Gałka muszkatołowa i jej korzyści według nauki

Gałka muszkatołowa ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą sprzyjać zdrowiu w kilku aspektach. Jednak w dużych dawkach może być szkodliwa.
Gałka muszkatołowa i jej korzyści według nauki
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gałka muszkatołowa to przyprawa pochodząca z Indonezji, której przypisuje się właściwości lecznicze. Jest często stosowana w gastronomii, ponieważ poprawia smak wielu potraw. Chociaż wiele osób woli zetrzeć ją dodając do posiłków, są też amatorzy, którzy wolą delektować się naparami z gałki.

Między innymi przyprawa ta dostarcza witaminy A, B i C. Zawiera również minerały, takie jak magnez, fosfor, żelazo i potas. Dzięki temu gałka muszkatołowa to dość odżywczy produkt oprócz tego, że ma też właściwości zdrowotne, które zaprezentujemy poniżej.

Gałka muszkatołowa chroni wątrobę

Gałka muszkatołowa ma właściwość zwalczania hiperlipidemii, hiperglikemii, uszkodzeń tkanki serca i zatrucia wątroby. Chociaż większość badań potwierdzających te fakty przeprowadza się na myszach, obserwuje się, że gałka zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniem wątroby.

Ból wątroby
Mimo że wciąż jeszcze istnieje niewiele dowodów, gałce muszkatołowej przypisuje się właściwości chroniące wątrobę.

Ponadto, ze względu na obecność monoterpenów w swoim składzie, chroni również przed chorobami serca. Związki te mają właściwości przeciwkrzepliwe i chronią przed problemami takimi jak zakrzepica.

Pomaga łagodzić objawy dny moczanowej

Ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne gałka muszkatołowa pomaga również łagodzić obrzęk stawów i zwalczać ból podczas przewlekłego stanu zapalnego. Badania związane z tym faktem przeprowadzane są na myszach i brakuje badań pokazujących ten efekt u ludzi.

Wykazano jednak właściwości przeciwzapalne gałki muszkatołowej. Dlatego częściowo można wyciągnąć wnioski na temat wyników dotyczących jej działania.

Gałka muszkatołowa może być stosowana jako peeling

Połączenie proszku gałki muszkatołowej z miodem daje interesujący produkt do leczenia niektórych chorób skóry. W ten sposób wynik można ją zastosować jako naturalny peeling, który usuwa martwe komórki i nagromadzony tłuszcz.

Z drugiej strony produktu tego można użyć do przygotowania maski do walki z trądzikiem. Jej antyseptyczne i regenerujące właściwości sprawiają, że przyprawa ta idealnie spełnia tego rodzaju funkcje.

Gałka muszkatołowa może być toksyczna w dużych dawkach

Spożywanie tej przyprawy w nadmiarze (od jednego do trzech sztuk gałki) może powodować niepożądane skutki uboczne. Olmeki eteryczne, które zawiera, utworzone z pochodnych alkilobenzenu, terpenów i kwasu mirystynowego mogą powodować nudności, omamy, stany zapalne a nawet wstrząsy. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać, aby spożywać ten produkt z umiarem.

Starta gałka muszkatołowa
Spożywana w dużych ilościach gałka muszkatołowa może być szkodliwa dla zdrowia. Dlatego podczas jej stosowania zawsze należy to robić w umiarkowanych ilościach.

W niektórych przypadkach gałka muszkatołowa może powodować odprężające odczucie podobne do tego, które wywołuje spożycie konopi indyjskich. Jednak najczęściej przedawkowanie prowadzi do odwodnienia i bólu całego ciała. Efekty trwają dłużej niż 24 godziny, a nawet mogą przekroczyć 36 godzin.

Nie jest całkowicie jasne, który ze związków zawartych w gałce ma najwyższą aktywność toksykologiczną. Uważa się, że mirystycyna może się utleniać do bardziej rozpuszczalnego w wodzie metabolitu o charakterze amfetaminy.

W jakich formach jest dostępna?

Na rynku gałka muszkatołowa jest dostępna w całości do starta,  w postaci proszku oraz w postaci olejków eterycznych. Te ostatnie są uzyskiwane z destylacji mielonego orzecha gałki i są stosowane przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym.

Gałka muszkatołowa zawiera związki będące przedmiotem zainteresowania przemysłu oleochemicznego i jest stosowana jako środek nadający smak i aromatyzujący. Olejek eteryczny z gałki stosuje się również w leczeniu bólu reumatycznego, a także jako awaryjną metodę leczenia bólu zęba.

Z drugiej strony można również spotkać masło z gałki muszkatołowej. W tym przypadku jest to półstała substancja o brązowej barwie. 75% tego tłuszczu to trimiristyna, którą można przekształcić w kwas mirystynowy. Ten kwas tłuszczowy można stosować jako substytut masła kakaowego i znajduje zastosowanie jako smar przemysłowy.

Wniosek dotyczący gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w gastronomii. Ale oprócz swojego potencjału organoleptycznego ma pewne właściwości, które mogą być korzystne dla zdrowia.

Chociaż brakuje jeszcze badań na ludziach, które by w pełni to wykazały, zastosowanie gałki w umiarkowany sposób może pozytywnie wpłynąć na poprawę niektórych patologii lub schorzeń. Jednak ta przyprawa nie oferuje cudownych rozwiązań, natomiast niesie potencjalne zagrożenia ze względu na możliwość przedawkowania.

Z tego powodu zaleca się stosowanie gałki muszkatołowej z umiarem, aby nie przekraczać zalecanych dziennych dawek. Natomiast w przypadku efektów przedawkowania, należy szybko udać się do lekarza, aby zapobiec poważnym problemom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.