Dziecko nie chce jeść: co robić w takim przypadku?

Dzieci często jedzą, gdy są głodne i przestają jeść, gdy są już usatysfakcjonowane. Należy jednak sprawdzać ich wagę i poziom odżywienia, aby wykluczyć jakiekolwiek komplikacje zdrowotne.
Dziecko nie chce jeść: co robić w takim przypadku?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Próbowałaś już wszystkiego, ale po prostu pozostaje Ci stwierdzić: “Moje dziecko nie chce jeść“. Dlaczego tak się dzieje? Czy to możliwe, że Twoje dziecko ma problem? A może jest to konsekwencja tradycji rodzinnej i kultury jedzenia?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego dzieci często mają problemy z jedzeniem i dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść.

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, jest bardzo prawdopodobne, że się martwisz. I rzeczywiście masz powód. Jeśli dziecko nieprawidłowo się odżywia, nie może się również prawidłowo rozwijać. W rzeczywistości dzieci, które nie odżywiają się dobrze, są bardziej wrażliwe na czynniki środowiskowe, które wywołują wiele chorób zakaźnych.

Jednak sytuacja ta jest zwykle powszechna u małych dzieci i przedszkolaków. Dlaczego? W miarę rośnięcia dzieci domagają się większej niezależności i chcą jeść same. Ponadto fakt ten wiąże się ze zmianami w apetycie. Mogą być wybredne w kwestii jedzenia, jeść powoli, albo chcą zawsze spożywać to samo lub po prostu nie chcą jeść.

Na szczęście te niedostosowania są normalne i zazwyczaj trwają krótko. Według niektórych źródeł, u 25 dzieci na 100 występują problemy z karmieniem w normalnych sytuacjach. Więc nie jesteś odosobniona w Twojej sytuacji.

Sygnały i czynniki ryzyka

Chociaż istnieją pewne etapy, w których dzieci nie chcą jeść, musimy zadbać, aby ta sytuacja nie stała się poważniejszym problemem. Dlatego poniżej przedstawiamy pewne symptomy wskazujące na znaki ostrzegawcze w zdrowiu, które mogą wystąpić, jeśli dziecko nie chce jeść.

  • Spadek masy ciała lub zbyt niska waga
  • Nieregularny wzrost
  • Niedobory żywieniowe
  • Nieodpowiedni rozwój psychologiczny

Podsumowując, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa ważne parametry: częstotliwość i czas trwania, a także liczbę i skalę sytuacji, w których dziecko nie chce jeść. Jeśli zauważysz ważne zmiany, nie wahaj się pójść do lekarza, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

“Jedzenie jest zachowaniem i jako takie można je modyfikować,jak wszystkie zachowania”
Estivill i Domènech, 2011.

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść

Fakt, że Twoje dziecko nie chce jeść, może wynikać z kilku czynników. Wśród nich są cechy osobowości, stan zdrowia i zwyczaje żywieniowe, których się nauczyło.

Podobnie ważne jest również uwzględnienie informacji dotyczących rodziców: zachowania i zwyczaje żywie niowe rodziców prawie zawsze mają wpływ na niewłaściwe zachowanie dzieci.

Kapryśne dziecko.

Wśród niektórych rodzicielskich czynników wpływających na nawyki żywieniowe dzieci są:

  • Umiejętności edukacyjne
  • Wiedza na temat żywienia
  • Relacje, jakie panują miedzy rodzicami
  • Ich stan fizyczny i emocjonalny

Co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko nie chce jeść

Ustal pory posiłków

Ważne jest, aby dziecko codziennie otrzymywało trzy posiłki i dwie przekąski o tych samych porach. Jeśli zachowujesz dyscyplinę trzymając się tego harmonogramu, możesz być prawie pewna, że Twój maluch będzie miał apetyt w porze lunchu.

  • Ważne jest również ustalenie limitu czasowego na jedzenie. Poświęcenie 20 minut wystarczy, aby dziecko spożyło odpowiednią żywność.

Nie zmuszaj go do jedzenia

Czasami, z desperacji, rodzice przygotowują specjalne posiłki lub zmuszają dzieci do jedzenia.

  • Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, lepiej poczekać do następnego posiłku, kiedy będzie głodne.
  • Jeśli będziesz je zmuszać, między Wami powstanie napięta i nieprzyjemna atmosfera, która mu w niczym nie pomoże.

