Ektopowe bicie serca - na czym polega i co je powoduje?

Ektopowe bicie serca to obecność dodatkowego bicia serca pochodzącego z jego innego ogniska. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.
Ektopowe bicie serca - na czym polega i co je powoduje?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ektopowe bicie serca występuje, gdy serce przeskakuje lub dodaje dodatkowe bicie. W zasadzie jest to normalna sytuacja, która nie powinna być powodem do niepokoju. Najczęściej występuje z nieznanych przyczyn i nie ma żadnych konsekwencji.

Jeśli chodzi o ektopowe bicie serca, można wymienić dwa główne typy. Pierwszym jest przedwczesny skurcz przedsionków (PAC), gdy bicie serca pochodzi z przedsionków lub górnych komór serca. Drugi to przedwczesny skurcz komór, jeśli występuje w komorach lub dolnych komorach serca.

Ektopowe bicie serca jest również znane jako „dodatkowe bicie serca” lub „przedwczesne bicie serca”. Większość ludzi doświadcza tego od czasu do czasu i wydaje się, że jest to lekkie trzepotanie. Tylko wtedy, gdy pojawia się często, wymaga konsultacji lekarskiej.

Dlaczego występuje ektopowe bicie serca?

Kobieta trzymająca się za serce.
Przyczyna ektopowego bicia serca często nie jest określona.

Często ektopowe bicie serca występuje bez znanej przyczyny. Jednak niektóre elementy mogą być związane z występowaniem tego typu bicia serca. Są to:

  • Spożycie kofeiny
  • Używanie alkoholu lub tytoniu
  • Rekreacyjne zażywanie narkotyków
  • Stres lub niepokój
  • Ćwiczenia
  • Niektóre leki, zwłaszcza na astmę, alergię i przeziębienia

Ogólnie rzecz biorąc, ektopowe bicie serca występuje, gdy występuje niski poziom potasu we krwi, zmniejszony dopływ krwi do serca lub nieprawidłowe powiększenie, lub budowa serca. Badania sugerują, że skurcze dodatkowe są najczęstszymi arytmiami. U niektórych pacjentów mogą pojawić się w przypadkach hipoksemii lub pod wpływem znieczulenia.

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na tego typu bicie serca. Wśród nich są ci, którzy mają rodzinną historię tego stanu, lub którzy przeszli zawał serca lub mają chorobę serca.

Powiązane objawy ektopowego bicia serca

Ektopowe bicie serca często przebiega bez żadnych objawów. W rzeczywistości osoba ta nie jest nawet świadoma, że wystąpił dodatkowy skurcz. W innych przypadkach wydaje się, że serce przeskoczyło bicie.

Czasami mogą wystąpić takie objawy, jak:

  • Uczucie, że serce trzepocze
  • Bicie serca jest silniejsze
  • W biciu serca następuje skok lub krótka przerwa
  • Jesteś bardziej świadomy tego, jak bije serce.
  • Okazjonalne mocne uderzenia
  • Uczucie słabości lub zawrotów głowy

Nie jest to bardzo częste, ale niektórzy ludzie mają również częstoskurcz komorowy, który jest szybkim, nieregularnym biciem serca lub innymi zaburzeniami rytmu serca. Jeśli dana osoba miała chorobę serca, ryzyko powikłań lub nagłej śmierci jest wyższe.

Jak to się diagnozuje?

Sporadyczne ektopowe bicie serca nie wymaga konsultacji lekarskiej i w rzeczywistości rzadko jest rejestrowane podczas badania fizykalnego. Jeśli dodatkowe skurcze występują często, najlepiej omówić je z lekarzem.

Lekarz zapyta o objawy i przeprowadzi rutynowe badanie fizykalne. W razie potrzeby może zlecić badania w celu ustalenia przyczyny ektopowego bicia serca.

Najczęściej stosowane testy diagnostyczne to:

  • Monitor holterowski. To urządzenie, które rejestruje rytm serca przez 24 do 48 godzin.
  • Elektrokardiogram (EKG). To mierzy sygnały elektryczne i rytm serca.
  • Echokardiogram. Pozwala na wizualizację budowy serca.
  • Skany MRI lub CT. Umożliwiają one szczegółową wizualizację serca w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości.
  • Test wysiłkowy lub test wysiłkowy. Służy do wizualizacji reakcji serca na stres fizyczny.
  • Angiografia wieńcowa. Są to zdjęcia rentgenowskie ze środkiem kontrastowym do wykrywania anomalii lub awarii.

Jak można go leczyć?

Kobieta trzyma serce
Jeśli obecność ektopowego bicia serca jest powszechna, zaleca się wizytę u lekarza.

Jak wspomniano powyżej, samo ektopowe bicie serca nie wymaga leczenia. Zwykle znika bez potrzeby jakiejkolwiek interwencji. Jeśli jednak tak się nie stanie, powinieneś zbadać możliwość choroby podstawowej.

W tym drugim przypadku leczenie polega na leczeniu choroby podstawowej. Jeśli nie zostanie znaleziona żadna patologia wywołująca, zaleca się sprawdzenie wszelkich czynników związanych ze stylem życia, które mogą powodować ektopowe bicie serca.

Często sugeruje się zmniejszenie lub wyeliminowanie spożycia substancji wpływających na rytm serca. Często zaleca się również wykonywanie ćwiczeń wzmacniających serce.

Profilaktyka i zalecenia

Najlepszym sposobem dbania o zdrowie serca jest zdrowy tryb życia. Obejmuje to zdrową dietę z przewagą produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa i chude białka.

Podobnie osoby narażone na ektopowe bicie serca powinny ograniczyć spożycie alkoholu i papierosów, a także zażywanie niezdrowych leków. Ponadto regularne ćwiczenia aerobowe przez 30 minut, 3 do 4 razy w tygodniu, są idealne, aby utrzymać silne serce.

Co zrobić w obliczu ektopowego bicia serca?

W obecności silnych palpitacji i uczucia bicia serca należy zachować spokój. Większość ektopowych uderzeń serca znika po kilku minutach odpoczynku. Usiądź i oddychaj głęboko przez 5 do 10 minut.

Jeśli ektopowe bicie serca występuje często lub jeśli doświadczasz dziwnego odczucia w biciu serca, najlepiej jak najszybciej poinformować o tym lekarza. To może być sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak z twoim sercem. Do kardiologa należy ustalenie, czy sytuacja wymaga dalszego zbadania.

Wskazana konsultacja lekarska

Ektopowe bicie serca zwykle nie powoduje powikłań. Jednak istnieje również niewielka liczba przypadków, w których może wywołać epizody tachykardii lub arytmii serca. Z tego samego powodu jest to objaw, którego nie należy lekceważyć.

Musisz być wyczulony na obecność innych objawów, takich jak ból w klatce piersiowej, bardzo silne kołatanie serca, uczucie napięcia lub trudności w oddychaniu. Wszystkie sugerują potrzebę niezwłocznej konsultacji z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benito B, Josephson M. Taquicardia ventricular en la enfermedad coronaria. Revista Española de Cardiología. 2012; 65(10), 939-955.
  • Franco E. Optimización de terapia de resincronización cardiaca en un paciente con muchas extrasístoles. ¿Qué hacer? Los Casos Clínicos más docentes del año 2017 en Cardiología. 2018; 55 (2): 130-147.
  • Lozano J. Arritmias cardíacas y su tratamiento. Offarm. 2001; 20 (11): 96-105.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.