Gąbki kuchenne - 5 sposobów na ich dezynfekcję
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest czyszczenie nawet najmniejszych elementów w kuchni. Gąbki kuchenne wymagają wymiany i systematycznego czyszczenia. Mogą być bowiem źródłem szkodliwych bakterii i mikroorganizmów.
W rzeczywistości, wskazuje się, że gąbki kuchenne to jedne z najbardziej zanieczyszczonych przedmiotów w gospodarstwie domowym. Głównym powodem jest wilgoć i pozostałości żywności, które wspólnie tworzą środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się wielu patogenów.
Ważne jest, aby poznać odpowiednie i skuteczne metody codziennej dezynfekcji. Najlepiej dokonać tego po każdym użyciu. Jeśli nigdy nie zastanawiałeś się jak to zrobić – nie przegap tych 5 rozwiązań, które prezentujemy poniżej.
Gąbki kuchenne – dlaczego należy je dezynfekować?
Owe przedmioty, których używamy do czyszczenia – same wymagają odpowiednich czynności dezynfekujących. Pewnie zastanawiasz się dlaczego?
Przecież ich materiał wydaje się być świetnie przystosowany do zmywania najtrudniejszych zanieczyszczeń, czy resztek jedzenia z naczyń. W jaki sposób stają się więc szkodliwe?
Odpowiedź jest prostsza niż myślisz. Otóż wilgoć i mikropęknięcia sprawiają, że gąbka staje się idealnym terytorium dla bakterii, takich jak: E.coli, Salmonella czy Campylobacter. Łatwo rozmnażają się w tak wilgotnym środowisku i mogą przeżyć nawet do 2 tygodni.
Podczas użycia, wiele z tych mikroorganizmów i bakterii może rozprzestrzeniać się między naszymi naczyniami, zwiększając ryzyko infekcji. Na szczęście wystarczy regularnie je wymieniać i dbać o ich czystość.
Przeczytaj również: Pleśń w łazience – 4 sposoby na oczyszczenie ścian
Gąbki kuchenne – 5 skutecznych sposobów na ich dezynfekcję
Chociaż przedstawione poniżej metody dezynfekcji są skuteczne i przydatne – wciąż należy wymieniać je przynajmniej dwa razy w miesiącu. Mogą wyglądać dobrze na zewnątrz, jednak w środku roi się od szkodliwych bakterii. Pamiętaj o tym i zadbaj o ich higienę.
1. Biały ocet
Ocet ten to bohater wśród środków czyszczących w kuchni i łazience. Sprawdzi się także w przypadku gąbek. Ze względu na swoje stężenie kwasów organicznych – oczyszcza środowisko pełne mikroorganizmów. Usuwa też nieprzyjemne zapachy i ślady tłuszczu.
Co należy zrobić?
- Zagotuj szklankę wody w rondelku.
- Następnie wymieszaj wodę z identyczną ilością białego octu.
- Zanurz gąbkę na około 20 minut.
- Po tym czasie wyciśnij ją aby usunąć pozostały brud.
- Jeśli uznasz to za konieczne, na końcu przepłucz gąbkę wodą z mydłem.
2. Mydło w płynie a zanieczyszczone gąbki kuchenne
Właściwości płynnego mydła (do naczyń) są pomocne w procesie czyszczenia gąbek. Jednak aby wzmocnić proces, warto uzupełnić płyn wrzącą wodą.
Co należy zrobić?
- Na samym początku wymieszaj łyżkę mydła w płynie w misce z wrzącą wodą.
- Następnie ostrożnie zanurz tam gąbkę (uważaj, aby się nie poparzyć).
- Po około 20 minutach przepłucz i usuń pozostałości.
3. Kuchenka mikrofalowa
Najprawdopodobniej pomysł wyda Ci się ekscentryczny, ale kuchenka mikrofalowa jest dobrym sprzymierzeńcem w eliminowaniu patogennych mikroorganizmów z kuchennych gąbek.
