Liczne badania pokazują, że od tego wieku często występuje guz gruczołu krokowego. Zarówno o charakterze złośliwym, jak i łagodnym.

Badanie prostaty

Dlatego właśnie niektóre dodatkowe badania mogą pomóc lekarzom w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Po pierwsze, powinni oni dokładnie zbadać penisa pacjenta i cały jego męski aparat narządów płciowych.

Ponadto konieczne jest wykonanie pełnej analizy krwi i zlecenie dodatkowych badań, aby wykluczyć choroby przenoszone drogą płciową. Aby to zrobić, lekarz może poprosić o próbkę nasienia. W ten sposób będzie on mógł stwierdzić lub wykluczyć, że jest to przypadek zapalenia cewki moczowej spowodowany na przykład rzeżączką.

W przypadku pacjentów w wieku powyżej 45 lat badanie jest bardziej wyczerpujące. Zwykle lekarz zleca wtedy o badanie ultrasonograficzne, badanie doodbytnicze w celu wykrycia nieprawidłowości w budowie prostaty i poziomu PSA we krwi.

Kilka słów w ramach podsumowania

Hematospermia to, jak wspomnieliśmy już wielokrotnie w naszym dzisiejszym artykule, obecność krwi w nasieniu. Zwykle występuje tylko raz i nie ma w tym momencie patologicznych powodów do niepokoju.

I chociaż pracownicy służby zdrowia zwykle nie odkrywają przyczyny występowania krwi w nasieniu w trakcie zwyczajowych badań, to zazwyczaj powodem tego zjawiska jest biopsja gruczołu krokowego lub infekcja.

Jednak zjawisko to może być także spowodowane infekcją lub, w przypadku osób powyżej 45 roku życia, problemem z funkcjonowaniem gruczołu krokowego. Dlatego też ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.