Gdy nie możesz spać - skuteczna strategia, która Ci pomoże

Zamiast zaczynać się denerwować i stresować, gdy nie możesz spać, postaraj się odprężyć i wyobrazić odprężające obrazy, które pomogą Ci lepiej zasnąć.
Gdy nie możesz spać - skuteczna strategia, która Ci pomoże

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2019

Gdy nie możesz spać, w Twoim mózgu pojawia się zamknięta spirala złożona z niepokoju, zmęczenia, desperacji i wątpliwości odnośnie tego, dlaczego właściwie nie możemy spać. Problem ten dotyka zwłaszcza osób o bardzo płytkim śnie, który łatwo jest przerwać.

Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, bardzo prawdopodobne, że Twój sen charakteryzuje się brakiem wejścia w trzecią fazę, podczas której możemy osiągnąć fazę snu REM, czyli głęboką.

Po tak spędzonej nocy, osoba budzi się następnego ranka zmęczona, z bólem głowy i z nieodpartym uczuciem, że nie zdołała odbudować straconej energii. Oczywiście, problemy z zasypianiem i z utrzymaniem snu mają wiele możliwych przyczyn.

Jedną z nich może być bezsenność, stres, niepokój i negatywne emocje zaburzające naszą równowagę chemiczną w mózgu. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu i wypoczynku. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Ci, jakie strategie możesz zastosować, gdy nie możesz spać w nocy.

Koniecznie je wypróbuj i znajdź najskuteczniejszą dla Ciebie, aby cieszyć się regenerującym snem.

Co zrobić, gdy nie możesz spać w nocy

John Lloyd, znany producent telewizji BBC, zyskał swoją sławę dzięki licznym programom poświęconym rozważaniom naukowym i ciekawostkom z nauką związanym.

Mężczyzna ten jest również autorem dzieła: “Mała wielka księga ignorancji”. W jednym z jej rozdziałów opisuje on błędne strategie, po jakie sięgamy gdy doświadczamy problemów z zasypianiem. Gdy nie możesz spać z całą pewnością czasami również to robisz:

  • Wstawanie z łóżka, żeby przejść się po domu.
  • Skupienie się na mówieniu sobie: “Zasnę, zasnę, muszę wypocząć”.
  • Wymienianie serii liczb.
  • Oglądanie telewizji oczekując, aż senność na nowo się pojawi.

Wszystko to przypomina mechanizm “różowego słonia” (w wersji polskiej mamy do czynienia z “białymi myszkami”). Gdy pojawiają się u nas obsesyjne myśli, inni mówią nam, żeby zmienić tor myślowy i skupić się na czymś innym. Co ciekawe, w przypadku bezsenności sytuacja ma się całkiem podobnie.

Różowy słoń - strategia, gdy nie możesz spać

Liczenie owiec, przekonywanie siebie samego, że naprawdę musimy już iść spać czy oglądanie telewizji to czynności, które tylko dodatkowo odżywiają ten stan niepokoju, wzmacniając go niepotrzebnie. W dalszej części artykułu opowiemy Ci, co możesz w takich przypadkach zrobić.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł:  Bezsenność i samotność – czy istnieje korelacja?

1. Znaczenie Twojej temperatury

Informacja ta może Ci się wydać ciekawa, ale okazuje się, że jest podparta poważnymi badaniami medycznymi. Gdy nie możesz spać, potrzebujesz temperatury otoczenia od 19 do 22 stopni.

Nogi w skarpetkach i ciepły koc
  • Jeżeli odczuwamy nieco chłodu, pomaga nam się to zrelaksować i dotlenić mózg.
  • Możesz spróbować odkryć nieco kołdrę bądź wypróbować nieco cieńszą piżamę.
  • Jeżeli masz zwyczaj spania w skarpetkach, zdejmij je i wyjmij jedną lub obie nogi spod kołdry. Pomoże to wyregulować temperaturę ciała.
  • Jeżeli lubisz i masz taką możliwość, dobrym pomysłem jest również spanie przy otwartym oknie.

2. Pozycja Twojego ciała

Okazuje się, że gdy nie możesz spać, nie bez znaczenia jest utrzymywanie właściwej postury ciała. Wspomaga ona odpowiedni wypoczynek nocną regenerację sił.

Najważniejsze to spać na lewym boku. Dzięki temu nie obciążysz wątroby i ułatwisz swojemu organizmowi przeprowadzanie niezbędnych procesów chemicznych bez konieczności wywierania presji.

  • Następnie umieść poduszkę między nogami. Dzięki temu rozluźnią się Twoje kręgi krzyżowego odcinka kręgosłupa i zachowasz odpowiednią równowagę w organizmie.
  • Co więcej, dzięki tej pozycji poczujesz ulgę w napięciach mięśniowych i poczujesz się bardziej zrelaksowany.

3. Zatrzymanie niepokojących myśli

Gdy nie możesz spać w nocy, bardzo często zdarza się, że przewracasz się nieustannie z boku na bok, co dodatkowo Cię stresuje.

  • Myśli takie jak: “Muszę zasnąć, bo za 4 godziny wstaję do pracy” jedynie zwiększają jeszcze poziom stresu i niepokoju. Lepiej ich unikać.
  • Zastąp “mówienie” do swojego umysłu słowami na obrazy.
  • Nasz mózg jest zwykle znacznie bardziej podatny na przekaz obrazem niż słowami. Łatwiej jest mu też osiągnąć w ten sposób przyjemny stan odprężenia.
Bajkowy zamek nad jeziorem

Słowa wymagają od naszego mózgu innego rodzaju aktywności, która bardzo stymuluje nasze półkule mózgowe. Dlatego też aby ułatwić wypoczynek, gdy nie możesz spać, wypróbuj następującej strategii:

4. Pałac spokoju

  • Wyobraź sobie jasny, świetlisty pałac. Zbliżasz się do niego krok po kroku, aby wejść do białej komnaty, pełnej kojącego światła.
  • Komnata ta ma wielkie okna otwierające się na piękne okolice, gdzie możesz podziwiać malowniczy zachód słońca.
  • W tej pięknej scenerii dobiega do Ciebie szmer pobliskiej rzeki.
  • Temperatura jest idealna, nikt i nic nie przerywa tej linii idealnej harmonii. Problemy zostały w innym, odległym wszechświecie i nic, absolutnie nic nie jest w stanie Cię w tej białej, spokojnej komnacie dosięgnąć.
  • Czujesz odprężenie i lekkość. Czujesz je do tego stopnia, że postanawiasz położyć się na pałacowym dywanie, aby całkowicie owinąć się w jego magię.

Tego typu obrazy są w stanie zrelaksować Twój umysł i ciało. Pamiętaj również, że gdy nie możesz spać, doskonale sprawdzają się ćwiczenia medytacyjne wykonane w dowolnym momencie dnia. Wprowadź nasze rady w czyn, postaraj się zadbać o własny komfort podczas snu, aby później zająć się wizualizacją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.