Food craving: nieodparta chęć jedzenia
Food craving, czyli nieodparte pragnienie jedzenia nie jest klasyfikowane jako choroba w medycynie. Jednak stanowi wzorzec zachowań, który może powodować problemy zdrowotne lub być przejawem innych zaburzeń leżących u podstaw. Dlatego kiedy wystąpi, musisz włączyć alarm.
To zaburzenie ma związek z bardzo intensywnym pragnieniem jedzenia określonych pokarmów w określonych okolicznościach. Szacuje się, że większość ludzi w pewnym momencie przejawia tego typu zachowania. Według dostępnych danych aż 97% kobiet i 67% mężczyzn przeszło przez etapy tego typu „zachcianek”.
Społeczność naukowa nie przyznaje temu zjawisku kategorii choroby, ponieważ aby tak było, musiałoby zagrozić zdrowiu lub życiu człowieka. Jednak w przypadku food craving tak się nie dzieje. Mimo wszystko sugeruje się, że ci, którzy doznają epizodów wilczego głodu, mogą mieć pewne trudności behawioralne.
Ponadto mogą rozwinąć pewne problemy ze zdrowiem.
Co to jest food craving?
Jak już powiedzieliśmy, podstawową cechą food craving jest bardzo silna chęć zjedzenia określonego pożywienia. Wszyscy kiedyś czuliśmy to pragnienie. Jednak mówi się o food craving, gdy takie epizody powtarzają się z przesadną częstotliwością.
Wyrażenie „food craving” zostało zaczerpnięte z języka angielskiego. Food oznacza „jedzenie”. A craving ma szerokie znaczenie: oznacza pragnienie lub pożądanie, sugeruje nawet obecność uzależnienia. Dlatego mówimy o zachowaniu z cechami uzależniającymi.
Niektórzy pracownicy służby zdrowia zwracają uwagę, że tylko dlatego zachowanie to nie zostało jeszcze nazwane „zespołem” lub „zaburzeniem”, że nie zebrano niezbędnych do tego informacji. Jednak wielu psychologów zgłasza, przyjmują w gabinecie osoby, dla których food craving jest poważnym problemem.
Przeczytaj także ten interesujący materiał: Głód fizyczny i emocjonalny – jak je odróżnić
Możliwe przyczyny food craving
Konkretne przyczyny tego zachowania nie zostały jeszcze ustalone. Wszystko, czym obecnie dysponujemy, to zbiór hipotez na ten temat. Ustalono, że „zachcianka” zwykle prowadzi do jedzenia czegoś bogatego w węglowodany lub słodyczy.
Jedna z hipotez wskazuje, że chęć jedzenia słodyczy i węglowodanów wynika z niskiego poziomu serotoniny, który mają niektórzy ludzie. Chodzi o neuroprzekaźnik odpowiedzialny za regulację apetytu, snu i nastroju. Niski poziom serotoniny wiąże się również z objawami lęku i depresji.
Ponadto należy zauważyć, że istnieją artykuły naukowe, które łączą spożycie cukru z generowaniem procesu uzależnienia. I taki proces może wpływać również na zachowania typu food craving.
Ustalono, że osoby z niskim poziomem serotoniny mają tendencję do poszukiwania pokarmów stymulujących produkcję tej substancji, aby zrekompensować niedobór. Słodycze i węglowodany pomagają uzupełnić poziom tego neuroprzekaźnika.
Serotonina spada również, gdy występują zmiany hormonalne, na przykład podczas cyklu miesiączkowego lub w czasie ciąży. Podobnie restrykcyjne diety generują food craving zorientowany na spożywanie słonych potraw. Wydaje się, że stres i smutek również wpływają na ten wzorzec zachowania.
Odkryj również ten ciekawy materiał: Głód spowodowany niepokojem – ujarzmij go skutecznie
Objawy i zagrożenia
Tak jak nie zdefiniowano konkretnych przyczyn food craving, nie ma również szczegółowego opisu jego objawów. Jedyną cechą, która wydaje się jasno określona i występuje często to nadmierna chęć spożycia określonego pokarmu. Odbywa się to w sposób kompulsywny, jako spełnienie pilnej i naglącej potrzeby.
Oczywiste jest, że u osób, które zachowują się w ten sposób, rośnie ryzyko różnych problemów zdrowotnych. Pierwszym z nich jest otyłość, a następnym cukrzyca. Osoby z nadciśnieniem również wystawić swoje zdrowie na szwank, jeśli spełniają te kompulsywne zachcianki.
Gdyby ten proces doprowadził do otyłości danej osoby, jej zdrowie byłoby oczywiście zagrożone. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Bulletin du Cancer, nadwaga ściśle wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju złożonych chorób, takich jak rak.
Z psychologicznego punktu widzenia również istnieje ryzyko dla zdrowia. Ten typ zachowania zwykle generuje poczucie winy i niskie poczucie własnej wartości ze względu na brak kontroli, jaki implikuje. Food craving może się również nasilać i prowadzić do kolejnych zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja i bulimia.
Udaj się do specjalisty, jeśli czujesz, że cierpisz na to zaburzenie
Eksperci żywieniowi zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie, aby uniknąć nagłych zachcianek. W ten sposób utrzymuje się tempo metabolizmu i unika się uczucia głodu. W ten sposób zapobiega się również spadkowi poziomu glukozy oraz unika się chęci spożywania węglowodanów i słodyczy.
Wskazane jest również, aby mieć pod ręką zdrowe przekąski, takie jak owoce, produkty pełnoziarniste i produkty bogate w błonnik. Należy unikać picia kawy, ponieważ wywołuje nerwowość, a także spożywania alkoholu, który działa depresyjnie na układ nerwowy.
Zaleca się również regularne ćwiczenia fizyczne, jeśli to możliwe, w połączeniu z technikami relaksacyjnymi. Zawsze warto też udać cię do lekarza, aby wykluczyć jakikolwiek problemy wewnętrzny, które mógłby być przyczyną problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? a narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
- Salaun H., Thariat J., Vignot M., Merrouche Y., et al., Obesity and cancer. Bull Cancer, 2017. 104 (1): 30-41.