Moje dziecko ma nadwagę - co robić?
Co robić, kiedy nasze dziecko ma nadwagę? Według danych opublikowanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), otyłość u dzieci jest problemem powszechnym. Wiadomo, że dotyczy jedynie krajów rozwijających się i – mimo tego, że początkowo nie wydaje się być poważną dolegliwością – może prowadzić do cukrzycy i chorób serca.
Staramy się wychować nasze dziecko tak, żeby miało swoje ambicje, swój rozsądek i swoje priorytety. Dlaczego więc nie uczymy go też zdrowego trybu życia? To zadanie, które powinna wykonać cała rodzina. W dzisiejszym artykule dowiesz się od czego zacząć.
Dziecko z nadwagą a wsparcie rodzinne
Nieodpowiedni sposób odżywiania się, to problem w wielu domach. Najgorsze jest to, że do nieadekwatnej diety przyzwyczajamy też nasze dziecko. Nie możemy też zapominać, że uwarunkowania genetyczne są bardzo ważnym czynnikiem w otyłości.
Co możemy zrobić?
1. Zasięgnij rady u pediatry
Jeżeli w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki otyłości, weź pod uwagę, że Twoje dziecko również jest na nią narażone. Najlepiej byłoby, gdybyś skonsultowała się z pediatrą.
Nie powinno się stosować diety u dzieci bez konsultacji z lekarzem. Nasze pociechy są w fazie wzrostu i nie może im zabraknąć witamin, protein i minerałów, ponieważ może dojść do poważnych konsekwencji.
Przeczytaj również na temat toksyn zagrażających naszym dzieciom
2. Bądź dla niego przykładem
Często powtarzamy, że rodzice są wzorem dla dziecka. Twój sposób reagowania, wysławiania się i radzenia sobie w poszczególnych sytuacjach jest przez nasze dziecko stale obserwowany i naśladowany.
Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia i zrównoważoną dietę, a Twoje dzieci uznają to za coś zupełnie normalnego. Nie ma sensu wymagać od dziecka, żeby jadło warzywa na parze, jeżeli my serwujemy sobie hamburgera.
Konieczna jest swego rodzaju równowaga. Wymagajmy od dzieci tego samego, czego wymagamy od samych siebie.
3. Wspieraj dziecko w jego zdrowych nawykach
Jest jeszcze inna bardzo ważna kwestia w otyłości u dzieci: bardzo często nadwaga sprawia, że nasza pociecha jest odrzucana przez rówieśników. Wpływa to na jego samoocenę i charakter.
Staraj się zapewnić dziecko, że ma Twoje całkowite wsparcie. Bądź zawsze pozytywna i unikaj zdań typu: “zobaczysz, że jak schudniesz będziesz wyglądała przepięknie); wcale nie pomagają.
- Powinnyśmy przekonać nasze dzieci do zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Wyjaśniajmy pociechom, że w ten sposób będą zdrowsze i mniej zmęczone.
- Naucz dziecko akceptacji siebie samego. Nie chodzi o to, żeby skupiało ono swoje szczęście na odpowiedniej sylwetce, ale o bycie szczęśliwym już teraz, dbając o zdrowie.
Przeczytaj: Wnuki to samo szczęście dla dziadków
Pamiętaj o aktywnym stylu życia
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na kilka podstawowych zasad:
- Dzieci od 5 do 17 roku życia powinny regularnie uprawiać sporty: 3 – 4 razy w tygodniu.
- Ćwiczenia fizyczne sprzyjają układowi oddechowemu i wspomagają pracę serca. Pomagają też kontrolować nadwagę i wpływają na wzrost. Przyspieszają metabolizm i są gwarancją wysokiej samooceny i udanych relacji z rówieśnikami.
- Nie pozawalaj dziecku na wielogodzinne przesiadywanie przed telewizorem. Każde z nich ma swoje zainteresowania; trzeba je tylko odkryć: pływanie, karate, taniec, piłka nożna…
- Jeżeli Ty żyjesz aktywnie, Twoje dziecko również: wycieczki, spacery, wypady na rower itp.
Odżywianie – podstawowe wskazówki
Jak już wspomnieliśmy na samym początku, temat diety powinnaś koniecznie skonsultować z lekarzem specjalistą.
Przeczytaj również: Kaszel u dzieci – domowe sposoby leczenia.
Nie zmienia to faktu, że na własną rękę możesz – i powinnaś – zadbać o pewne podstawy:
- Staraj się nie mieć w domu produktów wysokokalorycznych, takich jak ciastka, cukierki, chipsy i inne słone przekąski itd. Lepiej, żeby Twoje dziecko nie widywało tego na co dzień, a jedynie podczas specjalnych okazji.
- Śniadanie jest podstawą. Nie powinnaś omijać żadnego z 5 posiłków. Nie przesadzaj jednak z ilością!
- Nakładaj posiłki na małe talerze, ponieważ wtedy łaknienie jest dużo mniejsze. Możesz kupić zabawne i kolorowe zestawy zaprojektowane z myślą o dzieciach.
- Mleko powinno być niskotłuszczowe lub całkowicie odtłuszczone. Dobrze jest też podawać dzieciom napoje pochodzenia roślinnego.
- Jeżeli chce im się pić, niech piją wodę. Słodkie napoje gazowane powinny być przeznaczone jedynie na “specjalne okazje”.
- W przypadku nadwagi nie polecamy też soków: lepiej jest jadać surowe warzywa i owoce.
- Unikaj jedzenia podczas oglądania telewizji. Jest czas i na jedno, i na drugie.
- Nie powinno się jeść w pośpiechu, ponieważ uczucie sytości nadchodzi z dużym opóźnieniem. Takie jedzenie w biegu sprawia, że dzieci mają potem dużo zachcianek.
- Podstawą w odżywianiu każdego dziecka powinny być świeże warzywa i pełnoziarniste zboża.
- Wiemy, że niektóre dzieci protestują jak tylko widzą warzywa, dlatego to od nas zależy jak im je podamy. Pomysłów jest mnóstwo!
Naprawdę warto!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lizardo, A., & Díaz, A. (2012). Sobrepeso y obesidad infantil. Universidad Nacional Autonoma De Honduras. https://doi.org/10.1016/j.jchromb.2007.10.047
- Cigarroa, I., Sarqui, C., & Zapata Lamana, R. (2016). Efectos del sedentarismo y obesidad en el desarrollo psicomotor en niños y niñas: Una revisión de la actualidad latinoamericana. Universidad y Salud. https://doi.org/10.22267/rus.161801.27
- Girón García, S., Sánchez Ariza, D., & Rodríguez Ballesteros, R. (2000). Factores alimentarios y dieteticos asociados a la obesidad infantil: recomendaciones para su prevencion antes de los dos años de vida. Revista de La Asociación Española de Neuropsiquiatría. https://doi.org/10.1590/S1726-46342012000300014