Dowiedz się, skąd się bierze rogowacenie podeszw stóp
Rogowacenie jamiste podeszw stóp jest typowe u nastolatków i młodych dorosłych sportowców. To infekcja bakteryjna, która zwykle dotyka podeszwy stóp. Może jednak pojawić się również na dłoniach. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznych wgłębień lub rowków, które tworzy. W dzisiejszym artykule powiemy więcej o przyczynach rogowacenia jamistego.
Co to jest rogowacenie jamiste podeszw stóp?
Rogowacenie jamiste to infekcja bakteryjna, która atakuje skórę stóp i dłoni.
Bakterie, które powodują ten stan, są zwykle gram-dodatnie. Oznacza to, że stają się fioletowe, gdy użyjesz na nich konkretnego odczynnika pod mikroskopem.
Artykuł w FAPap w 1910 roku był pierwszym, który mówił o rogowaceniu jamistym. Castellini był pierwszym specjalistą, który zidentyfikował uniesiony obszar skóry jako wariant hiperkeratozy podeszwowej. Ten stan powoduje pogrubienie najbardziej zewnętrznej warstwy skóry.
Ten stan jest bardzo powszechny. Jest to szczególnie rozpowszechnione u sportowców, młodych dorosłych i występuje najczęściej latem. Ponadto, choć dotyka ludzi na całym świecie, najczęściej występuje w tropikach. To dlatego, że wilgoć jest jedną z przyczyn keratynizacji jamistej.
Ponadto jest bardziej prawdopodobne, że dotyczy to osób, które noszą zamknięte buty przez długi czas. Poza tym jest to powszechny stan w niektórych zawodach.
Jakie objawy daje rogowacenie podeszw stóp
Nazwa keratynizacja jamista, tzn. rogowacenie jamiste pochodzi od kształtu zmian, które powoduje. Główne objawy to małe dziury w zewnętrznej warstwie skóry na dłoniach lub podeszwach stóp.
Każdy dołek ma zwykle rozmiar 1/8 cala. Mogą jednak mieć nawet 1/4 cala.
Wgłębienia mają tendencję do zlepiania się. Mogą zlepiać się na piętach lub na palcach stóp. Ponadto są one bardziej powszechne w obszarach, w których wywierasz największy nacisk podczas chodzenia lub stania.
Czasami te dziury mogą przerodzić się w poważniejsze obrażenia. Kiedy zaczyna się infekcja, często zewnętrzna warstwa staje się cieńsza i słabsza. To pomaga bakteriom rosnąć.
Ponadto bruzdy staną się bardziej widoczne, jeśli zanurzysz chorą stopę w wodzie na dłuższy czas. Skóra w dotkniętym obszarze może również zmienić kolor i teksturę. Obszar ma tendencję do przybierania białawego i pomarszczonego wyglądu. Jednak może również zmienić kolor na czerwony, jeśli występuje stan zapalny, zielony, jeśli jest infekcja, a nawet może zmienić kolor na czarny.
Innym godnym uwagi objawem jest to, że infekcja zaczyna brzydko pachnieć. Wielu pacjentów powie, że mają do czynienia z nieprzyjemnym zapachem.
Czytaj dalej: Siedem naturalnych środków na odciążenie stopy sportowca
Główne przyczyny rogowacenia podeszw stóp
Różne gatunki bakterii mogą powodować rogowacenie stóp:
- Kytococcus osiadły
- Dermatophilus congolensis
- Corynebacterium spp
- Actinomyces spp
Wszystkie te gatunki rozwijają się w wilgotnych i ciemnych środowiskach. Żołnierze, rolnicy, marynarze, rybacy i sportowcy to grupy, które najczęściej cierpią na tę chorobę.
Ponadto zagrożone są również osoby starsze, osoby z cukrzycą oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym. I chociaż ten stan może rozwinąć się u ludzi z całego świata, jest bardziej powszechny w obszarach o ciepłym i wilgotnym klimacie.
