Drogie wino czy tanie - które jest zdrowsze i które wybrać?
Drogie wino czy tanie – które jest zdrowsze? Istnieją sprzeczne opinie na temat tego, czy młode wino jest lepsze niż to, które długo leżakuje. generalnie cena tego trunku zależy nie tylko od rodzaju winogron, a także od ich wieku.
Czy cena wina jest związana z jego korzyściami zdrowotnymi? Czy drogie wino jest zdrowsze niż tanie wino?
Badania dowodzą, że umiarkowane spożycie wina jest korzystne dla organizmu dzięki wielu dobrym właściwościom. Wybierając trunek warto wiedzieć, że koszt może być związany z także jego korzyściami zdrowotnymi. Przed zakupem sprawdźmy, które wino jest zdrowsze!
Wino spożywa się od czasów starożytnych. Jest cenione w wielu kulturach ze względu na swoje cenne właściwości zdrowotne.
Wino zapobiega chorobom układu krążenia, poprawia florę jelitową i trawienie, pomaga metabolizować tłuszcze, posiada aktywne przeciwutleniacze i wiele więcej.
Na rynku można znaleźć wina w różnym przedziale cenowym, w zależności od ich pochodzenia i czasu leżakowania. Wiele osób zastanawia się, czy koszty wpływają na to, jak zdrowe ono jest. Dzisiaj spróbujemy się tego dowiedzieć.
Rodzaj wina a zdrowie
To nie cena sama w sobie wpływa na właściwości winnego trunku, ale składniki zawarte w winogronach i czas produkcji. Wiek wina jest związany z miesiącami, w których dojrzewa w beczce. To właśnie czas związany z leżakowaniem wpływa na koszty oraz na korzyści zdrowotne.
Przeczytaj także artykuł: Ciemne winogrona – 5 powodów, by po nie sięgać
Dobre wino nie zawsze musi być drogie
Słowem kluczowym są polifenole. Są to bioaktywne związki, które pochodzą z roślin a chociaż organizm może żyć bez nich, są bardzo korzystne dla zdrowia. Polifenole znajdują się w skórce owoców i warzyw i służą do ochrony przed zewnętrznymi czynnikami.
Jeśli chodzi o nasze organizm to stanowią dla niego coś w rodzaju antyoksydantów i działają jak środki przeciwzapalne. Wino zawierające najwięcej polifenoli to bez wątpienia wino czerwone.
Oto wskazówka, które pomoże Ci ocenić, jakie wino jest zdrowsze:
Oceniając relację zdrowie-cena, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją różne opinie na ten temat. Z jednej strony młode wina czerwone są najzdrowsze, ponieważ zawierają więcej polifenoli.
Pamiętaj, że młode wina to wina, które nie leżakowały w beczkach, ale wylądowały w butelce zaraz po ich zrobieniu. Poza tym są w większości wykonane z nienaruszonych winogron.
Powoduje to tworzenie się substancji, które pomagają utrzymać właściwości, jakie w beczce mogą się ulotnić. Dlatego niektórzy uważają je za zdrowsze wina.
Drogie wino czy tańsze? Garbniki
Niektórzy mówią, że najstarsze wina są lepsze dla zdrowia. Idea ta opiera się głównie na stopniu koncentracji. Jeśli właściwości antyoksydacyjne i korzystne enzymy znajdują się w skórce winogron, dłuższy czas mielenia powoduje wyższe stężenie tych składników.
Garbniki również odgrywają w tym procesie niemałą rolę. Mowa tu o podziałach polifenoli, którym przypisuje się te same właściwości zdrowotne. Garbniki znajdują się w pestkach i skórkach owoców, a także w drewnie.
Te substancje rozpuszczają się w winie w wyniku kontaktu z nim. Wina, które pozostają dłużej w dębowych beczkach osiągają wyższe stężenie garbników.
Wino i stosunek do ceny zakupu
Najdłużej leżakowane wina to odmiany Crianza, Reserva, Gran Reserva i Premium. Każde z nich spędziło kilka miesięcy w dębowych beczkach i ta zmienna wpływa na to, za co płacisz.
Dłuższy czas starzenia równa się droższemu produktowi i bardziej złożonemu smakowi.
Przeczytaj również: Resweratrol. Idealna ochrona mózgu
Które wino jest zdrowsze?
Możemy więc powiedzieć, że stosunek ceny do korzyści dla zdrowia nie jest kwestią uregulowaną.
Jak widać, istnieją naukowe poglądy, które uważają, że pewne substancje z czasem tracą swoje właściwości. Oznacza to, że są one definiowane przez młodsze wino, a w konsekwencji tańsze.
Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że wina, których składniki mają więcej kontaktu ze sobą i z drewnem, korzystniej wpływają na zdrowie. Mowa tu o winach najstarszych i najdroższych.
Widzieliśmy niektóre cechy, które wpływają na cenę wina i są związane z jego produkcją oraz właściwościami. Jednak nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
Oczywiście, wszyscy możemy zgodzić się, że kieliszek wina, szczególnie czerwonego, ma działanie stymulujące, jest przyjemny, a ponadto zdrowy. A zatem: Na zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Vidavalur, R., Otani, H., Singal, P. K., & Maulik, N. (2006). Significance of wine and resveratrol in cardiovascular disease: French paradox revisited. Experimental and Clinical Cardiology.
-
Saleem, T. S. M., & Basha, S. D. (2010). Red Wine: A Drink to Your Heart. Journal of Cardiovascular Disease Research. https://doi.org/10.4103/0975-3583.74259
-
Waterhouse, A. L. (2002). Wine phenolics. In Annals of the New York Academy of Sciences. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2002.tb02903.x
-
Shrikhande, A. J. (2000). Wine by-products with health benefits. Food Research International. https://doi.org/10.1016/S0963-9969(00)00071-5