Dzieci z cukrzycą typu 1 - dowiedz się, na czym polega opieka nad nimi!

Cukrzyca typu 1, dotykająca najczęściej dzieci i nastolatków, występuje u około 1,25 miliona Amerykanów. W tym artykule dowiesz się, jak się opiekować i wychowywać dzieci z cukrzycą typu 1.
Dzieci z cukrzycą typu 1 - dowiedz się, na czym polega opieka nad nimi!
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą. Jednak właściwie kontrolowane działanie niekoniecznie obniża jakość życia tych, którzy są nią dotknięci. Dzieci z cukrzycą wymagają szczególnej opieki, ale nadal mogą prowadzić normalne życie.

Dzisiaj wyjaśnimy trochę więcej na temat tej choroby. Udzielimy Ci również wskazówek, jakiej opieki wymagają dzieci z cukrzycą.

Dzieci z cukrzycą typu 1 – czym cechuje się ta choroba?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która rozwija się w dzieciństwie. Wpływa na komórki produkujące insulinę. Ogólnie rzecz biorąc, stanowi ona 10% przypadków cukrzycy i cechuje się wysokim odsetkiem występowania w wieku od 10 do 15 lat.

U osób z cukrzycą typu 1 trzustka traci zdolność do wytwarzania insuliny, ponieważ sam układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki beta, które syntetyzują i wydzielają ten hormon.

Insulina, hormon peptydowy, reguluje metabolizm cukrów, tłuszczów i białka, promując wchłanianie węglowodanów. Obejmuje to wchłanianie glukozy z krwi i jej transport do wątroby, tkanki tłuszczowej i komórek mięśni szkieletowych, która jest tam niezbędna do wytworzenia energii. Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie temu deficytowi.

Cukier i cukrzyca z klocków
Obecnie nie ma lekarstwa na cukrzycę typu 1. Można ją jednak leczyć objawowo, koncentrując się na kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi. Można to zrobić, regularnie przyjmując insulinę i prowadząc zdrowy tryb życia.

Przyczyna cukrzycy typu 1 jest nie do końca poznana. Jednak niektórzy uważają, że czynniki takie jak predyspozycje genetyczne i niektóre wirusy przyczyniają się do wystąpienia jej objawów. Chociaż cukrzyca typu 1 pojawia się zwykle w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, może również rozpocząć się w wieku dorosłym.

Porady dotyczące opieki i wychowywania dzieci z cukrzycą typu 1

Przedstawimy szereg ogólnych zaleceń, aby zarówno Twoja rodzina, jak i chore dziecko mogły poradzić sobie z cukrzycą typu 1. Dążenie jest takie, aby choroba nie wpływała negatywnie na jakość życia chorego i jego bliskich.

Chłopiec nakłuwa palec - dzieci z cukrzycą
Zdrowy styl życia będzie kluczowy w kontroli cukrzycy typu 1.

1. Zwiększ swoją wiedzę na temat cukrzycy typu 1

Jeśli Twoje dziecko zostanie zdiagnozowane, bardzo ważne jest, aby znało podstawowe aspekty choroby. Ważne jest również, aby pomóc mu w przeprowadzeniu procesu normalizacji czyli zrozumienia i poznania choroby. Pomaga im to dostosować się do nowego stylu życia.

Członkowie rodziny i nauczyciele muszą znać procedurę działania i uczestniczyć w opiece farmakologicznej i emocjonalnej nad dzieckiem.

2. Poznaj i zrozum wytyczne dietetyczne

Jedzenie ma kluczowe znaczenie w leczeniu dzieci z cukrzycą typu 1. Dlatego bardzo ważne jest, aby zarówno w domu, jak i w szkole, pozostawały pod kontrolą i przestrzegały określonych reżimów.

Glukometr, owoce, stetoskop
Dziecko chore na cukrzycę musi stosować kontrolowaną dietę przez całe życie.

Główne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę to:

  • Zbilansowana dieta: dziecko powinno wiedzieć, jak kontrolować ilość spożywanego tłuszczu, ponieważ zmniejsza on działanie insuliny i prowadzi do otyłości. Na przykład owoce i warzywa, a także wysokiej jakości białka i złożone węglowodany powinny być częścią wszystkich posiłków.
  • Ograniczenie spożycia prostych węglowodanów: konieczne jest ograniczenie ich przyjmowania, aby uniknąć nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Pokarmy, których należy unikać ze względu na wysoką zawartość dodanego cukru, to wysoko przetworzone wypieki, soki, syropy, ciastka i wszystkie formy paczkowanego, niezdrowego jedzenia.
  • Rodzice powinni poprosić nauczycieli o cotygodniowe menu szkolnej stołówki. Ponadto, jeśli dziecko jest bardzo małe, nauczyciele muszą wiedzieć, że dzieci te muszą zjeść drugie śniadanie lub przekąskę, aby poziom cukru we krwi pozostał stabilny.

3. Włącz leczenie farmakologiczne

Dzieci z cukrzycą typu 1 muszą wstrzykiwać insulinę kilka razy dziennie: szybko działająca insulina przed każdym posiłkiem i wolno działająca raz lub dwa razy dziennie.

Spróbuj podać lek w spokojnym otoczeniu, najlepiej w domu. Nauczyciele muszą znać procedurę na wypadek, gdyby dziecko było za małe i potrzebowało pomocy w podawaniu zastrzyków.

4. Kontroluj poziom cukru we krwi u dzieci z cukrzycą

Dzieci z cukrzycą muszą być okresowo kontrolowane. Odbywa się poprzez małe nakłucie palca, zwykle wskazującego. Podanie kropli krwi na pasek glukometru pozwoli określić, jaki jest ich poziom glukozy we krwi.

Nakłuty palec i pasek glukometra
Dziecko może z łatwością przeprowadzać okresowe kontrole cukru za pomocą przenośnego glukometru.

W szkole dziecko powinno umieć wykonać takie badanie samemu w klasie lub w innym miejscu, w którym czuje się komfortowo.

5. Ćwiczenia dzieci z cukrzycą

Dzieci chore na cukrzycę mogą wykonywać te same czynności fizyczne, co inne dzieci w ich wieku. O ile oczywiście przestrzegają szeregu wskazówek, to znaczy:

  • Mierzą poziom cukru we krwi przed i po wysiłku, aby w razie potrzeby zmienić posiłki.
  • Rodzice lub nauczyciele obecni podczas sesji aktywności fizycznej dziecka mają szybki dostęp do żywności bogatej w węglowodany. Jest to niezbędne w przypadku nagłego spadku cukru we krwi (hipoglikemia).

Dzieci z cukrzycą typu 1: podsumowanie

Obecne metody stosowane w kontrolowaniu cukrzycy typu 1 zapewniają dobrą jakość życia osobom chorym na tę dolegliwość.

W przypadku dzieci wszyscy dorośli odpowiedzialni za ich opiekę, rodzice w domu, czy nauczyciele w szkole, powinni znać charakterystykę choroby. Ma to na celu odpowiednie zarządzanie chorobą i pomoc w prawidłowej kontroli poziomu cukru we krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.