Wysoka temperatura zmienia problematyczne wilgotne środowisko i wstrzymuje rozmnażanie się mikroorganizmów.
Co należy zrobić?
Pamiętajmy, że niektóre gąbki wykonane są z materiałów syntetycznych, które mogą stopić się pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego przed zastosowaniem tej metody, najlepiej będzie zamoczyć gąbkę w pojemniczku z wodą i octem.
- Włóż pojemnik do mikrofalówki na 2 minuty i wyjmij.
- Jeśli Twoja gąbka wcześniej miała nieprzyjemny, stęchły zapach – możesz być pewien, że owa metoda to wyeliminuje.
- Oczywiście należy zachować ostrożność podczas wyjmowania gąbki, bowiem łatwo można się poparzyć.
Przeczytaj też: Mikrofalówka – poznaj niesamowite sztuczki z jej udziałem!
4. Czyste gąbki kuchenne a sok z cytryny
Nie jest to najsilniejszy środek dezynfekujący, ale stanowi świetną alternatywę, kiedy pod ręką nie mamy innych produktów. Sok z cytryny to naturalny środek antybakteryjny.
Może skutecznie pomóc w dezynfekcji pewnych kuchennych elementów. Jeśli gąbki kuchenne wydzielają nieprzyjemny zapach, bądź są lekko zanieczyszczone – możesz skorzystać właśnie z tej metody.
Co należy zrobić?
- Wyciśnij sok z kilku cytryn i dolej do gorącej wody.
- Zanurz w miksturze gąbkę na około 20 minut.
- Następnie spłucz zimną wodą i płynem do naczyń.
5. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
Ostatnim zalecanym środkiem do dezynfekcji gąbek kuchennych jest olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Doskonały w tym wydaniu! Składnik ten, znany jest głównie ze swoich terapeutycznych zastosowań.
Jednakże oprócz tego, stanowi doskonałe rozwiązanie, eliminujące mikroorganizmy na różnych powierzchniach. Pomaga też wyeliminować pleśń i wilgoć.
Co należy zrobić?
- Na początku dodaj 15-20 kropli olejku eterycznego do szklanki wrzącej wody.
- Zanurz tam gąbkę i mocz ją przez 20 minut.
- Następnie wszystko spłucz i wyciśnij, aby pozbyć się pozostałych zanieczyszczeń. Jeśli wciąż wygląda na brudną, użyj niewielkiej ilości mydła bądź płynu do naczyń.
Najprawdopodobniej dotąd nie dezynfekowałeś gąbek, prawda? Teraz już wiesz jak cenny jest ten zabieg. Nie wahaj się skorzystać z wymienionych w artykule metod i skutecznych sztuczek. Czyste gąbki to przyjazne otoczenie i mniejsze ryzyko infekcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cardinale, M., Kaiser, D., Lueders, T., Schnell, S., & Egert, M. (2017). Microbiome analysis and confocal microscopy of used kitchen sponges reveal massive colonization by Acinetobacter, Moraxella and Chryseobacterium species. Scientific Reports. https://doi.org/10.1038/s41598-017-06055-9
- Erdogrul, Ö., & Erbilir, F. (2000). Microorganisms in Kitchen Sponges. Internet Journal of Food Safety.
- Wolde, T., & Bacha, K. (2016). Microbiological Safety of Kitchen Sponges Used in Food Establishments. International Journal of Food Science. https://doi.org/10.1155/2016/1659784
- Rossi, E. M., Scapin, D., Grando, W. F., & Tondo, E. C. (2012). Microbiological Contamination and Disinfection Procedures of Kitchen Sponges used in Food Services. Food and Nutrition Sciences. https://doi.org/10.4236/fns.2012.37129
- Speirs, J. P., Anderton, A., & Anderson, J. G. (1995). A study of the microbial content of the domestic kitchen. International Journal of Environmental Health Research. https://doi.org/10.1080/09603129509356839