Dysgeuzja, czyli gorzki smak w ustach - jakie mogą być przyczyny?

Uczucie gorzkiego smaku w ustach nazywane jest dysgeuzją i może być czymś więcej niż tylko przelotnym objawem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat przyczyn tego stanu.
Dysgeuzja, czyli gorzki smak w ustach - jakie mogą być przyczyny?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2023

Utrzymujący się gorzki smak w ustach to zjawisko znane jako dysgeuzja. Wpływa na percepcję smaków potraw, uniemożliwiając czerpanie przyjemności z dobrego posiłku czy napoju.

Ogólnie rzecz biorąc, to nieprzyjemne uczucie może być normalne podczas spożywania leków lub pokarmów, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak fakt, że staje się chroniczny lub zauważamy go, podczas gdy jemu słodycze, jest oznaką, że coś jest nie tak. W tym artykule dowiemy się, na czym polega to zaburzenie smaku, jakie są możliwe przyczyny i co możemy zrobić, aby je wyeliminować.

Dysgeuzja, czyli gorzki smak w ustach

Nasz smak jest złożonym zmysłem, na który składa się kilka czynników. W jamie ustnej znajduje się około 10 000 kubków smakowych, z których każdy ma od 100 do 150 receptorów smaku. Bodźce chemiczne, które tworzą smaki, są przekazywane przez nerwy twarzowe, językowo-gardłowe i nerw błędny. Po części smaki wynikają z interakcji tego, co jest postrzegane zarówno przez kubki smakowe, jak i zmysł węchu.

Według badań dysgeuzja zwana także parageuzją jest objawem opisującym nieprzyjemne odczuwanie smaków. Zwykle objawia się gorzkim uczuciem w ustach, które występuje nawet wtedy, gdy nie jemy.

W większości przypadków objaw ten może być niedoceniany. Jednak badania wykazały, że zaburzenia smaku mogą prowadzić do braku przyjemności z jedzenia, niechęci do posiłków i niedożywienia. W konsekwencji może prowadzić do obniżenia jakości życia i zaniku mięśni.

Objawy dysgeuzji

Gorzkie uczucie w jamie ustnej może wystąpić samodzielnie lub w połączeniu z innymi objawami. Ich rozpoznanie jest kluczowe, ponieważ ułatwiają one postawienie diagnozy medycznej. Niektóre z objawów, które mogą towarzyszyć dysgeuzji, są następujące:

  • Pieczenie w klatce piersiowej po jedzeniu jak u osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka.
  • Kłopoty lub trudności w przełykaniu kilku łyków, częste w zapaleniu migdałków lub zapaleniu gardła.
  • Uczucie suchości w jamie ustnej lub kserostomii spowodowane zmniejszoną produkcją śliny. Należy zauważyć, że objaw ten może być wynikiem zaburzeń smaku lub ich wyzwalaczem.
  • Krwawienie i obrzęk dziąseł, związane z chorobami przyzębia.
  • Zły oddech lub cuchnący oddech jako źródło lub przyczyna gorzkiego smaku w ustach.
  • Utrata apetytu związana z nieprzyjemnym postrzeganiem jedzenia.
  • Osłabienie lub utrata węchu, ponieważ zmiany węchu mogą prowadzić do zmian w smaku.
Kubki smakowe na języku
Kubki smakowe łączą się z zapachem, aby umożliwić nam postrzeganie jedzenia.

Gorzki smak w ustach – 7 przyczyn

Według badań zaburzenia smaku mają przyczyny lokalne, ogólnoustrojowe lub wynikają z obu jednocześnie. Są one związane z niektórymi chorobami, przyjmowaniem leków, jedzeniem, nawykami i stylem życia.

1. Infekcje

Niektóre stany zakaźne mogą powodować gorzkie uczucie w jamie ustnej. Ostatnie badania wskazują, że zaburzenia smaku są wczesnym objawem u pacjentów z COVID-19. W tym przypadku jest to związane z tym, że wirus upodobał sobie ścieżki nerwowe, a także uszkadza kubki smakowe i węch.

Badania wskazują również na korelację tego objawu z innymi stanami zakaźnymi, takimi jak grypa, zapalenie migdałków i zapalenie zatok.

2. Choroba refluksowa przełyku

W tej patologii dotknięty jest górny zwieracz żołądka, co umożliwia przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Według badań oprócz podrażnienia powoduje to pieczenie w gardle, w klatce piersiowej i w brzuchu, a także gorzki smak w ustach i zgagę.

3. Kandydoza jamy ustnej

Jest to infekcja wywołana przez grzyb Candida albicans. Często występuje u osób z niedoborem odporności. Powoduje białawe zmiany na języku, wewnętrznej stronie policzków i gardle. Badania potwierdzają, że w kandydozie rzekomobłoniastej u niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia smaku i uczucie pieczenia w jamie ustnej.