Użyj wzmocnień

Udowodniono, że tak zwany “system karteczkowy” (gwiazdki, słoneczka lub inne symbole przyklejane na specjalnej tablicy, aby wzmocnić pożądane zachowania dzieci) daje dobre wyniki. Ta technika zwiększa motywację i otwartość dziecka na próbowanie nowych pokarmów.

  • Ponadto, ta metoda pomaga dziecku jeść w krótszym czasie, a także zjadać całe swoje jedzenie. Dlaczego nie spróbujesz?

Jedzcie razem

Dobrą częścią edukacji żywieniowej jest to, że rodzina je razem, gdy tylko jest to możliwe. Wspólne jedzenie, bez stresu i dyskusji pomoże dziecku cieszyć się czasem posiłku.

  • Ten nawyk jest dziś niestety coraz rzadszy z powodu współczesnego tempa życia. Może jednak wpływać na zdrowie całej rodziny.

Inne krótkie wskazówki

  • Oferuj dziecku różne produkty spożywcze. Spróbuj wypróbować nowe produkty po jednym na raz. Będziesz musiała spróbować 15 lub 20 razy, aby to osiągnąć. Dlatego musisz się uzbroić w cierpliwość i wytrwałość.
  • Naucz je dobrych nawyków żywieniowych. Częścią psychoedukacji dziecka w celu wprowadzenia dobrej diety jest pokazanie mu znaczenia dobrego odżywiania dla utrzymania doskonałego zdrowia.
Dziecko je arbuza.
  • Pozwól, aby Ci pomagało w kuchni.
  • Dodaj zabawę do jedzenia. Używaj foremek do ciastek, formuj twarze z jedzenia lub zastosuj jakikolwiek inny pomysł, który sprawi, że dziecko zainteresuje się atrakcyjnym jedzeniem i z entuzjazmem podejdzie do nowych pokarmów.
  • Unikaj podawania lub odbierania jedzenia dziecku jako nagrody lub kary.
  • Mały powinien jeść to, co jest przygotowane. Jednak dobrze jest dołączyć przynajmniej jedną potrawę, którą lubi, wraz z innymi daniami.
  • Upewnij się, że nie zaspokaja głodu mlekiem, sokiem lub napojami słodzonymi między posiłkami.
  • Podawaj odpowiednie porcje zgodnie z wiekiem Twojego dziecka.
  • Robiąc zakupy, pozwól mu wybrać zdrową żywność, którą chce zjeść.
  • Danie przykładu jest niezbędne. Pokazanie dziecku, że jesz zdrową i zróżnicowaną żywność, zaprasza je do tego samego.

Podsumowanie

Pamiętaj: jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, nie powinno się go naciskać. Dzieci często jedzą, gdy są głodne i przestają jeść, gdy są już usatysfakcjonowane.

Z drugiej strony, Twoim głównym zadaniem jest oferowanie dobrego wyboru zdrowej żywności, którą Twoje dziecko może wybrać i zdecydować, ile jeść, albo nawet nie jeść. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą poprawić zachowania żywieniowe w Twoim domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leung AK, Marchand V, Sauve RS; Canadian Paediatric Society, Nutrition and Gastroenterology Committee. The ‘picky eater’: The toddler or preschooler who does not eat. Paediatr Child Health. 2012;17(8):455–460. doi:10.1093/pch/17.8.455
  • Fisher, J. O., Wright, G., Herman, A. N., Malhotra, K., Serrano, E. L., Foster, G. D., & Whitaker, R. C. (2015). “Snacks are not food”. Low-income, urban mothers’ perceptions of feeding snacks to their preschool-aged children. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2014.09.007
  • Draxten, M., Fulkerson, J. A., Friend, S., Flattum, C. F., & Schow, R. (2014). Parental role modeling of fruits and vegetables at meals and snacks is associated with children’s adequate consumption. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2014.02.017
  • Guía de Nutrición Familiar. (2011). La Alimentación se los Niños Y Jóvenes En Edad Escolar. Guía de Nutrición Familiar.
  • Benjasuwantep B, Chaithirayanon S, Eiamudomkan M. Feeding problems in healthy young children: prevalence, related factors and feeding practices. Pediatr Rep. 2013;5(2):38–42. Published 2013 Jun 13. doi:10.4081/pr.2013.e10

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.