Fototerapia LED: zastosowania, korzyści i pielęgnacja światłem

Fototerapia LED to bardzo skuteczny zabieg kosmetyczny, który stosuje się w celu odmłodzenia skry oraz zwalczania obecnych na niej bakterii.
Fototerapia LED: zastosowania, korzyści i pielęgnacja światłem

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Fototerapia LED to technika kosmetyczna stosowana w celu poprawy tekstury i wyglądu skóry. Polega na wystawieniu pożądanego obszaru na „zimne światło” w celu aktywacji fotoreceptorów i wygenerowania szeregu reakcji biologicznych.

Fototerapia LED jest również znana jako „terapia światłem”, „chromoterapia” lub „terapia bioluminescencyjna”. Chociaż jest zwykle stosowany jako zabieg na twarz, może być również stosowany na dowolną część ciała. Generalnie jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Czym jest fototerapia LED?

Fototerapia LED wykorzystuje diody elektroluminescencyjna (LED). Polega na tym, że obszar skóry jest wystawiony na działanie zimnego światła. To światło może mieć różne kolory, a każde z nich generuje inny efekt.

Mówiąc dokładniej, technika ta wykorzystuje diody elektroluminescencyjne, emitujące światło, które stymuluje metabolizm i wzrost komórek. Prowadzi to do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, dwóch pierwiastków, które mają zasadniczy wpływ na zdrowie i wygląd skóry.

Wiele osób stosuje ten zabieg w celu zwalczania oznak starzenia, przebarwień i trądziku. I chociaż do niedawna badano tylko jego wpływ na trądzik, teraz istnieją dowody na jego potencjał w walce z przebarwieniami i zmarszczkami.

Sesja terapii światłem.
Terapia światłem LED służy do celów kosmetycznych. W szczególności pomaga zanikać plamy starcze.

Jak działa fototerapia LED?

Ten rodzaj fototerapii nie wykorzystuje światła ultrafioletowego. Zamiast tego wykorzystuje światło o niskim poziomie, które jest bezpieczne dla skóry. Jest ono wytwarzane w różnych długościach fal i kolorach, które są kierowane na żądany obszar przez lampy.

Czasami ekspozycja na światło jest połączona ze światłoczułym lekiem, który nakłada się na skórę, znanym jako „kwas 5-aminolewulinowy”. Jego funkcją jest uwrażliwienie obszaru zabiegowego. Osiągnięty efekt zależy od koloru użytego światła:

Światło czerwone

Światło podczerwone jest używane do leczenia naskórka, który jest najbardziej powierzchowną częścią skóry. Celem jest wchłonięcie, a następnie stymulacja białek kolagenowych. Powoduje redukcję drobnych linii i zmarszczek. Zmniejsza również stany zapalne i poprawia krążenie, dzięki czemu skóra staje się jaśniejsza.

Światło niebieskie

Niebieskie światło LED służy do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych. Znajdują się one pod mieszkami włosowymi i zapewniają nawilżenie skóry i włosów. Kiedy stają się nadaktywne, mogą powodować nadmierną produkcję oleju lub trądzik. Pomaga również zabijać bakterie pod skórą.

Światło żółte

Żółte światło LED działa przeciwzapalnie i może wnikać głębiej w skórę. Pobudza krążenie. Polecane jest w przypadkach podrażnień i zaczerwienień, trądziku różowatego oraz wszelkich stanów powodujących ciepło lub pieczenie skóry.

Światło zielone

Ten rodzaj światła jest szczególnie wskazany w przypadku melasmy i innych problemów z pigmentacją. Dzięki swojemu działaniu zmniejsza produkcję melaniny, a tym samym łagodzi przebarwienia. Badanie opublikowane w 2018 r. podkreśla skuteczność tego światła w leczeniu melasmy.

Inne

Nowsze urządzenia do terapii światłem LED zawierają trzy inne kolory:

  • Światło fioletowe. Łączy w sobie właściwości światła czerwonego i niebieskiego. Działa kojąco i leczniczo. Polecane na ślady po trądziku.
  • Światło jasnoniebieskie. Poprawia metabolizm skóry, działa uspokajająco, relaksująco i energetyzująco. Doskonały dla skóry wrażliwej.
  • Światło białe. Działa regenerująco i przeciwzwiotczająco. Ujędrnia skórę i jest wskazane dla skóry starzejącej się lub popękanej.

Jak wygląda zabieg terapii światłem LED?

Każda sesja terapii światłem LED trwa około 20 minut. Zwykle potrzeba około 10 sesji, aby uzyskać widoczne rezultaty. Zabieg ten prawie zawsze wykonuje się w gabinecie dermatologa, ale powszechnie są też stosowane urządzenia domowe.

Urządzenia do wykonywania terapii światłem LED w domu obejmują:

  • Lekkie maseczki na twarz.
  • Urządzenia ultradźwiękowe.
  • Lekkie różdżki do leczenia określonych skaz.
  • Urządzenia do elektroporacji mezoterapii.
  • Profesjonalne maszyny oświetleniowe LED.

Zasada fototerapii LED polega na tym, że skóra wykorzystuje światło jako źródło energii do promowania naprawy lub odmładzania uszkodzonych komórek. Światło przyspiesza naprawę tkanek, a jednocześnie może zabijać bakterie.

