Dzień po – wszystko, co musisz wiedzieć o tej tabletce
Tabletka dzień po zyskała sobie ostatnio ogromną popularność i rozgłos. Niekoniecznie zawsze z tej pozytywnej strony, ale nie to nas dziś interesuje. Bardziej istotne jest to, że nie wszyscy znają szczegóły na temat pigułki dzień po, dobrze byłoby więc nadrobić wszystkie zaległości.
Każdego ranka lub popołudnia w dowolnej części świata, jakaś kobieta zażywa jedną z tych pigułek dzień po. Cel, jaki jej przyświeca, jest wyjątkowo prosty. Chodzi po prostu o uniknięcie potencjalnej niechcianej ciąży, ponieważ jakiś błąd lub zbyt pochopne postępowanie naraziło ją na takie ryzyko.
Cała wiara tysięcy nastolatek i dorosłych kobiet została złożona w tę legendarną już wręcz tabletkę. Jest to metoda antykoncepcji wychwalana przez wszystkie te kobiety, które użyły jej jako środka dającego im “wybawienie”.
Jest więcej, niż pewne, że po otrzymaniu tej tabletki i jej natychmiastowym zażyciu wiele kobiet odzyskało kolor na twarzy w miejsce upiornej bladości i radość z życia. Są znowu spokojne i mogą kontynuować swoje życie tak, jak gdyby nic się nie stało.
W większości przypadków informacje do jakich kobiety mają dostęp, polegają w uproszczeniu na tym, że pigułka „dzień po” zapobiega po prostu niechcianej ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, to wszystko, co wiedzą one o tym leku i jego działaniu.
Czasami kobiety zażywają te pigułki myśląc, że dzięki niej nie muszą ponosić odpowiedzialności za swoje postępowanie i podczas ewentualnego stosunku seksualnego.
Dlatego też warto najpierw dobrze poznać wszystkie właściwości tabletki „dzień po”, aby upewnić się, że używasz jej prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętaj bowiem o tym, że każdy popełniony błąd może pociągać za sobą naprawdę poważne (nie chcemy użyć tutaj słowa „katastrofalne”, ale samo nasuwa się ono na myśl) skutku.
Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz dzisiejszy artykuł!
Klucz do zrozumienia zasad działania i stosowania pigułki „dzień po”
Tabletka „dzień po” nie jest uniwersalnym sposobem na rozwiązanie wszelkich możliwych problemów. Musisz pamiętać o tym, że możesz zastosować ją tylko w określonych sytuacjach. Poniżej zamieszczamy krótkie zestawienie podstawowych informacji na jej temat.
- Pigułka „dzień po” jest jedynie awaryjną metodą antykoncepcji. Dlatego też powinnaś używać jej tylko w sytuacjach, w których miał miejsce niespodziewany wypadek. Na przykład wtedy, gdy zapomniałaś zażyć standardowy środek antykoncepcyjny lub podczas stosunku pękła prezerwatywa. To właśnie wtedy jest odpowiednia pora, aby skorzystać z tabletki „dzień po”.
- To nie jest jednak rozwiązanie do regularnego stosowania. Nie można użyć tej pigułki w zastępstwie innych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Tabletki „dzień po” powinny być stosowane wyłącznie w przypadkach pojedynczych zdarzeń losowych (bezpiecznie można użyć tutaj słowa „pech”).
- Stosowanie jej regularnie może powodować różne, mniej i bardziej poważne problemy zdrowotne dla kobiety zażywającej ten lek.
- Musisz koniecznie pamiętać o tym, że skuteczność tabletki „dzień po” zmniejsza się wraz z upływem czasu. Jeśli zażyjesz ją w ciągu 24 godzin od stosunku, szanse powodzenia wynoszą 95%. Ale po upływie 72 godzin prawdopodobieństwo jej zadziałania zostanie zredukowane do raptem 60%.
- Tabletka „dzień po” nie zapobiega żadnym infekcjom przenoszonym drogą płciową. Jej jedyną funkcją jest zapobieganie niechcianej ciąży.
- Zażyj ją jak najszybciej po stosunku seksualnym. Używaj jej wyłącznie tylko po tym zbliżeniu, po którym stwierdziłaś, że może wskutek tego zaistnieć ryzyko niechcianej ciąży. Ten środek nie będzie skuteczny, jeśli zażyjesz go jeszcze przed stosunkiem seksualnym.
- Zachowaj przy tym normalną procedurę zażywania środków antykoncepcyjnych. Przez resztę miesiąca po następnym okresie menstruacyjnym kobieta, która zażyła tabletkę „dzień po” powinna dalej stosować normalną metodę antykoncepcji. Ta pigułka nie oznacza w żaden sposób, że należy zaprzestać stosowania innych środków antykoncepcyjnych.
