Hairskincare: trend na utrzymanie zdrowych włosów
Pielęgnacja skóry obejmuje całe ciało, twarz i skórę głowy. Czasami jednak zaniedbujemy uwagę, której potrzebuje owłosiona skóra właściwa, ufając, że szampon i odżywka wykonają całą pracę. Ale pielęgnacja skóry głowy wymaga czegoś więcej niż stosowania środków czyszczących i tym właśnie zajmuje się hairskincare .
Trend ten dotyczy pielęgnacji skóry. Złuszczanie, nawilżanie i inne zabiegi poprawiają w konsekwencji stan włosów. Pozytywne efekty wynikają z dbałości, z jaką pielęgnujesz skórę głowy, dostarczając jej witamin i składników odżywczych.
Czym jest „hairskincare” i jakie ma zalety?
Hairskincare, czyli pielęgnacja skóry głowy polega na wykonywaniu zdrowych procedur dla włókna włosów i owłosionej skóry na głowie. W konsekwencji, niektóre praktyki pozwalają uzyskać promienne, nawilżone i bujne włosy.
Proces rozpoczyna się od wypielęgnowania skóry pokrywającej głowę, czasem osłabionej nieodpowiednimi kosmetykami, upałem, zanieczyszczeniami, dietą ubogą w minerały i witaminy. Konsekwencją są łamliwe pasma, suchość i utrata gęstości.
Tak jak ratujesz skórę lub ciało, tak ważne jest, aby wspomagać odbudowę skóry głowy i włosów.
Magazyn Actualidad Sanitaria zwraca uwagę, że dobre samopoczucie skóry głowy ma bezpośredni wpływ na zdrowie włosów jako całości. Publikacja dodaje, że wiele problemów z włosami można rozwiązać, modyfikując swoje nawyki.
To właśnie proponuje „hairskincare”, stosując substancje i metody, które oferują różne korzyści:
- Oczyszczają mieszki włosowe.
- Zapobiegają wypadaniu włosów.
- Regulują nadmiar tłuszczu.
- Wzmacniają i rozświetlają włosy.
- Zapobiegają gromadzeniu się martwych komórek.
- Pomagają skórze głowy w prawidłowym funkcjonowaniu.
Jak stosować „hairskincare”?
Praktyki związane z pielęgnacją skóry głowy są proste. Większość z nich można wykonać w domu.
To też może Cię zainteresować: Uzyskaj jedwabiście lśniące włosy dzięki tej masce do włosów z bananem i awokado
Przeanalizuj typ swoich włosów
Najważniejszą wskazówką, jeśli chodzi o dobre rezultaty, jest poznanie rodzaju włosów i skóry głowy. Wiedząc, czy cera jest sucha, tłusta czy mieszana, dostarczasz swojemu organizmowi kosmetyki z odpowiednimi składnikami.
Niewłaściwy dobór produktu może prowadzić do reakcji takich jak zapalenie skóry lub łuszczenie się. Ponadto kręcone, proste lub falowane włosy wyglądają lepiej, gdy stosuje się formuły zaprojektowane dla każdego typu.
Używaj maseczek oczyszczających
Przed myciem szamponem wskazane jest nałożenie maski oczyszczającej. Serum pomaga zachować higienę i przygotowuje włosy na przyjęcie witamin i składników odżywczych.
Upewnij się, że prawidłowo myjesz włosy
Odpowiednio przeprowadzona technika mycia sprzyja ukrwieniu i odżywieniu włosów. Pocieraj skórę głowy opuszkami palców. Pamiętaj jednak, że drapanie paznokciami powoduje pękanie mieszków włosowych, zwiększając ryzyko ich złamania.
Zostaw szampon na co najmniej 2 minuty a następnie spłucz. Używaj letniej wody, gdy środek czyszczący wchodzi w skład specjalistycznego zabiegu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Lakier do włosów – który wybrać i jak go stosować
Naucz się prawidłowo czesać włosy
Grzebienie z otwartymi zębami idealnie nadają się do rozczesywania nie wyrywając włosów. Podczas czesania nigdy nie czesz od nasady; zamiast tego przesuń grzebień najpierw od połowy długości do końcówek, a następnie przejdź do podstawy.
Częstym błędem jest czesanie mokrych włosów, ponieważ wilgoć uwrażliwia włókna.
Unikaj ekstremalnego ciepła
Najlepszym sposobem na wysuszenie włosów jest wystawienie ich na działanie świeżego powietrza. Częste używanie suszarek i prostownicy niszczy je. W przypadku wystawiania włosów na działanie urządzeń grzewczych najlepiej wyregulować temperaturę i wcześniej spryskać je środkiem chroniącym przed wysoką temperaturą.
Ureguluj swoją fryzurę
Oprócz odświeżenia wyglądu wskazane jest strzyżenie włosów co 3 miesiące dla zdrowego wzrostu. Przycinanie jest środkiem zapobiegawczym przed możliwym wypadaniem; eliminuje też rozdwojone końcówki i ułatwia rozczesywanie.
Wypróbuj głębokie zabiegi
Peeling nie jest już wyłącznym zabiegiem na twarz; wchodzi teraz w skład hairskincare. Ma na celu detoksykację i odbudowę skóry głowy za pomocą substancji, które mają zdolność całkowitej eliminacji zanieczyszczeń, rewitalizacji i ułatwiania wchłaniania przeciwutleniaczy.
Po peelingu odrosty stają się jaśniejsze, a pasma bardziej jedwabiste.
Inne techniki, takie jak ampułki z osoczem bogatopłytkowym lub mezoterapia, stymulują wzrost włosów i wspomagają różnicowanie mieszków włosowych, co jest niezbędne, aby niektóre rodzaje łysienia nie wpływały na zdrowe cebulki. Ogólnie rzecz biorąc, metody te złuszczają, odsysają zanieczyszczenia, zaszczepiają rekonstytuujące serum i masują skórę głowy.
Istotne jest, aby każda głęboka kuracja została przeprowadzona przez profesjonalistę, który potrafi się obchodzić z substancją i zna sprzęt do jej aplikacji.
Środki ostrożności podczas hairskincare
Jeśli w trakcie wykonywania zabiegów zauważysz zmiany w skórze głowy, udaj się do stylisty. Gdy objawy utrzymują się, należy skonsultować się z dermatologiem.
Niepożądane reakcje na niektóre produkty objawiają się najczęściej w taki sposób:
- Tłuste włosy
- Swędzenie
- Łupież
- Suchość
- Zmiany pigmentacji skóry
- Zaczerwienienie
Większość zabiegów związanych z hairskincare wykonuje się w domu. Tak długo, jak używasz odpowiednich produktów, taka pielęgnacja nie powinna powodować zmian we włosach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Caspa, costra láctea y otras afecciones del cuero cabelludo. Medline Plus. Biblioteca Nacional de Medicina. Institutos Nacionales de la Salud. Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/dandruffcradlecapandotherscalpconditions.html
- Consejos sencillos para cuidar tu cuero cabelludo. Actualidad Sanitaria. 2021. https://actualidadsanitaria.com/vida-saludable/consejos-sencillos-para-cuidar-tu-cuero-cabelludo/