Halitoza – dowiedz się wszystkiego o tym schorzeniu

Cuchnący oddech może wynikać z czegoś tak prostego, jak zła higiena jamy ustnej. Może to być również objaw infekcji lub choroby ogólnoustrojowej. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o halitozie.
Halitoza – dowiedz się wszystkiego o tym schorzeniu

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2021

Halitoza  to termin odnoszący się do zestawu nieprzyjemnych zapachów tworzących się w ustach człowieka. To oficjalna nazwa nieświeżego oddechu. Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego oddech – „halitus”.

Stan ten jest bardzo nieprzyjemny dla osób, które na niego cierpią, ponieważ komplikuje relacje społeczne i może być krępujący. Może być przejściowy lub trwały, co sprawia, że jest jeszcze trudniejszy do wyleczenia.

Halitoza może pojawić się z wielu powodów. Może to być prosty problem z higieną jamy ustnej lub objaw poważniejszego stanu. Eksperci szacują, że cierpi na nią prawie 30% dorosłych.

Czasami jednak ludziom może być trudno zdać sobie sprawę z tego problemu lub wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. W tym artykule opowiemy Ci wszystko o halitozie i podpowiemy, jak poradzić sobie z tym stanem.

Halitoza – skąd się bierze?

Jak wspomnieliśmy powyżej, halitoza obejmuje wszystkie nieprzyjemne zapachy występujące w jamie ustnej. Oznacza to zarówno te, które występują sporadycznie, jak i te, które dotykają ludzi przewlekle.

Halitoza

Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje halitozy, w zależności od tego, gdzie występuje:

  • Halitoza wewnętrzna – nieświeży oddech jest wytwarzany przez czynnik obecny w jamie ustnej (np. na języku, dziąsłach itp.)
  • Halitoza zewnętrzna – nieświeży oddech jest spowodowany pewnym rodzajem zaburzeń poza jamą ustną:  w układzie pokarmowym, chorobie układu oddechowego. Może też być objawem choroby ogólnoustrojowej.

Dzieje się tak z powodu pewnych bakterii, które uwalniają nieprzyjemnie pachnące substancje. Najczęstszą postacią jest halitoza wewnętrzna, stanowiąca prawie 90% przypadków.

Wszystko o halitozie: przyczyny

Halitoza może mieć wiele przyczyn. Po pierwsze, należy wspomnieć, że główną przyczyną jest odkładanie się płytki bakteryjnej na języku lub zębach. Płytka bakteryjna to przezroczysty, lepki film, który tworzy się na zębach z bakterii, resztek jedzenia i śliny.

Musisz także wiedzieć, że to normalne, że halitoza pojawia się rano po przebudzeniu. Kiedy produkujesz mniej śliny, a Twoje usta są bardziej suche, bakteriom, o których wspominaliśmy, łatwiej jest się rozwijać.

Dlatego wszystko to, co wpływa na ilość, może powodować halitozę. Wiele leków może powodować stan jako efekt uboczny. Podobnie sytuacje, takie jak nerwowość lub pobudzenie i spożywanie niektórych leków mogą do tego doprowadzić.

Z drugiej strony wydaje się, że częstość pojawiania się halitozy rośnie wraz z wiekiem. Może to wynikać z różnych przyczyn: gorszej higieny, zwiększonego spożycia leków, stosowania implantów dentystycznych itp.

Nie możemy również zapomnieć o tytoniu. W dzisiejszych czasach palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu.

Podobnie dieta jest kolejną ważną przyczyną halitozy. Dzieje się tak, ponieważ niektóre pokarmy pozostawiają w ustach bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny zapach. Doskonałym przykładem jest kawa.

Nieświeży oddech

Czy istnieją patologiczne przyczyny halitozy?

Wszystkie przyczyny, które do tej pory wyjaśniliśmy, są bardzo powszechne i nie mają związku z żadnym problemem zdrowotnym. Jednak halitoza może być również objawem poważniejszego stanu. Może to być na przykład choroba przyzębia lub próchnica zębów.

Każdy rodzaj infekcji gardła, zarówno bakteryjny, jak i wirusowy, może również powodować halitozę. Z tym objawem wiąże się również wiele chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, zapalenie stawów i problemy z wątrobą.

Co możesz zrobić, jeśli cierpisz na halitozę

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest upewnienie się, że przyczyną nieświeżego oddechu nie jest zła higiena jamy ustnej. Eksperci zalecają mycie zębów przez co najmniej dwie minuty po każdym posiłku. Ponadto najlepiej jest użyć nici dentystycznej i płynu do płukania ust, aby dokończyć czyszczenie.

Jeśli jednak nie możesz opanować tego problemu, skonsultuj się ze swoim dentystą. Ważne jest również, aby unikać tytoniu, kawy i potraw o bardzo silnym i charakterystycznym zapachu. To bardzo rozpowszechniony problem, więc nie powinieneś się go wstydzić.

Wręcz przeciwnie, powinieneś być tego świadomy i skonsultować się z lekarzem lub ekspertem, aby znaleźć przyczynę i naprawić tę sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.