Fibromialgia powoduje intensywny ból mięśni i stawów — jak z nią żyć?

Fibromialgia to zaburzenie, które powoduje intensywny ból stawów. Jak możesz z tym żyć? Zapoznaj się z pomocnymi radami w tym artykule.
Fibromialgia powoduje intensywny ból mięśni i stawów — jak z nią żyć?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Fibromialgia to zaburzenie charakteryzujące się uogólnionym bólem mięśniowo-szkieletowym. Naukowcy uważają, że fibromialgia wzmacnia odczucia bólu, wpływając na sposób, w jaki mózg go przetwarza. Wiele osób z fibromialgią ma również napięciowe bóle głowy, zaburzenia stawów, zespół jelita drażliwego, lęk i depresję.

Chociaż niektórzy mają lepszą jakość życia dzięki przyjmowanym lekom, inni nie mogą znieść silnego bólu, jaki niosą ich objawy. Czytając ten artykuł, dowiesz się więcej na temat tej bolesnej choroby.

Fibromialgia — objawy

Fibromialgia to schorzenie, w którym borykające się z nim osoby cierpią na przewlekłe bóle stawów i mięśni. Ponadto wiąże się to również z występowaniem wielu rodzajów bólów głowy, przewlekłym zmęczeniem i trudnościami z zasypianiem.

Objawy czasami zaczynają się po urazie fizycznym, operacji, infekcji lub znacznym stresie psychicznym. W innych przypadkach objawy narastają stopniowo w czasie, bez zdarzenia wyzwalającego.

Przemęczona kobieta

Fibromialgia — leczenie

Choroba ta wymaga leczenia farmakologicznego. Powszechnie stosuje się leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe lub przeciwdrgawkowe. Jednak zalecana jest również zdrowa dieta, delikatne ćwiczenia i odpoczynek.

Dlatego osoby cierpiące na fibromialgię muszą dołożyć wszelkich starań, aby o siebie zadbać. Osoby natomiast, które z nimi mieszkają, muszą rozumieć potrzeby osoby dotkniętej chorobą.

Fibromialgia kobieta ćwiczy

Ból

Fibromialgia jest chorobą niewidoczną, ale odczuwaną przez osoby na nią cierpiące. Niektórzy mają nawet problemy z doborem ubrań. Wiele osób cierpiących na tę chorobę nie może stosować koca ani prześcieradła. Dzieje się tak, ponieważ wydają się być na tyle ciężkie, że powodują ból. Ten z kolei jest na tyle silny, że decydują unikać ich używania. Ból może powodować nawet stosowanie biustonosza.

Fakt ciągłego odczuwania bólu jest czymś, co może mieć wpływ na wiele dziedzin życia chorego. Dlatego choroba ta może również prowadzić do zaburzeń psychicznych, pogarszając ich jakość życia.

Czasami nie mogą dotknąć ludzi, których kochają, ponieważ kontakt fizyczny sprawia im ból. Choroba często wiąże się też z chronicznym zmęczeniem. Ogólnie rzecz biorąc, osoby te mogą być również wrażliwe psychicznie, co może prowadzić do zaburzeń, takich jak depresja i lęk.

Ból stawów - łokieć

Zrozumienie

Leki oferowane osobom dotkniętym chorobą opierają się m.in. na lekach przeciwdepresyjnych i przeciwbólowych. Na szczęście pomaga to wielu odzyskać stabilność i prowadzić względnie normalne życie. Jednak często fibromialgia objawia się zaburzeniami snu i nastroju. Dlatego pacjenci dotknięci chorobą muszą dowiedzieć się, co może im pomóc. W tym sensie coraz więcej jest grup wsparcia dla bliskich osób dotkniętych fibromialgią.

Ważne jest, abyśmy zrozumieli, że wsparcie ma kluczowe znaczenie dla osoby dotkniętej chorobą. Trzeba też uświadomić sobie, że fibromialgia może mieć istotny wpływ na całą rodzinę. Nieodzowne jest korzystanie z pomocy specjalisty, który doradzi jak leczyć osobę cierpiącą na tę chorobę.

Ból mięśni

Podsumowując

W skrócie można powiedzieć, że jest to choroba, z którą trzeba nauczyć się żyć. Przede wszystkim musimy zaakceptować, że jest to choroba przewlekła i nieuchronnie warunkuje niektóre aspekty życia chorego i jego rodziny. Ważne jest przestrzeganie strategii, które pomagają radzić sobie z fibromialgią, aby osiągnąć lepszą jakość życia. Obejmuje to wsparcie rodziny i przyjaciół. Zrozumienie i wsparcie są kluczowe.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tej choroby, uważasz, że możesz na nią cierpieć lub jesteś krewnym osoby dotkniętej chorobą i szukasz pomocy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mease PJ, Arnold LM, Bennett R, Boonen A, Buskila D, Carville S, Crofford L. (2007). Fibromyalgia syndrome. In Journal of Rheumatology.
  • onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1563-258X.2003.03037.x

  • Busch AJ, Barber KAR, Overend TJ, Peloso PMJ, Schachter CL. (2007). Exercise for treating fibromyalgia syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews.
  • doi.org/10.1002/14651858.CD003786.pub2

  • Hawkins, R. (2013). Fibromyalgia: A Clinical Update. The Journal of the American Osteopathic Association.
  • jaoa.org/article.aspx?articleid=2094606


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.