Gefapixant: poznaj nowy lek na przewlekły kaszel

Gefapixant: poznaj nowy lek na przewlekły kaszel

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2021

Niedawno opublikowano dwa nowe badania naukowe na temat skuteczności leku Gefapixant, który jest wykorzystywany w celu leczenia przewlekłego kaszlu. Jego przewaga nad innymi istniejącymi lekami polega na tym, że można używać mniejszych dawek, aby osiągnąć ten sam efekt.

Gefapixant to nowy lek, który obiecuje zmniejszyć objaw przewlekłego kaszlu, które są dość irytujące i pogarszają jakość życia wielu osób na całym świecie. Objaw ten dotyka osoby bez względu na wiek i płeć, co oznacza, że występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Przewlekły kaszel nie zawsze pojawia się w wyniku infekcji układu oddechowego. Istnieją inne przyczyny, które mogą go wywoływać, a niektóre z nich są nawet związane z układem żołądkowo-jelitowym.

Gefapixant to nowy lek, który jest jeszcze badany i może znacząco poprawić życie osób borykających się z tym schorzeniem. Należy przeprowadzić badania na większych próbach. Jednak pojawia się nadzieja dla osób cierpiących na przewlekły kaszel, nawet dla tych, które próbowały wielu leków.

Badania na temat wpływu leku Gefapixant na przewlekły kaszel

Niedawno opublikowano dwa z najważniejszych badań na temat skuteczności tego leku. Jedno było większe i przeprowadzono je na większej grupie uczestników, więc jego metodologia jest bardziej godna zaufania. Drugie było mniejsze, ale jego wyniki pokrywają się z wynikami pierwszego.

Największe badanie zostało niedawno opublikowane w Lancet Respiratory Medicine. Oceniano w nim podawanie 50 miligramów Gefapixantu u 253 pacjentów. Dawka była podawana przez 12 tygodni i zmniejszyła chroniczny kaszel u 80% badanych osób.

W artykule odnotowano również pozytywny wpływ niższej dawki na określoną grupę uczestników badania. Zaledwie 7,5 miligrama Gefapixanta sprawiło, że ponad 50% badanych zaobserwowało u siebie zmniejszenie kaszlu.

W mniejszym badaniu wzięło udział jedynie 57 uczestników, a jego wyniki opublikowano w European Respiratory Journal. Odnotowano w nim, że wystarczy stosować zaledwie 30-miligramową dawkę, aby osiągnąć kontrolę nad kaszlem.

Kaszląca kobieta

Na czym polega przewlekły kaszel?

Poza poznaniem wyżej wspomnianego leku, należy również zrozumieć o co nam chodzi, gdy mówimy o przewlekłym lub chronicznym kaszlu. Osobom, które nie cierpią na to schorzenie, będzie trudno wyobrazić sobie problemy, jakie może wywoływać.

Pod względem medycznym, kaszel jest uznawany za przewlekły, gdy utrzymuje się przez dłużej niż sześć tygodni. Jego epizody powinny być stałe lub powtarzać się w tym samym okresie co rok. Czasami występuje przerwa, która zazwyczaj pojawia się mniej więcej w tym samym okresie.

Chroniczny kaszel dotyka w którymś momencie życia około 5% ogólnej populacji. Po jakimś czasie może zaniknąć sam z siebie lub utrzymywać się mimo stosowania różnych terapii. Pewne jest jednak to, że od kilku dekad na rynku nie pojawiały się nowe leki do walki z tym zaburzeniem.

Do najczęstszych przyczyn chronicznego kaszlu zaliczamy:

  • Infekcje układu oddechowego,
  • Refluks żołądkowo-przełykowy (w ostrym stanie),
  • Palenie,
  • Niewydolność serca,
  • Działania niepożądane leków (na przykład takich jak enalapryl),
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc),
  • Skażenie środowiska.

Niektóre rodzaje kaszlu nie stanowią wcale odosobnionych objawów. Oprócz nich mogą pojawiać się inne symptomy, takie jak ból w nadbrzuszu, ból w dołku żołądkowym, zgaga (uczucie pieczenia w przełyku), świszczący oddech oraz bezdech, czyli brak powietrza.

Kaszlący mążczyzna

Zalety Gefapixantu

Co ciekawe, lek ten nie został opracowany w celu walki z przewlekłym kaszlem. Jego składnik aktywny był początkowo sformułowany jako lek przeciwbólowy.

Okazuje się, że jego mechanizm działania zaburza pracę receptorów P2X3 nerwów, które regulują kaszel. Co więcej, jego zaleta polega na tym, że aby osiągnąć właściwy efekt, wystarczy podać niewielką dawkę. Dzięki temu pojawia się niewiele skutków ubocznych.

Kolejna zaleta wiąże się z polem farmakologicznym, w którym przemysł ma zamiar go umieścić. Jak wspomnieliśmy, minęło dużo czasu, odkąd w dziedzinie leczenia kaszlu pojawiły się jakiekolwiek innowacje. To doprowadziło do stworzenia najróżniejszych leków, których skuteczność nie jest znana.

Aby zatwierdzić stosowanie Gefapixantu, nadal trzeba przeprowadzić wiele badań. Koncern farmaceutyczny stojący za tym odkryciem funduje badania, a lek znajduje się obecnie w badaniach klinicznych II fazy na drodze do uzyskania certyfikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muccino, David, and Stuart Green. “Update on the clinical development of gefapixant, a P2X3 receptor antagonist for the treatment of refractory chronic cough.” Pulmonary pharmacology & therapeutics (2019).
  • Richards, David, et al. “Action of MK‐7264 (gefapixant) at human P2X3 and P2X2/3 receptors and in vivo efficacy in models of sensitisation.” British journal of pharmacology 176.13 (2019): 2279-2291.
  • Muccino, D., et al. “Rationale and Design of Two, Phase 3, Randomized Controlled Trials (COUGH-1 and COUGH-2) of Gefapixant, A P2x3 Receptor Antagonist, in Refractory and Unexplained Chronic Cough.” C37. SYMPTOMS, PLEURAL DISEASE, BEHAVIORAL SCIENCE, AND OTHER TOPICS. American Thoracic Society, 2019. A4700-A4700.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.