Gotowanie z partnerem - poznaj korzyści!

Aby wzmocnić więź z partnerem, warto jest zaplanować wspólne spędzanie czasu. Wspólne hobby, pasja lub zajęcie, takie jak na przykład gotowanie, może być doskonałą opcją, aby zbliżyć się do siebie i poznać swoje upodobania.
Gotowanie z partnerem - poznaj korzyści!

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca, 2020

W dzisiejszych czasach spożywanie posiłków jest nie tylko koniecznością, niezbędną do przeżycia, ale zamieniło się w sztukę. Przepisy z całego świata, nowe składniki i sama sztuka przyrządzania ciekawych posiłków sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna traktować gotowanie jako pasję.

Przygotowywanie posiłku wraz z partnerem to czynność, która może zapewnić wiele zabawy i pozwoli odnowić związek. Dzięki szaleństwom w kuchni możesz uwolnić swoją wyobraźnię, popieścić zmysły i rozbudować kreatywność.

Od zrobienia romantycznej kolacji przy świecach, aż po rozpoczęcie własnej działalności we dwoje. W tym artykule dowiesz się o zaletach, z jakimi wiąże się gotowanie z partnerem, o których nigdy wcześniej nie pomyślałeś.

Czytaj dalej!

Gotowanie z partnerem- poznaj te niesamowite korzyści

Czy gotowanie sprawia ci przyjemność? Odkryj zalety gotowania wraz z partnerem!

1. Wspólne, aktywne spędzenie czasu

Bez wątpienia, jednym z problemów wielu par jest znalezienie czasu na wspólne projekty czy nawet odpoczynek. Praca, obowiązki, negocjacje i spotkania zajmują nam coraz więcej godzin dziennie. Z powodu napiętego harmonogramu pracy i załatwiania innych spraw każdego dnia, wiele par właściwie widuje się tylko w nocy. 

Z tego powodu sugerujemy, aby w godzinach wieczornych wykorzystać resztkę energii i wspólnie przygotować kolację. Zamiast spędzić wieczór w ciszy przed telewizorem, zamawiając pizzę – wspólnie przygotujcie choć najprostszy posiłek.

Choć ta opcja może wydawać się skomplikowana – prosty przepis na makaron, zapiekanki czy sałatkę nie zajmie wam więcej czasu, a przysporzy okazji do współpracy

Wspólne gotowanie da wam czas na rozmowę, opowiadanie przeżyciach dnia, a przede wszystkim na przygotowanie czegoś pysznego, czym będziecie mogli się wspólnie delektować! Wykorzystajcie wolną chwilę, a jeśli gotowanie stanie się pretekstem do spędzenia razem więcej czasu, to fantastycznie!

2. Domowe posiłki wyjdą wam na zdrowie i pozwolą nieco zaoszczędzić 

Oprócz wzmacniania więzi rodzinnych, wspólne gotowanie pomoże wam podjąć wysiłek, aby jeść zdrowiej oraz zaoszczędzić na jedzeniu na wynos.

Domowe gotowanie nie tylko promuje spożywanie świeżych produktów, ale i może stanowić podstawę do zmiany nawyków żywieniowych. Na pewno łatwiej jeść świeże, dobrej jakości produkty jeśli przygotujesz je samodzielnie. W ten sposób będziesz promować dobre nawyki i zdrowie w swojej rodzinie, za pomocą wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

domowe posiłki

Nie musisz codziennie przygotowywać w domu złożonych, trzydaniowych kolacji, aby cieszyć się zdrowymi i pysznymi posiłkami. Jeśli zaczniesz unikać gotowych, fastfoodowych potraw, możesz odkryć na nowo niektóre z tych starych, rodzinnych przepisów. Możecie także pójść o krok dalej i rozpocząć gotowanie od wymyślania własnych kreatywnych przepisów. 

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Domowe jedzenie – najlepsze przepisy

3. Rozwiń swoją kreatywność

Kreatywność nie dotyczy wyłącznie rzeźbiarzy, malarzy i artystów. W kuchni masz prawdziwy nieskończony wszechświat kulinarnych możliwości, smaków i zapachów.

Istnieje wiele różnych kultur kulinarnych, które możesz odkrywać, łączyć i dostosowywać do swoich upodobań. Możesz nawet stworzyć zdrową rywalizację, w której przygotowujecie nowe potrawy i wspólnie je oceniacie.  

Zaskoczenie partnera Twoimi kulinarnymi dziełami to zabawne i cenne ćwiczenie. W ten sposób możecie także lepiej dzielić się pracą i obowiązkami w domu. Nigdy nie jest za późno na dzielenie się obowiązkami domowymi i dawanie z siebie wszystkiego, co najlepsze.

4. Gotowanie z dziećmi- dawanie im dobrego przykładu

Wspólne gotowanie przekazuje dzieciom pozytywne wartości i uczy je nowych smaków.

Jeśli masz dzieci, wiesz, że są jak gąbki, które chłoną wszystkie Twoje nawyki, zwyczaje, a nawet sposób mówienia. Z tego powodu, dobrze jest pokazywać im jak wygląda codzienne przygotowywanie zdrowych posiłków. W ten sposób nauczysz dzieci, że powinny być samowystarczalne w tym obszarze.

Gotowanie z dziećmi

Ponadto dając im przygotowywać i próbować nowych warzyw, owoców czy przypraw, nawet największe niejadki przekonają się do nowych produktów

Gotowanie wymaga codziennego wysiłku i poświęcenia. Jeśli powierzysz swoim dzieciom niektóre zadania w kuchni,odpowiednie dla ich rozwoju, bardziej zaangażują się w obowiązki domowe. Promuje to również poczucie odpowiedzialności i wspólnoty rodzinnej, ponieważ jest to niezbędna, codzienna czynność, która służy całej rodzinie. 

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sałatka Waldorf: przygotuj ją samodzielnie w domu!

5. Wspólne gotowanie-oderwij się od codzienności

Wspólne gotowanie może pomóc wam oderwać się od innych obowiązków lub zmartwień. Spędzanie razem czasu w kuchni wzmacnia więzi i współpracę, tworzy nowe historie między wami, pomaga zrelaksować się i zapomnieć o stresie w pracy.

Ponadto, jeśli gotujecie wieczorem, pomaga to oderwać się od ekranu telewizora czy smartfona i mediów społecznościowych. To także dobry sposób na walkę z bezsennością i odstresowanie.

Podsumowując, jest wiele niezwykłych korzyści, jakie można uzyskać poprzez wspólne gotowanie z partnerem. Ten zdrowy nawyk pomaga poczuć się wam lepiej i pewniej jako para. A zatem, ma pozytywny i konstruktywny wpływ na całą rodzinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bove, C. F., & Sobal, J. (2006). Foodwork in Newly Married Couples. Food, Culture & Society. https://doi.org/10.2752/155280106778055118
  • Chonody, J. M., & Gabb, J. (2018). Understanding the Role of Relationship Maintenance in Enduring Couple Partnerships in Later Adulthood. Marriage and Family Review. https://doi.org/10.1080/01494929.2018.1458010
  • Kosta, R. (2013). Cookbooks, High-tech Kitchens, and Gender Culture: Addressing the Sugar and Spice in Contemporary Couple Relations. M/C Journal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.