Dowiedz się, na czym polega oczyszczanie domu szałwią

Oczyszczanie domu pozwoli ci wyeliminować zalegające w nim energie i inne negatywne emocje, które wpływają na mieszkańców. W tym artykule podpowiemy, jak wykonać oczyszczający rytuał szałwiowy.
Dowiedz się, na czym polega oczyszczanie domu szałwią
Cesar Paul González

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog Cesar Paul González.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2023

Roślina szałwii otrzymuje swoją nazwę od łacińskiego salvare, co oznacza „ratować”. W historii różnych kultur używano jej w poszukiwaniu dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Dlatego z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda oczyszczanie domu szałwią.

Od tradycyjnych zastosowań leczniczych po efekty halucynogenne, roślina ta ma wiele zastosowań i odmian, które należy rozróżnić. Ale nie martw się, w tym artykule dowiesz się, jak używać jej w domu.

Co to jest szałwia?

Szałwia to krzewiasta roślina z rodziny miętowatych, która pochodzi z południowej Europy. Używano od wieków jako środek wykrztuśny i oczyszczający podczas przeziębienia.

Ponadto szałwię uznano za środek pomocniczy kobiet w okresie menstruacyjnym. Tradycyjnie przepisywano ją w celu złagodzenia bolesnego miesiączkowania, czyli intensywnego bólu podczas cyklicznych krwawień.

Badania naukowe wykazały też możliwość zastosowania hipotensyjnego szałwii – czyli jej zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Przetestowano to jednak jedynie na zwierzętach, a nie na ludziach.

Szałwia ma również inne zastosowania, nie tylko w celach leczniczych. Według niektórych anegdotycznych danych może służyć jako roślina dekoracyjna, aromatyczna, kosmetyczna. Może też wchodzić w skład kadzideł do oczyszczania środowiska i energii.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Dekoracja Feng Shui na tarasie – przydatne wskazówki

Tradycja kadzidła szałwiowego

Szałwia jest używana od ponad czterech wieków przez różne cywilizacje. Jej użycie zawsze miało na celu oczyszczanie środowiska, poszerzenie mądrości ludzi i zwiększenie ich odporności na choroby, które mogą ich dotknąć.

Stamtąd wywodzi się tradycja palenia suszonych liści szałwii, jakby były rodzajem kadzidła, w celu oczyszczenia środowiska, w którym przebywamy. Rytuał ten ma również zapraszać “dobre energie” do codziennego życia.

oczyść swój dom szałwią
Szałwia ma różne zastosowania. Niektóre są badane przez naukę, ale inne opierają się tylko na wierzeniach i nie mają poparcia naukowego.

Jakie korzyści daje oczyszczanie domu szałwią

Na pewno zainteresowały cię rzekome korzyści, jakie ma przynieść oczyszczanie domu szałwią. Oto niektóre z najciekawszych:

 • Niektórzy twierdzą, że szałwia może odpędzić złą energię: mówi się, że dym z szałwii odpędza negatywne energie i niskie wibracje.
 • Może pomóc w zwiększeniu duchowego połączenia: niektórzy uważają, że mędrzec może wzmacniać duchowe połączenia dzięki tujonowi zawartemu w roślinie, substancji, która ma się wiązać ze zwiększoną intuicją i wzmocnieniem zmysłów.
 • Poprawia nastrój: tradycyjne zastosowanie szałwii służy do uspokojenia się.
 • Eliminuje nieprzyjemne zapachy: jak każde inne kadzidło, szałwia wytwarza aromat, który eliminuje nieprzyjemne zapachy i sprawia, że czujesz jeszcze bardziej domową atmosferę.
 • Pomaga lepiej spać: dzięki swoim właściwościom uspokajającym szałwia pomaga osiągnąć stan wyciszenia, który pozwoli szybciej zasnąć. Efektu nie przypisuje się jednak bezpośredniemu wpływowi rośliny na bezsenność, ale na osiągnięcie relaksu, jak wykazały niektóre badania.

Przeciwwskazania do stosowania szałwii

Pomimo tych korzyści, roślina ma pewne przeciwwskazania, jeśli przesadzisz z jej stosowaniem. Dlatego pamiętaj, że jeśli zamierzasz oczyścić swój dom szałwią, nigdy nie powinnaś używać jej więcej niż to konieczne.

