Grypa żołądkowa u dzieci: jak z nią walczyć?

Grypa żołądkowa u dzieci: jak z nią walczyć?
María Cantos

Napisane i zweryfikowane przez położna María Cantos.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Grypa żołądkowa u dzieci to schorzenie, które wymaga otoczenia dziecka opieką i uważnej obserwacji jego stanu w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji.

Grypa żołądkowa u dzieci to choroba, która może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego należy ją szybko wykryć i zastosować odpowiednie leczenie.

Aby uniknąć komplikacji, należy znać znaki ostrzegawcze. Poza tym istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci poprawić stan dziecka. Powinnaś również rozważyć podanie szczepionki przeciwko rotawirusom jeśli dziecko jest jeszcze małe, oczywiście przestrzegając zawsze zaleceń lekarskich.

Jak wygląda grypa żołądkowa u dzieci?

Grypa żołądkowa to choroba zapalna układu pokarmowego, która zazwyczaj dotyka żołądek lub jelita. Zazwyczaj na początku obserwujemy następujące objawy:

  • Biegunka: zazwyczaj stolec oddawany przez dziecko jest miękki lub płynny. Z tego powodu trudno jest zidentyfikować biegunkę. Jednak jeśli zauważysz zmiany w wypróżnieniach lub jest ich o wiele więcej, powinnaś skonsultować się z pediatrą.
  • Wymioty: należy odróżnić wymioty od wypluwania. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, że wymioty polegają na wymuszonym oddawaniu treści, zaś wypluwanie polega na swobodnym pozbyciu się płynów, któremu zazwyczaj towarzyszy odbijanie.
  • Gorączka: temperatura zewnętrzna (mierzona pod pachą lub w zgięciu uda) wynosząca ponad 37,5°C.
  • Ból brzucha: to objaw najtrudniejszy w identyfikacji, bo jedyną wskazówkę stanowi płacz dziecka.

Co wywołuje grypę żołądkową u dzieci?

Główna przyczyna tego schorzenia to infekcje wywoływane przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Jeśli chodzi o wirusy, najczęstszym winowajcą w krajach rozwiniętych jest rotawirus. Grypa żołądkowa może rozwijać się również w wyniku infekcji nie związanych z układem trawiennym, na przykład zapalenia ucha lub zapalenia dróg moczowych.

Może nawet pojawić się w przypadku chorób, które nie są infekcjami, na przykład zaburzeń odżywiania lub problemów z innymi układami.

Płaczące dziecko - grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa u dzieci praktycznie zawsze jest związana z infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, które wywierają wpływ na jelita. Jednak czasem jej przyczyny mogą być inne.

Co możesz zrobić, aby uchronić dziecko?

Aby ochronić dziecko przed grypą żołądkową, musisz znać jej główne przyczyny. Jak już wspomnieliśmy, grypę żołądkową wywołują głównie zarazki, dlatego też nie możesz dopuścić do ich przenoszenia i zakażenia.

W związku z tym powinnaś podjąć następujące działania, które pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie zarazków:

  • Często myj ręce. To jedno z najważniejszych działań, które pomagają przerwać łańcuch rozprzestrzeniania się zarazków.
  • Stosuj się do zaleceń dotyczących przechowywania mleka dla dziecka, bez względu na to, czy jest to sztuczna mieszanka, czy mleko matki.
  • Nie pozwalaj dziecku na kontakt z dorosłymi lub dziećmi z objawami choroby. Jeśli nie masz pewności, czy dana osoba zaraża w tym momencie czy też nie, lepiej dmuchaj na zimne i ogranicz lub odwołaj wizyty.
  • Nie całuj niemowląt w usta lub rączki, jeśli istnieje ryzyko przeniesienia choroby. Wiele patogenów przenosi się przez ślinę.
  • Dbaj o prawidłową higienę brodawek i smoczków. Codziennie czyść i myj zarówno brodawki, jak i smoczki.
  • Przestrzegaj kalendarza szczepień dziecka. Poproś pediatrę lub pielęgniarkę o informacje na temat szczepionki przeciwko rotawirusom.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Grypa żołądkowa u dzieci to choroba, która musi być bardzo dokładnie monitorowana przez rodziców i/lub rodzinę. Najczęstsze komplikacje z nią związane to:

Mama sprawdzająca gorączkę dziecka

Wizyta u lekarza w przypadku grypy żołądkowej u niemowląt jest konieczna, jeśli pojawiają się takie objawy jak wysoka gorączka, krew w stolcu lub wymioty.

Aby tego uniknąć, należy udać się do pediatry lub na oddział ratunkowy, jeśli pojawi się którykolwiek z poniższych objawów:

  • Biegunka występująca u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia.
  • Gorączka wynosząca 38º C lub wyższa.
  • Wymioty lub odmowa przyjmowania pokarmu.
  • Potwierdzona utrata wagi.
  • Krew lub śluz w stolcu.

Pediatra postawi diagnozę po dokonaniu oceny stanu dziecka i jego objawów. Może poprosić o dostarczenie próbki stolca w celu określenia wirusa, który wywołał grypę żołądkową.

Leczenie grypy żołądkowej u dzieci

Kiedy u dziecka pojawiają się objawy grypy żołądkowej, rodzice i opiekunowie powinni bacznie obserwować jego stan i zwracać uwagę na nietolerancje pokarmowe:

  • Kontynuuj karmienie piersią. To jeden z najważniejszych sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem u dzieci lub niemowląt. Pamiętaj, że mleko modyfikowane nie powinno być rozcieńczone, a przygotowując mieszankę powinnaś zachowywać te same proporcje.
  • Po ocenieniu stanu dziecka pediatra może uznać, że należy wprowadzić dodatkowe leczenie, polegające na przyjmowaniu doustnych suplementów, które pomogą wrócić do odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.
  • Jeśli Twoje dziecko nie jest w stanie utrzymać płynów, lekarz może zalecić podanie kroplówki, aby wspomóc powrót do zdrowia i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czy podejrzewasz, że Twoje dziecko ma grypę żołądkową? Jeśli zaobserwujesz u niego którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Pediatra będzie w stanie dobrać najlepszą metodę leczenia, która będzie spełniała potrzeby Twojego malucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casado Dones, M. J. (2010). Diarrea aguda infantil. Cuidados enfermeros. Revista de Enfermería (Barcelona, Spain).
  • Spain. Ministerio de Sanidad y Consumo., Á., Godoy, P., Torner, N., Cardeñosa, N., & Martínez, A. (2009). Revista española de salud pública. In Revista Española de Salud Pública.
  • Lucrecia, S. C., & Blanca, C. G. (2009). Manejo actual de la gastroenteritis aguda (GEA) con soluciones de rehidratación oral. Nutricion Clinica y Dietetica Hospitalaria.
  • Giménez Sánchez, F., Martinón Torres, F., Bernaola Iturbe, E., Baca Cots, M., de Juan Martín, F., Díez Delgado, J., … Pineda Solas, V. (2006). El papel de la vacuna frente a rotavirus en los calendarios de vacunación infantil. Anales de Pediatría. https://doi.org/10.1157/13089923

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.