4. Zaburzenia neurologiczne

Jak już wspomniano, w odczuwaniu smaku biorą udział połączenia nerwowe, które przechodzą od kubków smakowych do mózgu. Dlatego różne uszkodzenia i zaburzenia w układzie nerwowym mogą zmieniać percepcję smaku. Według badań obserwuje się to u pacjentów z guzami mózgu, porażeniem Bella, urazami głowy, przebytymi operacjami mózgu, udarami i padaczką.

5. Zespół Sjögrena

Jest to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się suchością w ustach i oczach. Według niektórych badań zmniejszona produkcja śliny prowadzi do pieczenia w jamie ustnej, trudności w żuciu, bólu podczas połykania i zmian w postrzeganiu smaku.

6. Leki

Badania wykazały, że wiele leków powoduje zaburzenia smaku. Wynika to zarówno z ich gorzkiego lub metalicznego smaku, jak i z faktu, że związki te w kontakcie ze śliną wywołują takie odczucie. Wśród leków, które mogą wywoływać gorzkie uczucie w jamie ustnej, są:

  • Antybiotyki: tetracyklina, ampicylina i metronidazol.
  • Leki na niewydolność serca i wysokie ciśnienie krwi: leki przeciwarytmiczne, takie jak kaptopril i lizynopryl. Podobnie statyny i leki moczopędne.
  • Leki na bazie litu – stosowane w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej.
  • Leki psychotropowe: leki przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
  • Leki na zaburzenia neurologiczne: takie jak stosowane w chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera lub migrenach.
  • Leki rozszerzające oskrzela: stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne – takie jak ibuprofen, stosowane w celu złagodzenia bólu.
  • Doustne leki hipoglikemizujące: fenformina i glipizyd.

Podobnie narażenie na chemioterapię i radioterapię wiąże się również z odczuwaniem nieprzyjemnych smaków. W badaniu z 2017 r. oceniono łącznie 239 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem i stwierdzono, że u 64% z nich wystąpiły zaburzenia smaku podczas i po chemioterapii.

7. Inne przyczyny

Według badań niedobór cynku jest również jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń smaku. Niedobór ten może być spowodowany brakiem tego minerału w diecie lub złym wchłanianiem, spowodowanym chorobami takimi jak celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, cukrzyca czy zapalenie trzustki. Szacuje się, że leczenie suplementami cynku może być kluczem do złagodzenia tego objawu.

Zarówno w ciąży, jak i w okresie menopauzy, kobiety mogą odczuwać gorzki smak w ustach ze względu na zmiany hormonalne, ponieważ estrogen może zmieniać funkcjonowanie kubków smakowych.

Problemy z zębami spowodowane złą higieną jamy ustnej, ubytkami, zapaleniem dziąseł i chirurgią dentystyczną powodują zaburzenia smaku. Ponadto istnieją inne czynniki sprawcze, takie jak wysoki poziom stresu i zanieczyszczenie ołowiem.

Leczenie zaburzeń smaku

Zaburzenia smaku mogą ustąpić samoistnie bez interwencji medycznej. W innych przypadkach leczenie zależy od zidentyfikowania i usunięcia przyczyny.

Jeśli jest to lek, alternatywą jest zastąpienie go innym. Pomocna może być również zmiana pory jego przyjmowania. Jeśli zaburzenie smaku jest związane z problemem dentystycznym lub higieną jamy ustnej, musisz podjąć niezbędne środki i udać się do eksperta w tej dziedzinie.

Człowiek z bólem żołądka.
Refluks żołądkowy jest jedną z przyczyn zaburzeń smaku, które należy leczyć, zajmując się podstawowym problemem.

Zalecenia łagodzące uczucie goryczy w jamie ustnej

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby złagodzić gorzki smak w ustach. Jednym z nich jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, a także żucie gumy (najlepiej bezcukrowej). Pomaga to zwiększyć produkcję śliny.

Po drugie, powinieneś mieć dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej. Od delikatnego szczotkowania przez dwie minuty, dwa do trzech razy dziennie, przez stosowanie nici dentystycznej, po płukanie antybakteryjne, jeśli zaleci to dentysta.

Z drugiej strony należy unikać nadmiernej ilości alkoholu, kofeiny i niektórych pikantnych lub tłustych potraw. Bardzo ważne jest również rzucenie palenia, ponieważ smoła tytoniowa zatyka kubki smakowe i zaburza ich funkcjonowanie.

Gorzki smak w ustach prawie zawsze można leczyć

Gorzki posmak w ustach jest często powszechnym problemem, którego przyczyny można leczyć. W większości przypadków kubki smakowe wracają do normy bez trwałych efektów.