Korzyści i zalety fototerapii LED

Fototerapia LED pomaga w walce z trądzikiem i starzeniem. Wspomaga również procesy gojenia się skóry, poprawia koloryt skóry i ogólnie poprawia jej wygląd. Zapewnia również większą jędrność, jednolitość i świetlistość.

Inne wyjątkowe korzyści tego rodzaju terapii są następujące:

  • Łagodzi plamy i opóźnia ich pojawienie się.
  • Zmniejsza rany skórne.
  • Wspomaga wzrost paznokci i włosów.
  • Spowalnia proces starzenia.
  • Pomaga w eliminacji bakterii powodujących uszkodzenia skóry.
  • Poprawia blizny potrądzikowe.
  • Poprawia metabolizm komórkowy.
  • Przyczynia się do leczenia rozstępów.
  • Redukuje stany zapalne i rumień wywołane bardziej agresywnymi zabiegami.

Zalety

  • To zabieg nieinwazyjny.
  • Nie powoduje oparzeń, dyskomfortu ani bólu.
  • Nie wymaga specjalnej pielęgnacji po aplikacji.
  • Dopasowuje się do każdego rodzaju skóry.
  • Jest kompatybilny z innymi zabiegami na skórę.
  • Bez problemu można go stosować latem.
  • Nadaje się dla kobiet w ciąży.
  • Przydaje się przy wielu problemach dermatologicznych.
  • Nie wykorzystuje promieni ultrafioletowych.
Fototerapia LED. Zabieg na twarz
Chociaż fototerapię LED można stosować w domu, dla bezpieczeństwa najlepiej stosować je przy pomocy profesjonalistów.

Zagrożenia i skutki uboczne

Fototerapia LED nie jest pozbawiona kontrowersji. Zwłaszcza gdy mowa o bezpieczeństwie urządzeń domowych. W szczególności wprowadzona jakiś czas temu maska do użytku domowego powodowała u użytkowników problemy z oczami. Została następnie wycofana z rynku.

Istnieje szereg badań naukowych potwierdzających skuteczność terapii światłem LED. Wyjaśniają jednak, że odpowiednie światło należy stosować we właściwy sposób, aby osiągnąć pożądany efekt.

Wiele urządzeń domowych dostępnych na rynku nie gwarantuje ani odpowiedniego światła, ani właściwej aplikacji. Dlatego nie można ich uznać za bezpieczne z technicznego punktu widzenia. W tym sensie odpowiednie są wyłącznie procedury, które stosują profesjonaliści.

Nie jest powszechne, że terapia światłem LED powoduje skutki uboczne. Jednak w niektórych przypadkach może powodować łagodne skutki, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, suchość i obrzęk. Jest to bardziej powszechne, gdy stosuje się leki fotouczulające.

Wskazówki i zalecenia

Niektóre leki zwiększają wrażliwość na światło. Tak jest w przypadku niektórych antybiotyków stosowanych w leczeniu trądziku, takich jak izotretynoina. Jeśli stosuje się te leki, nie należy stosować fototerapii LED. Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona oczu podczas zabiegu. To zalecenie dotyczy zwłaszcza przypadków, w których używane są urządzenia domowe. Takie urządzenia mogą spowodować uszkodzenie oczu.

Nie zaleca się również stosowania tego leczenia, gdy osoba ma aktywną wysypkę. Osoby z łuszczycą powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem terapii światłem LED.

Rekomendacje końcowe

Chociaż niektóre wyniki mogą być zauważalne po pierwszej sesji terapii światłem LED, znaczące zmiany są zwykle widoczne dopiero po zakończeniu leczenia. Pamiętaj, że wyniki nie są trwałe.

Aby zapobiec nawrotowi problemów, które chcesz wyeliminować, należy co jakiś czas powtarzać zabieg. Po zakończeniu każdej sesji zaleca się unikanie ekspozycji na słońce przez 48 godzin. Ponadto konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ablon G. Phototherapy with Light Emitting Diodes: Treating a Broad Range of Medical and Aesthetic Conditions in Dermatology. J Clin Aesthet Dermatol. 2018;11(2):21-27.
  • Mpofana N, Abrahamse H. The Management of Melasma on Skin Types V and VI Using Light Emitting Diode Treatment. Photomed Laser Surg. 2018 Oct;36(10):522-529. doi: 10.1089/pho.2018.4486. Epub 2018 Sep 18. PMID: 30227084.
  • Opel DR, Hagstrom E, Pace AK, et al. Light-emitting Diodes: A Brief Review and Clinical Experience. J Clin Aesthet Dermatol. 2015;8(6):36-44.
  • Pei, S., Inamadar, A. C., Adya, K. A., & Tsoukas, M. M. (2015). Light-based therapies in acne treatment. Indian dermatology online journal, 6(3), 145–157. https://doi.org/10.4103/2229-5178.156379.
  • Lee SY, You CE, Park MY. Blue and red light combination LED phototherapy for acne vulgaris in patients with skin phototype IV. Lasers Surg Med. 2007 Feb;39(2):180-8. doi: 10.1002/lsm.20412. PMID: 17111415.
  • Ellizca Medrano, K. B. (2017). Eficacia de la fototerapia Led comparado con la fototerapia convencional para acelerar la reducción de los niveles de bilirrubina en neonatos con ictericia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.