Gua, szympans, który wyrósł jako ludzkie dziecko

Czy słyszałeś o szympansie Gua? Została wychowana jak ludzkie dziecko. Poznajmy przypadek Gua i jego moralne implikacje.
Gua, szympans, który wyrósł jako ludzkie dziecko
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2022

Zaabsorbowanie podobieństwami i różnicami między ludźmi a zwierzętami objęło wiele dyscyplin naukowych. Należy do nich między innymi psychologia. Przypadek Gua, szympansa, który dorastał jako ludzkie dziecko, ma wartość paradygmatu.

W imię wiedzy i postępu nauki przeprowadzono liczne eksperymenty na zwierzętach i ludziach. Warunkowanie psów Pawłowa, gołębie Skinnera i przypadek Gua mieszczą się w tej linii badań.

Gua: Szympans wychowany jako ludzkie dziecko

Gua. Tak brzmiało imię szympansa, który wychowywał się razem ze swoim ludzkim “bratem” Donaldem. Nie jest to anegdota, ale eksperyment przeprowadzony przez psychologa W. Kellogga, który zainteresował się pogłębieniem badań nad uczeniem się i zachowaniem.

Gua miała 7 miesięcy, a Donald 10 miesięcy. Według eksperymentu Kellogga i jego partnerki Luelli, oboje mieli otrzymywać taką samą uwagę, troskę i miłość.

Między innymi chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób szympans się uczy i jaki wpływ ma na niego środowisko. W tym eksperymencie, zapewniając podobną opiekę, Kellogg starał się ustalić względną wagę klasycznej dychotomii: dziedziczność kontra środowisko.

Każdego dnia para mierzyła i poddawała badaniom Donalda i Gua. W ocenach mierzono między innymi percepcję wzrokową i motoryczną, przemieszczanie, pamięć, rozwiązywanie zadań, stosując bardzo szczegółowe i naukowe metody.

Gua, szympans został wychowany jak człowiek
Opieka to temat dyskusji w środowisku naukowym. Jak otoczenie wpływa na to, czego ludzie się uczą?

Możesz być zainteresowany: Co to jest warunkowanie instrumentalne?

Kilka wątpliwych punktów dotyczących eksperymentu z Gua

Eksperyment nie przyniósł owoców oczekiwanych przez jego projektantów. Zachowanie Donalda wskazywało na opóźnienia w nauce w porównaniu z jego rówieśnikami. Na przykład dziecko miało bardzo ograniczony repertuar słów. Było w stanie wymówić tylko 3 słowa, podczas gdy inni rówieśnicy mogli już rozpoznać 50 słów.

Chłopiec nabył również zachowania i nawyki obserwowane u Gua, takie jak stękanie podczas komunikowania się lub poruszanie się na czworakach. Tymczasem Gua rozwinęła bardziej złożone zachowania, takie jak witanie, całowanie i kąpanie się. Innymi słowy, podczas gdy Donald bardziej zbliżył się do naczelnych, Gua stała się bardziej jak człowiek. Zupełnie odwrotnie niż oczekiwał Kellogg.

Psycholog zdał sobie sprawę, jak to wpływa na jego syna, więc postanowił przerwać eksperyment. Po 9 miesiącach Gua wróciła do zoo. Tam jednak nie była w stanie przystosować się do zmiany, zachorowała i w ciągu roku zmarła.

Donaldowi udało się nabyć umiejętności językowe i nauczyć się nowych rzeczy. Jednak, choć przyczyny nie są znane, odebrał sobie życie w wieku 43 lat, po śmierci rodziców. Wyniki dla obojga uczestników były więc niefortunne.

Możesz być zainteresowany: Czym jest psychologia pozytywna?

Czego uczy nas to doświadczenie

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tego eksperymentu? Nie wzięto pod uwagę więzi wytworzonej w tej grupie rodzinnej.

Oznacza to, że Gua otrzymała uwagę i troskę, ale została zinstrumentalizowana, więc gdy eksperyment musiał się zakończyć, ze względu na stan dziecka, opieka na szympansem została brutalnie przerwana. Oboje uczestnicy byli wychowywani jako rodzeństwo. Dlatego należało się spodziewać, że zerwanie silnego przywiązania, które rozwinęli dzięki wspólnemu spędzaniu tak dużej ilości czasu i dzieleniu zajęć, znacząco na nich wpłynie.

Z drugiej strony szczegóły eksperymentu obejmowały również badania, które powodowały ból lub dyskomfort. Nie powinno to mieć uzasadnienia z żadnego punktu widzenia, nawet jeśli miało na celu rozwój wiedzy.

Tym bardziej, że żadna z zaangażowanych stron nie wyraziła zgody na eksperyment. Nie miała też świadomości tego, co się z nią dzieje, ani możliwych konsekwencji. Dziś są to niezbędne i wymagane warunki każdego leczenia czy eksperymentu.

izolacja
Samobójstwo Donalda po czterdziestce można było powiązać z doświadczeniami, jakie miał w dzieciństwie.

Granicą powinien być szacunek dla żywych istot i ich praw

Nikt nie wątpi, jak ważny jest rozwój wiedzy i postęp na wszystkich poziomach: zdrowia, jakości życia, lepszego wykorzystania zasobów. Oczywiście psychologia, jaką znamy dzisiaj, ewoluowała dzięki wielu przeprowadzonym eksperymentom.

Jednak, gdy wejdziemy w szczegóły i zdamy sobie sprawę, jakie były warunki, które ułatwiły pewne odkrycie, uruchamia się alarm. Niepokój wzbudzają zaniedbania w eksperymentach, niezamierzone konsekwencje, brak empatii, żeby wymienić tylko kilka powodów.

Eksperymenty należy przeprowadzać w kontrolowanych i ostrożnych warunkach, umieszczając ludzi i żywe istoty w centrum uwagi. Etyka to pierwsze i ostatnie kryterium; coś, co w przypadku szympansa Gua nie zostało spełnione.

Dziś złożoność istot ludzkich i naszej rzeczywistości zachęca do przekraczania dychotomicznych i uproszczonych podejść, w których znaczenie miałby tylko jeden z dwóch czynników: dziedziczność lub środowisko. Moglibyśmy uznać, że oba mają wpływ na rozwój, ponieważ nie rodzimy się jak biała kartka, ani nie dorastamy w aseptycznym środowisku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.