Fotoochrona dla dzieci: jakie czynniki należy brać pod uwagę?

Chroń swoje dziecko przed nadmiarem i niedopatrzeniami, które mogą prowadzić do poparzeń. Dowiedz się, jak wygląda fotoochrona dla dzieci!
Fotoochrona dla dzieci: jakie czynniki należy brać pod uwagę?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Fotoochrona dla dzieci jest niezwykle istotna. Słońce jest źródłem światła o różnych długościach. Wśród nich znajdziemy światło ultrafioletowe w formach UV-A, UV-B i UV-C. Atmosfera pochłania ostatnią formę, 99% UV-A i tylko trochę UV-B. Fotoochrona dla dzieci ma na celu zapobieganie negatywnym skutkom promieniowania słonecznego zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej.

Ważne jest, aby wiedzieć, że długotrwałe narażenie na promieniowanie UV-B może uszkodzić skórę, spowodować oparzenia słoneczne lub zaczerwienienie. Z biegiem czasu mogą również pojawić się pieprzyki i inne ślady, a w ekstremalnych przypadkach może nawet rozwinąć się czerniak. Jednak wszyscy wiemy, że słońce odgrywa ważną rolę w syntezie witaminy D i stanowi źródło innych korzyści.

Stąd tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas wystawiania skóry dziecka na działanie promieni słonecznych. Ich skóra jest delikatniejsza i są one bardziej skłonne do ciągłego wchodzenia i wychodzenia z wody. W tym artykule pokażemy, jakie kroki możesz podjąć, aby jak najlepiej je chronić.

Fotoochrona dla dzieci

Fotoochrona dla dzieci staje się coraz ważniejszą kwestią ze względu na problemy, które wpływają na atmosferę. Rodzina powinna być tego świadoma, informować się i poznawać zalecenia specjalistów, aby każdy mógł cieszyć się dobrodziejstwami słońca. Kolor skóry dziecka, jakość fotoprotekcji, czas spędzany przez dziecko na słońcu i aktywność, którą wykonuje, to zmienne, które należy wziąć pod uwagę.

Biała skóra jest na przykład o wiele bardziej podatna na oparzenia. W każdym razie specjaliści zalecają, abyśmy nie wystawiali dzieci poniżej 3 roku życia na słońce na dłużej niż kilka minut. Staraj się nie robić tego, gdy słońce jest najwyżej. Nie zapomnij o parasolu, kapeluszu, okularach przeciwsłonecznych lub innych produktach służących ochronie. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu!

Fotoochrona dla dzieci: matka nakłada krem przeciwsłoneczny na skórę dziecka
Warto ograniczać czas, jaki dzieci spędzają na słońcu.

Pozytywne skutki ekspozycji na słońce

Szczerze mówiąc, energia, którą daje nam słońce, jest niezastąpiona i żywotna. Dobre zdrowie wiąże się z przebywaniem na słońcu w odpowiednich warunkach. Dziecko młodsze niż 6 miesięcy nie potrzebuje więcej niż 10 minut. Jak powiedzieliśmy, synteza witaminy D, która ma właściwości przeciwkrzywicze, jest czymś, co uzyskujemy dzięki energii słonecznej. Opalanie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem pomaga nam przyswajać fosfor i wapń.

Również w ciągu pierwszych 7 dni po porodzie ekspozycja na słońce przyczynia się do rozpadu i transportu bilirubiny, która jest częścią leczenia zalecanego przez specjalistów przy żółtaczce. Dodatkowo pobudza krążenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Działa termoregulująco i pomaga w uwalnianiu endorfin.

Negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce

Bardziej dotkliwe skutki ekspozycji na słońce to pieczenie lub zaczerwienienie skóry, udar cieplny i udar słoneczny. Oprócz bólu i swędzenia może również wystąpić nagromadzenie płynu w tkankach organizmu lub obrzęk.

UV-B wiąże się z oparzeniami słonecznymi. Jednak UV-A wnika głębiej w skórę, generując tak zwaną elastozę słoneczną, która może powodować przedwczesne starzenie się skóry. Specjaliści powiązali również UV-A z ponad 60% przypadkami czerniaka złośliwego.

Warto rozważyć ryzyko w perspektywie krótko- i długoterminowej, ponieważ efekty się kumulują. Średnio ponad 80% słońca, które otrzymujemy, przypada przed osiągnięciem 18 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają tendencję do zabawy, spędzania czasu lub uprawiania sportu na świeżym powietrzu przez długi czas, nie zauważając promieniowania.

Jak chronić dzieci przed słońcem

Ochrona niemowląt lub dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy przed słońcem to nie tylko stosowanie produktów lub kremów fotoochronnych. Będziesz potrzebować różnych strategii, takich jak przebywanie w cieniu, zakrywanie dziecka (dzieci) i noszenie czapek. Jeśli są trochę starsze, mogą również nosić okulary. Oczy niemowląt są bardzo wrażliwe na światło. Mają większe i bardziej niezabezpieczone źrenice, a ich soczewki nie są dojrzałe.

Pozwala to na przejście 90% promieniowania UV-A. Agresja tych promieni ma efekt kumulacyjny i nieodwracalny. Powinniśmy unikać wystawiania dzieci w każdym wieku na działanie słońca, kiedy jest ono najwyższe. Powinniśmy ubierać je w taki sposób, aby ich ciała nie były wystawione bezpośrednio. Dopiero od 6. miesiąca życia można stosować kremy fotoochronne, które specjaliści opracowali specjalnie dla dzieci.

Wśród innych porad, które udzieliliśmy, powinieneś rozważyć użycie SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej), który jest wyższy niż 50 i ma szerokie spektrum. Lepiej wybrać taki, który zawiera filtry fizyczne niż chemikalia. Jeśli masz zamiar używać go na basenie lub na plaży, upewnij się, że wybierasz do tego odpowiedni produkt. Powinieneś ponownie nakładać ich ochronę przeciwsłoneczną co 2 godziny i zawsze po kąpieli, nawet jeśli produkt twierdzi, że jest wodoodporny.

Dziecko z kremem do opalania
Elementy chroniące przed słońcem są niezbędne, aby uniknąć narażenia dziecka na promieniowanie.

Fotoochrona dla dzieci gwarantuje zdrową skórę w przyszłości

Często czytamy, że „skóra ma pamięć” i wiemy, że szkodliwe działanie słońca kumuluje się i jest nieodwracalne. W związku z tym ochrona Twojego dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia w perspektywie długoterminowej i przez całe życie.

Czerniak lub rak skóry jest piątym najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i kobiet. Co więcej, występuje 20 razy częściej u osób rasy białej niż u osób o ciemniejszej karnacji, o czym należy pamiętać. Odpowiednia fotoochrona dla dzieci jest najlepszym sposobem, aby te mogły się cieszyć wieloma korzyściami, jakie oferuje słońce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.