Etyczne odżywianie - charakterystyka, zasady i korzyści
Przez wiele lat smak był jednym z decydujących czynników wyboru żywności. Dziś jednak coraz więcej konsumentów wybiera żywność, kierując się wartościami etycznymi, takimi jak dobrostan zwierząt, sprawiedliwość społeczna czy ochrona środowiska. To nowe podejście do żywności znamy jako etyczne odżywianie. Odnosi się ono do rozważenia wpływu ekonomicznego, społecznego i środowiskowego na zakup lub konsumpcję żywności i napojów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Etyczne odżywianie zasady i motywacja
Etyczne odżywianie koncentruje się na moralnych konsekwencjach wyborów żywieniowych. Zwolennicy tego nurtu sprzeciwiają się konwencjonalnemu systemowi produkcji i dystrybucji żywności, który powoduje różnego rodzaju szkody na poziomie globalnym i jest utrwalany przez duże gałęzie przemysłu.
Troska o środowisko
Metody produkcji żywności stosowane w dużych gałęziach przemysłu spowodowały znaczną degradację środowiska. Na przykład uprzemysłowione techniki rolnicze celowo wykorzystują pestycydy i sztuczne nawozy, które eliminują dziką przyrodę, niszczą glebę i są niezrównoważone na dłuższą metę.
Mięso produkowane przemysłowo (z intensywną hodowlą zwierząt) ma większy wpływ na środowisko niż jakikolwiek produkt spożywczy, nie wspominając już o złym traktowaniu tych zwierząt (kurczaków, świń i krów) podczas ich życia.
Podobnie konsumpcja żywności pochodzącej z innych części świata ma konsekwencje dla środowiska. Transport tych produktów wpływa na zdrowie planety.
Sprawiedliwość społeczna
Inną motywacją do etycznego odżywiania jest ochrona i wspieranie pracowników rolnych. Wiele zawodów w systemie żywnościowym jest słabo opłacanych, warunki pracy są złe, a wykorzystywanie dzieci w tym sektorze jest bardzo powszechne.
Ponadto od lat 80. polityka promująca światowy wolny handel zwiększyła ilość żywności eksportowanej z biedniejszych krajów. To negatywnie wpływa na żywność dostępną dla ich własnych populacji.
Jest to jednak złożony problem, ponieważ kampanie na rzecz ograniczenia importu żywności mogą zmniejszyć dochody rolników z biedniejszych krajów, którzy z kolei są uzależnieni od eksportu.
Dobrostan zwierząt
Wiele osób praktykujących etyczne odżywianie to wegetarianie lub weganie. Mają świadomość, że za spożywaniem mięsa kryje się cierpienie zwierząt hodowanych w opłakanych warunkach.
Nie powinniśmy jednak sprowadzać etycznego odżywiania do diety wegańskiej czy wegetariańskiej. Część osób praktykujących etyczne odżywianie decyduje się na spożywanie mięsa pochodzącego z niezależnych zakładów, gdzie jakość życia zwierzęcia jest gwarantowana.
Etyczne odżywianie jest zdrowe
Inną motywacją do etycznego odżywiania jest troska o rosnący poziom otyłości i innych szkodliwych skutków wynikających ze spożywania przetworzonej żywności i dodatków. W tym przypadku etyczne odżywianie opowiada się za surowszą regulacją produktów lub jaśniejszym i bardziej uczciwym etykietowaniem. Miałoby to zmniejszyć częstość występowania problemów zdrowotnych.
Przeczytaj również: Nawozy ekologiczne – odżyw swoje rośliny!
Charakterystyka etycznego jedzenia
Aby lepiej zrozumieć ten ruch, warto poznać jego cechy charakterystyczne. Oto one:
- Opowiada się za lokalną żywnością, produkowaną w niewielkiej odległości od miejsca jej spożycia. Preferuje również spożywanie mięsa zwierząt, które nie były źle traktowane.
- Ta koncepcja żywności jest sprzeczna z przemysłowymi interesami produkcji i dystrybucji żywności.
- Proponuje kupowanie żywności od ekologicznych i lokalnych producentów. W ten sposób zapewnia się troskę o środowisko.
- Ci, którzy praktykują etyczne jedzenie, odrzucają wszelkie formy złego traktowania. Domagają się gwarancji, że zwierzęta, które trafiają na rynek, odchowano we właściwy sposób.
- Wymaga prawidłowego oznakowania produktów, z wyszczególnieniem ich pochodzenia i składników.
- Etyczne odżywianie sprzeciwia się importowi, zwłaszcza jeśli produkty pochodzą z dalekich krajów.
Zobacz też: Jak założyć miejski ekologiczny ogród warzywny?
Korzyści z etycznego jedzenia
Etyczne podejście do jedzenia nie tylko przynosi korzyści ludziom, ale także promuje opiekę i dobrostan innych gatunków zwierząt i planety jako takiej.
Jeśli zaczniemy być bardziej świadomi tego, skąd pochodzi nasza żywność i jakie metody produkcji są stosowane, z pewnością przyczynimy się do poprawy wykraczającej poza sferę naszego zdrowia. Nasz wybór będzie miał wpływ na nieludzkie praktyki pracy, cierpienie zwierząt i troskę o środowisko.
Etyczne odżywianie to kontrowersyjny temat
Należy zauważyć, że etyczne jedzenie jest bardzo kontrowersyjnym i szeroko dyskutowanym tematem. Szczególnie dlatego, że wiele osób wykorzystało je jako źródło dyskredytacji lub ataku na tych, którzy kontynuują konwencjonalne nawyki zakupowe i konsumpcyjne.
Na przykład bardzo często spotyka się zwolenników etycznego odżywiania, którzy demonizują tych, którzy jedzą mięso. Występują też przeciw tym, którzy nie kupują żywności w ekologicznych zakładach.
Niezależnie od przyjętej pozycji żywieniowej, powinniśmy wiedzieć, jak szanować decyzje innych ludzi. A jeśli chcemy przedyskutować ten problem, możemy to zrobić z otwartością w sposób asertywny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bajwa U, Sandhu K. Effect of handling and processing on pesticide residues in food- a review. J Food Sci Technol [Internet] 2014 [consultado 9 dic 2021]; 51: 201–220. Disponible en: https://doi.org/10.1007/s13197-011-0499-5
- Mepham B. Food Ethics. Bioethical Inquiry [Internet] 2013 [consultado 9 dic 2021]; 10: 249–251. Disponible en: https://doi.org/10.1007/s11673-013-9432-0
- Pottinger L. Ethical Food Consumption and the City. Geography compass [Internet] 2013 [consultado 9 dic 2021]; 7(9): 659-668. Disponible en: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/gec3.12064
- Schuck-Paim C. Intensive animal farming conditions are a major threat to global health. Animal Sentience [Internet] 2020 [consultado 9 dic 2021]; 30(8). Disponible en: https://www.wellbeingintlstudiesrepository.org/animsent/vol5/iss30/8/