Escitalopram: zastosowania i efekty

Escitalopram jest szczególnie wskazany w leczeniu objawów depresji. Efekty lecznicze uzyskuje się dzięki zdolności leku do hamowania wychwytu zwrotnego serotoniny.
Escitalopram: zastosowania i efekty

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Escitalopram to lek należący do rodziny antydepresyjnych. Dlatego jest wskazany w leczeniu depresji.

Wśród leków antydepresyjnych zaliczany jest do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub SSRI. Sprawia to, że ma szereg cech podobnych do innych leków z tej grupy farmakologicznej, takich jak paroksetyna czy fluoksetyna.

Z drugiej strony escitalopram jest enancjomerem S citalopramu, leku przeciwdepresyjnego będącego niegdyś w użyciu. Enancjomery to seria związków, w których jedna cząsteczka jest lustrzanym odbiciem drugiej, zatem nie można ich na siebie nakładać.

Jaka jest historia escitalopramu?

Lek ten został opracowany wspólnie przez laboratoria Lundbeck i Forest. Zaczęto go rozwijać latem 1997 roku. Jednak dopiero w marcu 2001 roku zatwierdziła go FDA w USA.

Tak krótki okres rozwoju można przypisać wcześniejszemu doświadczeniu laboratoriów Lundbeck i Forest w opracowywaniu innego leku o podobnych właściwościach farmakologicznych, czyli citalopramu.

Escitalopram

Depresja i serotonina: o czym należy wiedzieć

Escitalopram jest szczególnie wskazany w leczeniu objawów depresji. Efekt ten uzyskuje się dzięki zdolności do hamowania wychwytu zwrotnego serotoniny. Jeśli jednak nie zrozumiemy dobrze tych dwóch terminów, ciężko będzie nam pojąć, w jaki sposób lek ten wywiera działanie antydepresyjne.

Zacznijmy od depresji. Depresja jest ciężką chorobą zwykle charakteryzującą się stałym smutkiem. Jednak definicja ta wykracza to poza ogólne rozumienie tego stanu. Depresja test to choroba mózgu. Przyczyn jej rozwoju jest wiele. Są to m.in. przyczyny:

  • genetyczne,
  • biologiczne,
  • środowiskowe,
  • psychologiczne.

Czynniki biologiczne to m.in. te obejmuje neuroprzekaźniki. Neuroprzekaźnik to substancja chemiczna syntetyzowana przez organizm, która promuje przekazywanie sygnałów między neuronami. W zależności od uwolnionego neuroprzekaźnika następuje efekt widoczny w organizmie.

Drugim ważnym i związanym pojęciem jest serotonina. Według wielu badaczy serotonina to substancja chemiczna odpowiedzialna za utrzymanie równowagi naszego nastroju. Dlatego niedobór tego neuroprzekaźnika prowadzi do stanów depresyjnych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czym jest zespół odstawienia leków przeciwdepresyjnych?

Jak escitalopram działa na organizm?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Lek ten jest wysoce selektywny w hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Ma ponadto minimalny wpływ na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy, dwóch innych neuroprzekaźników.

Serotonina, podobnie jak inne neuroprzekaźniki, jest wydzielana przez jeden neuron i wiąże się z receptorami na błonie sąsiedniego neuronu. Kiedy serotonina wiąże się z tą błoną, wywołuje efekt w organizmie poprzez kaskadę chemicznej transmisji sygnału.

Później neuroprzekaźnik jest uwalniany z tego receptora, a niektóre cząsteczki wracają do neuronu, który wcześniej go wydzielał, właśnie poprzez proces wychwytu zwrotnego. I w tym procesie wychwytu zwrotnego działa escitalopram, hamując go.

Zahamowana serotonina nie jest ponownie odzyskiwana, a jej stężenie wzrasta w przestrzeni między jednym neuronem a drugim (zwanej przestrzenią presynaptyczną). Ponieważ serotoniny jest więcej, może ona ponownie wiązać się z receptorami na błonie neuronu i zwiększać jej wpływ na organizm.

Ponadto lek ten ma, prawie zerowe powinowactwo z innymi typami biologicznych receptorów aminowych. Wyjaśnia to, dlaczego escitalopram ma mniej działań niepożądanych niż inne leki hamujące wychwyt zwrotny serotoniny.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Niski poziom serotoniny – 9 oznak

Escitalopram: działania niepożądane i przeciwwskazania

Stosowanie escitalopramu jest przeciwwskazane u osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na ten lek lub którykolwiek jego składnik. Nie można go również stosować w przypadku jednoczesnego leczenia inhibitorami MAO lub pimozydem, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje.

Natomiast najczęstsze skutki uboczne leczenia tym lekiem są następujące:

Ponadto mogą wystąpić dysfunkcje seksualne, zarówno w wyniku leczenia zarówno escitalopramem, jak i innymi lekami hamującymi wychwyt zwrotny serotoniny.

Wśród objawów związanych z dysfunkcjami seksualnymi można wymienić:

  • zmniejszone pożądanie seksualne,
  • znieczulenie narządów płciowych,
  • zaburzenia pobudzenia,
  • opóźniony wytrysk,
  • anorgazmia.

Jak widzieliśmy, escitalopram jest szeroko stosowanym i bezpiecznym preparatem stosowanym w leczeniu depresji. Jednak pomimo dobrego profilu bezpieczeństwa nie możemy zapominać, że może wywołać szereg działań niepożądanych, jak każdy inny lek.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tego leku i nigdy nie używaj go bez zaleceń specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aronson, S., & Delgado, P. (2004). Escitalopram. Drugs of Today. https://doi.org/10.1358/dot.2004.40.2.799424
  • Kennedy, S. H., Andersen, H. F., & Lam, R. W. (2006). Efficacy of escitalopram in the treatment of major depressive disorder compared with conventional selective serotonin reuptake inhibitors and venlafaxine XR: A meta-analysis. Journal of Psychiatry and Neuroscience.
  • Kirino, E. (2012). Escitalopram for the management of major depressive disorder: A review of its efficacy, safety, and patient acceptability. Patient Preference and Adherence. https://doi.org/10.2147/PPA.S22495

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.