Fotofarmakologia, nowa generacja leków

Fotofarmakologia to nowa generacja leków, która istnieje od co najmniej dekady. Dowiedz się więcej na ten temat w dzisiejszym artykule.
Fotofarmakologia, nowa generacja leków

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2021

Fotofarmakologia to nowa generacja leków i jedna z najbardziej obiecujących dziedzin chemii farmaceutycznej na przyszłość. Ogólnie rzecz biorąc, jest to nowa generacja leków aktywowanych przez światło. Tak więc operują tylko na narządach i tkankach, które potrzebują światła i tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Ponadto fotofarmakologia jest w stanie zminimalizować skutki uboczne. Nauka jest bardzo blisko wprowadzenia w obieg tych światłoczułych leków, które mogłyby urzeczywistnić wysoce precyzyjne terapie.

Wszystko wskazuje na to, że te leki byłyby dostępne w przypadku poważnych chorób, takich jak rak, cukrzyca, choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz długa lista obejmująca przewlekły ból i ślepotę. Dlatego fotofarmakologia jest z pewnością rewolucyjną alternatywą.

Czym jest fotofarmakologia?

Naukowiec analizujący bakterie pod mikroskopem.

Jak wspomnieliśmy, jest to system, który umożliwia podawanie leków światłoczułych. Oznacza to, że są aktywowane i działają tylko wtedy, gdy są połączone z działaniem światła. Te cechy sprawiają, że mają wysoki poziom precyzji i działają tylko w określonych godzinach i tylko w obszarze, który tego wymaga. Ta metoda może wpływać tylko na jedną komórkę.

Obecnie leki, które spożywamy, działają w organizmie bezkrytycznie. Dobrym tego przykładem są leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji. Jeśli dana osoba ma alergię i przyjmuje jeden z tych leków, objawy ustępują. Jednak nieuniknione jest, że wywołają u pacjenta senność, ponieważ w mózgu znajdują się receptory histaminowe.

Chociaż nauka bardzo rozwinęła się w zakresie precyzji leków, nadal nie jest możliwe wyeliminowanie ich skutków ubocznych. W fotofarmakologii nie dzieje się tak ze względu na selektywność miejsca działania. Oznacza to, że lek działa tylko tam, gdzie powinien.

Wszczepialne mikrosystemy

Wszczepialne mikrosystemy są jedną z najciekawszych alternatyw, jakie naukowcy zaproponowali do prowadzenia i zarządzania lekami światłoczułymi w organizmie. To malutkie urządzenia, które lekarze umieszczają w ciele i które regulują działanie leku. Muszą je umieścić tam, gdzie są potrzebne i kiedy są potrzebne.

System bluetooth ma kontrolować wszczepialne mikrosystemy. Umożliwiłoby to im dotarcie tam, gdzie muszą. Ponadto system ma regulować ilości światła, które trzeba dostarczyć, aby aktywować lek oraz kontrolować czas ekspozycji i objętości leku.

Tak więc lekarze mogliby dostosowywać dawki w czasie, a nawet w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mogliby przeprowadzić znacznie dokładniejsze leczenie i uniknąć skutków ubocznych. Jest to niezbędne, zwłaszcza gdy leki są agresywne.

Naukowcy w laboratorium.

Zastosowanie na raka i choroby serca

Jednym z obszarów, w którym zastosowanie fotofarmakologii może mieć ważne miejsce, są problemy kardiologiczne. Jeśli masz na przykład arytmię, jeden z tych leków może zmniejszyć częstość akcji serca. Może również celować tylko w dotknięty obszar, zamiast wpływać na całe serce.

Kolejnym z najważniejszych zastosowań leków nowej generacji jest leczenie raka. W rzeczywistości technologia ta umożliwia kontrolowane uwalnianie leku w szczególności w obszarze, w którym występuje guz. Ponadto istnieje możliwość, że zaatakuje tylko złośliwe komórki, więc zdrowe komórki nie będą musiały ponieść żadnych uszkodzeń.

Ta nowa dziedzina farmakologii umożliwiłaby przezwyciężenie braku selektywności leków. Rezultatem byłoby leczenie, które byłoby znacznie bardziej precyzyjne i wolne od uszkodzeń ubocznych. Zwłaszcza w przypadku raka oznaczałoby to nową erę w leczeniu.

Wniosek

Obecnie naukowcy badają inne możliwe zastosowania tej nowej generacji leków na tak poważne problemy zdrowotne jak ślepota, choroba Alzheimera, cukrzyca i różnego rodzaju infekcje. Lekarze mogliby leczyć praktycznie każdą chorobę za pomocą fotofarmakologii.

Jeśli chodzi o zaburzenia widzenia, Michael Telias z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zwrócił uwagę, że ślepota u zwierząt została już odwrócona dzięki zastosowaniu tej metody. Wskazał, że niektórym z nich wszczepili światłoczułe cząsteczki do siatkówki, co pozwoliło im odzyskać wzrok.

Naukowcy uważają również, że w niedalekiej przyszłości opracują bandaże z lekami światłoczułymi do leczenia raka. Ponadto eksperci zgadzają się, że ta nowa farmakologia ma szerokie horyzonty do wykorzystania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Núñez del Arco Villegas, J. R. (2017). Diseño y simulación de una antena espiral para dispositivos médicos implantables.
  • Llibre, J. M., Antela, A., Arribas, J. R., Domingo, P., Gatell, J. M., López-Aldeguer, J., … & Ortega, E. (2010). El papel de las combinaciones de antirretrovirales a dosis fijas en el tratamiento de la infección por VIH-1. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica, 28(9), 615-620.
  • Algans, X. R., & Santacana, X. G. (2019). El nacimiento de la fotofarmacología. Investigación y ciencia, (516), 30-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.