Nieprzyjemny posmak w ustach nie powinien być powodem do niepokoju. Jest to jednak znak, że coś jest nie tak, więc szukaj pomocy, jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martinucci I, et al. (2014). Esophageal motility abnormalities in gastroesophageal reflux disease. World J Gastrointest Pharmacol Ther. 2014; 5(2): 86-96.
  • Pérez M, Cosetti L, Crestanello J. Candidiasis Bucal. (2004). Actas Odontológicas. 1(1): 53-62.
  • Pisano M, Hilas O., (2016). Zinc and Taste Disturbances in Older Adults: A Review of the Literature. Consult Pharm. 2016; 31(5): 267-70.
  • Rehwaldt M, et al. (2009). Self-care strategies to cope with taste changes after chemotherapy. Oncol Nurs Forum. 2009; 36(2): 47-56.
  • Roohani N, Hurrell R, Kelishadi R, Schulin R. (2013). Zinc and its importance for human health: An integrative review. J Res Med Sci. 2013; 18(2): 144-57.
  • Sapir E, Samuels  S, Feng F, Vineberg K, Eisbruch A., (2016). Predictors of dysgeusia in patients treated with chemoradiation for head and neck cancer. International Journal of Radiation Oncology, Biology, Physics. 2016; 94(4): doi.org/10.1016/j.ijrobp.2015.12.318.
  • Syed Q, Hendler K, Koncilja K., (2016). The Impact of Aging and Medical Status on Dysgeusia. Amer J Med. 2016;129(7): e1-e753. doi:10.1016/j.amjmed.2016.02.003.
  • Tondo, L. (2014). El tratamiento a largo plazo del trastorno bipolar. Psicodebate. 2014; 14(2): 83-100.
  • Villa A, Connell C, Abati S. (2015). Diagnosis and management of xerostomia and hyposalivation. Ther Clin Risk Manag. 2015; 11: 45-51.
  • Fernández Andrade, F., Escobar Barrios, M., Hernández Rosales, P., Mandujano González, A., Valdelamar Dehesa, A., Taniyama López, O., & Carrillo Esper, R. (2021). Transtornos del olfato y el gusto, de las bases a la práctica clínica. Revista de la Facultad de Medicina (México)64(2), 7-21. .https://doi.org/10.22201/fm.24484865e.2021.64.2.02
  • Jafari, A., Alaee, A., & Ghods, K. (2021). The etiologies and considerations of dysgeusia: A review of literature. Journal of oral biosciences63(4), 319–326. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34487857/
  • Thomas, D. C., Chablani, D., Parekh, S., Pichammal, R. C., Shanmugasundaram, K., & Pitchumani, P. K. (2022). Dysgeusia: A review in the context of COVID-19. Journal of the American Dental Association (1939)153(3), 251–264. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34799014/
  • Mahmoud, M. M., Abuohashish, H. M., Khairy, D. A., Bugshan, A. S., Khan, A. M., & Moothedath, M. M. (2021). Pathogenesis of dysgeusia in COVID-19 patients: a scoping review. European review for medical and pharmacological sciences25(2), 1114–1134. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33577069/
  • Cral, W., Michels, M., Lima, C., & Queluz, D. (2021). Dysgeusia and COVID-19: the Importance of the Dentist in the Diagnostic. International journal of odontostomatology15(1), 2-3. https://www.scielo.cl/scielo.php?pid=S0718-381X2021000100002&script=sci_arttext
  • Agencia para la Investigación y la Calidad de la Atención Sanitaria. (2006). La enfermedad de reflujo gastroesofágico o GERD (por sus siglas en inglés). En: Las Guías Sumarias de los Consumidores. Rockville (MD): Agencia para la Investigación y la Calidad de la Atención Médica (EE. UU.); 2006-. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK47462/
  • Bengel, W. (2010). Candidiasis orales. Parte 1: Cuadro clínico, epidemiología y etiología. the Quintessence, 23(10), 510-517. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3346418
  • Jafari, A., Alaee, A., & Ghods, K. (2021). The etiologies and considerations of dysgeusia: A review of literature. Journal of Oral Biosciences, 63(4), 319-326. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1349007921001018?via%3Dihub
  • Douglass, R., & Heckman, G. (2010). Drug-related taste disturbance: a contributing factor in geriatric syndromes. Canadian family physician Medecin de famille canadien56(11), 1142–1147. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2980431/
  • Ponticelli, E., Clari, M., Frigerio, S., De Clemente, A., Bergese, I., Scavino, E., Bernardini, A., & Sacerdote, C. (2017). Dysgeusia and health-related quality of life of cancer patients receiving chemotherapy: A cross-sectional study. European journal of cancer care26(2), 10.1111/ecc.12633. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28101929/
  • Howard, M. (2007). El cinc y los trastornos del gusto. Odovtos, Revista Internacional de Ciencias Dentales, 9, 7-13. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=499551912003
  • Cabrera, D., Ferrer, O., González, L., Cañadilla, L., & Tellería C, A. (2016). Manifestaciones bucales del síndrome de Sjögren. Presentación de un caso. Revista Médica Electrónica38(6), 877-886. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1684-18242016000600009&lng=es&tlng=es.
  • Bosch, Á. D. G. (2007). Higiene bucodental: productos utilizados y recomendaciones básicas. Offarm: farmacia y sociedad, 26(10), 64-67. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5324581
  • González, M. (2006). Deshabituación tabáquica. Offarm: farmacia y sociedad, 25(4), 80-84. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-deshabituacion-tabaquica-13086791

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.