Podobnie, jeśli jesteś w ciąży, powinnaś pamiętać, że stosowanie szałwii wiąże się ze skurczami macicy i innymi zaburzeniami równowagi hormonalnej, ze względu na obecność wspomnianej już substancji o nazwie tujon.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać:Przedmioty, które przyciągają złą energię według Feng Shui

Jak zrobić kadzidło z szałwii, aby oczyścić dom

Jeśli nie znasz praktyki oczyszczania energii i chcesz jej spróbować, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami, aby oczyścić swój dom za pomocą szałwii.

Wymagane materiały

 • Suszona wiązka szałwii
 • Bawełna lub nić do zawiązania wiązki
 • Pojemnik do zbierania popiołów
 • Świece i zapałki
 • Miska lub pojemnik z piaskiem
 • Wentylator, pióro lub inne narzędzie, które umożliwia wentylację

Zobacz krok po kroku, jak przeprowadzić oczyszczanie domu szałwią

 1. Zbierz swoje materiały i koniecznie otwórz okno, aby dym nie gromadził się w domu, dzięki czemu również pozwolisz odejść negatywnym energiom.
 2. Pamiętaj, aby mieć czas i miejsce na wykonanie rytuału, aby wykonać go bez pośpiechu i z pełnym skupieniem.
 3. Kluczem jest intencja! Wizualizuj, czego pragniesz dla swojego domu. Poświęć chwilę, zanim zapalisz wiązkę kadzidełek, aby powiedzieć głośno i wyraźnie, jakie są twoje intencje i czego chcesz.
 4. Zapal pęczek szałwii za pomocą zapałki lub świecy. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć rytuał przy drzwiach swojego domu i rozprowadzić dym przy wejściu. Następnie poruszaj się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 5. Jeśli w domu są schody, wejdź po nich lub zejdź po nich i oczyść przestrzeń, do której prowadzą.
 6. Oczyść swoje rzeczy osobiste. Zbliż kadzidło do przedmiotu i otocz go nim, wykonując okrężne ruchy.
 7. Zakończ rytuał, powtarzając swoją mantrę po raz ostatni. Następnie zgaś płomień w misce z piaskiem, aż dym przestanie się wydobywać. Ważne jest, aby wykonać ten krok poprawnie.
oczyszczanie domu szałwią
Rytuały oczyszczające muszą być wykonywane z osobistym przekonaniem, dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku.

Oczyszczanie domu szałwią jako pierwszy krok do zachowania dobrej energii

Chociaż wykonujesz rytuał oczyszczania, ważne jest, aby być wyczulonym na wypadek, który może się wydarzyć podczas tego procesu. Dlatego nie zostawiaj płonącej szałwii ani nie zbliżaj jej zbyt blisko powierzchni, która może być łatwopalna. Uważaj na dym i staraj się nie wdychać go bezpośrednio.

Jest to piękna i prosta technika oczyszczania różnych przestrzeni: całego domu, nowego biura, samochodu, a nawet specjalnych okazji, takich jak sylwester czy urodziny. Możesz odprawiać rytuał co roku lub tak często, jak chcesz.

To może Cię zainteresować ...
Szczęśliwe rośliny według Feng Shui
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Szczęśliwe rośliny według Feng Shui

Aby dążyć do harmonizacji przestrzeni poprzez ład, warto poznać szczęśliwe rośliny - tzn. przynoszące szczęście według Feng Shui. • Ramírez, Jorge, Mauricio Palacios, and Oscar Gutiérrez. “Estudio del efecto antihipertensivo de la Salvia scutellarioides en un modelo de ratas hipertensas.” Colombia Médica 37.1 (2006): 53-60.
 • Romero, Ana, María Roda, and Celia Mª Vázquez. “Sumidad de salvia para los trastornos menstruales.” (2013).
 • Vázquez, José Fanny González. “Interés farmacéutico de la” Salvia officinalis” y de la” Euphrasia officinalis”.” Cuadernos del Tomás 1 (2009): 157-171.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.