Sposób użycia i działanie tabletki „dzień po”
Dostaniesz fiolkę z jedną lub dwiema pigułkami, które będziesz musiała zażywać co 12 godzin. To, co ona robi, to po prostu hamowanie procesu zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Jeśli kobieta zażywająca pigułkę znajduje się w pierwszym cyklu miesiączki, to pigułka ta hamuje owulację.
Jeśli komórka jajowa została już uwolniona, tabletka działa na zasadzie bariery, tak że komórka ta nie osadzi się w macicy i nie połączy się z plemnikiem.
Czy tabletka ma działanie także w postaci przerywania ciąży?
W przypadku już wcześniej istniejącej ciąży, pigułka „dzień po” nie jest równoznaczna z aborcją. Jest to zupełnie błędne i z gruntu rzeczy fałszywe przekonanie, które głoszą niektórzy ludzie twierdzący, że spowoduje ona poronienie.
Podobnie w sytuacji, jeśli po zażyciu pigułki nastąpi zapłodnienie, to zażycie tej tabletki nie wpłynie w żaden sposób na rozwój płodu. Nie ma tutaj ryzyka defektów genetycznych lub innych wad rozwojowych u dziecka. Jest to po prostu jeszcze jedno z mnóstwa fałszywych twierdzeń krążących wokół pigułki „dzień po”.
Skutki uboczne zażywania tabletki dzień po
Skutki uboczne po zażyciu pigułki „dzień po” są znacznie lżejsze niż w przypadku wcześniej stosowanych metod antykoncepcji w sytuacjach awaryjnych. Podobnie jak w przypadkach zażywania innych leków także i ta tabletka może powodować nudności i wymioty.
Jeśli objawy występują obficie w ciągu kilku godzin po jej zażyciu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możesz potrzebować nowej dawki, aby upewnić się, że uda Ci zapobiec niechcianej ciąży.
Z drugiej jednak strony środek ten nie jest zalecany dla kobiet z ciężkim przypadkiem niewydolności wątroby. Nie zaleca się także, aby osoby z chorobami układu krążenia lub chore na różnego rodzaju nowotwory zażywały ten produkt, ponieważ wpływa on dość znacząco na gospodarkę hormonalną w Twoim organizmie.
Ale to są jedyne z tych nielicznych przypadków, w których nie zaleca się stosowania pigułki „dzień po” jako awaryjnej metody antykoncepcji.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie zatwierdziła i popiera tę metodę antykoncepcji. Tabletki te można znaleźć w szpitalach lub aptekach, są dostępne one bez recepty lub z przepisu lekarza. Należy jednak pamiętać o tym, że regularne stosowanie tego leku może powodować uszkodzenia i zaburzenia pracy serca.
Praktycznie rzecz biorąc każda kobieta może potrzebować tego środka w dowolnym momencie swojego życia.
Mogą to być na przykład ofiary przemocy na tle seksualnym, zapomnienie zażycia tabletki antykoncepcyjnej przed stosunkiem lub brak zastosowania (lub nieskuteczność) odpowiedniego stopnia ochrony podczas zbliżenia mogą stanowić powód do zażycia tabletki „dzień po”.
Pamiętaj jednak, że po jej zażyciu ważne jest to, abyś normalnie kontynuowała swoją standardową procedurę antykoncepcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Durand, Marta, Larrea, Fernando, & Schiavon, Raffaela. (2009). Mecanismos de acción de la anticoncepción hormonal de emergencia: efectos del levonorgestrel anteriores y posteriores a la fecundación. Salud Pública de México, 51(3), 255-261. Recuperado en 05 de julio de 2020, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0036-36342009000300017&lng=es&tlng=es.
- Toro Merlo, Judith. (2011). Anticoncepción de emergencia. Revista de Obstetricia y Ginecología de Venezuela, 71(3), 149-150. Recuperado en 05 de julio de 2020, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0048-77322011000300001&lng=es&tlng=es.
- NorLevo 1,5 mg comprimido. Web de la Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios (AEMPS). ://cima.aemps.es/cima/dochtml/p/67770/P_67770.html.
- ¿las píldoras anticonceptivas incrementan el riesgo de sufrir una enfermedad cardiaca? Fundación Española del Corazón. https://fundaciondelcorazon.com/dudas/cardiologia/1541-ilas-pildoras-anticonceptivas-incrementan-el-riesgo-de-sufrir-una-enfermedad-cardiaca-auri-cartagena.html.