Jak się diagnozuje rogowacenie podeszw stóp
Lekarz ogólny lub dermatolog może zdiagnozować ten stan. Według publikacji Dermnet NZ zwykle robi to na podstawie oceny klinicznej. Oznacza to, że nie musi wykonywać żadnych dodatkowych badań.
Istnieje kilka danych, które lekarz zgromadzi w celu postawienia diagnozy, a także będzie szukać charakterystycznych zmian. Ponadto zapyta o ból lub pieczenie, których możesz doświadczać podczas chodzenia.
Aby odróżnić ten stan od innych, specjalista może zastosować również inne testy. Na przykład może wykonać zeskrobanie skóry, aby wykluczyć możliwość infekcji drożdżakowej.
Mogą również skorzystać z badania światłem Wooda. Ta technika będzie szukać koralowo-czerwonej fluorescencji, gdy lekarz wystawi zmiany na specjalne źródło światła.
Jak się leczy rogowacenie podeszw stóp
Rogowacenie jamiste stóp jest powodowane przez bakterie. Dlatego lekarz poda antybiotyki do leczenia. Zwykle przepisuje leki do stosowania miejscowego.
Jednak w niektórych bardzo specyficznych sytuacjach może być konieczne przepisanie leczenia doustnego. Do leków, które lekarz może przepisać, należą erytromycyna i klindamycyna, a także mupirocyna, kwas fusydowy i nadtlenek benzoilu.
Hiszpańskie Towarzystwo Pediatrycznych Nagłych Wypadków stwierdza, że zmiany zwykle znikają całkowicie po dwóch tygodniach. Ponadto powinien zniknąć też zapach.
Domowe środki zaradcze
Oprócz leków na receptę możesz również wypróbować niektóre domowe środki do leczenia rogowacenia stóp. Są to proste opcje, ale przed ich użyciem należy porozmawiać z lekarzem. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, to nakładać antyperspirant na stopy kilka razy w tygodniu.
Dodatkowo możesz myć stopy mydłem lub środkiem antyseptycznym dwa razy dziennie. Ponadto należy unikać noszenia tych samych butów przez dłuższy czas. W rzeczywistości najlepiej codziennie zmieniać obuwie.
Zapobieganie rogowaceniu podeszw stóp
Możesz jednak zapobiec tej infekcji. Jak już widzieliśmy, wilgotność jest jednym z głównych czynników i przyczyn keratynizacji stóp. Dlatego tak ważne jest, aby stopy były suche.
Aby temu zaradzić, należy nosić dobrze dopasowane buty lub kozaki i starać się nosić je tylko przez krótki czas.
Nie zalecamy też noszenia tych samych butów przez kilka dni z rzędu lub noszenia ich przez cały dzień. Ponadto należy unikać dzielenia się butami lub ręcznikami z innymi osobami.
Wniosek
Rogowacenie jamiste stóp to infekcja bakteryjna, która dotyczy głównie stóp, ale może również wpływać na dłonie. Częściej występuje u osób, które spędzają dużo czasu w butach z zakrytymi palcami, mieszkają w gorącym klimacie i regularnie uprawiają sport.
Ten stan może powodować nieprzyjemny zapach i zmiany, które wyglądają jak wgłębienia na powierzchni stopy. Łatwo go zidentyfikować, ale zawsze należy porozmawiać z lekarzem, aby przepisał Ci najlepsze leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Queratolisis Punctata. (n.d.). Retrieved May 19, 2021, from https://seup.org/pdf_public/reuniones/2019/Posters/P_195.pdf
- Pitted keratolysis | DermNet NZ. (n.d.). Retrieved May 19, 2021, from https://dermnetnz.org/topics/pitted-keratolysis/
- FAPap – Queratolisis-punctata-conocer-es-diagnosticar. (n.d.). Retrieved May 19, 2021, from https://fapap.es/articulo/269/queratolisis-punctata-conocer-es-diagnosticar