Grzybica skórna - 7 domowych środków łagodzących
Grzybica skórna jest grzybiczym zakażeniem skóry i może pojawić się w dowolnym miejscu ciała w każdym wieku. Jednak częściej występuje na skórze głowy, narządach płciowych lub paznokciach, zwłaszcza u stóp.
Odkryj w tym artykule 7 domowych metod na naturalne łagodzenie dolegliwości, jeśli wystąpiła u Ciebie grzybica skórna. Możemy wybrać dowolną z tych metod lub połączyć je i stosować na przemian, aby osiągnąć większą skuteczność.
Grzybica skórna – domowe środki łagodzące
1. Olejek z drzewa herbacianego zabija grzyby
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest jednym z najpopularniejszych środków na grzybicę skóry. W rzeczywistości jest powszechnym składnikiem przepisów na naturalne i domowe kosmetyki do zwalczania trądziku i łupieżu, a także w leczeniu kandydozy lub zapalenia pęcherza.
Ten olejek w czystej postaci może być jednak bardzo drażniący, dlatego powinniśmy unikać jego bezpośredniego stosowania na obszarach śluzowych lub wrażliwych. Możemy go również rozcieńczyć w oleju kokosowym, który również ma właściwości przeciwgrzybicze, a jednocześnie nie jest tak silny.
2. Olejek eteryczny z oregano niszczy infekcję od wewnątrz
Innym olejkiem eterycznym bardzo skutecznym ze względu na swoje właściwości antybiotykowe i przeciwgrzybiczne jest ekstrakt z aromatycznej rośliny oregano. Zazwyczaj jest to bardzo wskazany środek do stosowania doustnego, o ile wskazuje na to etykieta produktu.
Możemy połączyć go z olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego lub przyjmować go dodatkowo, aby wzmocnić leczenie od wewnątrz. W takim przypadku powinniśmy trzy razy dziennie przyjmować jedną kroplę tego olejku rozcieńczonego w łyżeczce oleju lub miodu.
3. Grzybica skórna nie lubi imbiru
Imbir jest lekarstwem na wiele różnych zaburzeń zdrowia. W tym przypadku podkreślamy jego moc skutecznej eliminacji niektórych rodzajów bakterii i grzybów i w dodatku bez skutków ubocznych.
Jeśli na Twoim ciele pojawiła się grzybica skórna, możesz zastosować olejek eteryczny lub przygotować kąpiel na bazie skoncentrowanego naparu imbiru. Może to być bardzo skuteczne w przypadku grzybów, które pojawiają się na paznokciach. Możemy również zastosować świeży sok z imbiru bezpośrednio na zmiany.
4. Propolis działa od wewnątrz i z zewnątrz
Propolis jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków do zapobiegania i leczenia wszystkich rodzajów zakażeń. Ponadto jest bardzo skuteczny w eliminacji grzybów, i dlatego właśnie jest składnikiem wykorzystywanym przez pszczoły do utrzymania ula w sterylnej czystości.
Stosując propolis, możemy połączyć leczenie miejscowe i doustne:
- Miejscowo: Bezpośrednia aplikacja na obszar, który dotknęła grzybica skórna. W tym przypadku zalecamy wybór propolisu bez alkoholu.
- Doustnie: 5 kropli co 3 godziny, aż do zniknięcia grzybicy skóry. Jako środek zapobiegawczy możemy przyjmować 5 kropli na pusty żołądek, tylko jeden raz dziennie.
5. Cynamon cejloński jest lekarstwem
Cynamon to przyprawa, która nie tylko wzbogaca smak naszych receptur, ale jest również niezbędnym składnikiem w naszej apteczce naturalnej. W rzeczywistości zawartość niacyny, tiaminy i kwasu askorbinowego czyni go bardzo skutecznym środkiem grzybobójczym.
Możemy użyć olejku cynamonowego lub przygotować kąpiele, podobnie jak w przypadku imbiru. Moglibyśmy również połączyć obie przyprawy, aby wzmocnić ich działanie lecznicze. Zawsze jednak musimy wybierać cynamon cejloński, który jest odmianą leczniczą.
6. Grzybica skórna znika pod wpływem czosnku
Czosnek nie może być nieobecny na tej liście leków przeciw grzybicy skórnej, ponieważ jest to jeden z najsilniejszych i najstarszych znanych antybiotyków i środków przeciwgrzybiczych. Jeśli niezbyt lubimy jeść czosnek, możemy kupić czosnkowe kapsułki olejowe.
Istnieje ciekawy zabieg w przypadku grzybicy pochwy, który polega na wprowadzeniu ząbka surowego czosnku do pochwy. Są na to różne sposoby i musimy dokładnie przestrzegać instrukcji. Ten środek jest bardzo skuteczny, zwłaszcza w leczeniu kandydozy.
7. Aloe vera skutecznie zwalcza grzybicę
Wreszcie, aloes jest kolejnym niezbędnym produktem, który powinniśmy mieć w domu, ponieważ zapewnia wiele rozwiązań awaryjnych w różnych problemach zdrowotnych. Jednocześnie jest to bardzo praktyczny składnik do produkcji wszelkiego rodzaju naturalnych produktów i zdrowych kosmetyków domowych.
Ponadto aloes ma tę ogromną zaletę, że jego konsystencja żelu, niezależnie od tego, czy go wydobywamy z rośliny, czy kupujemy, pozwala nam na szybką i wygodną aplikację. Idealne jest również zmieszanie go z innymi olejami, ponieważ w rezultacie powstaje maść, która nie pozostawia na skórze tłustej warstwy i łatwiej się wchłania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006;19(1):50–62. doi:10.1128/CMR.19.1.50-62.2006
- Garrote A. Micosis cutáneas. Vol. 21. Núm. 8. páginas 82-90 (Septiembre 2002)
- Nazzaro F, Fratianni F, Coppola R, Feo V. Essential Oils and Antifungal Activity. Pharmaceuticals (Basel). 2017;10(4):86. Published 2017 Nov 2. doi:10.3390/ph10040086
- Leyva-López N, Gutiérrez-Grijalva EP, Vazquez-Olivo G, Heredia JB. Essential Oils of Oregano: Biological Activity beyond Their Antimicrobial Properties. Molecules. 2017;22(6):989. Published 2017 Jun 14.
- Hamman, J. H. (2008, August). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules.
-