Domowej receptury szampon do włosów
Dla większości z nas włosy są jednym z podstawowych elementów kobiecej urody. Stąd też tak wielka troska o ich zdrowie i piękny wygląd. Odpowiedni szampon pomaga zachować blask kosmyków, dodaje im objętości oraz sprawia, że szybko i zdrowo rosną.
Warto zaznaczyć, że obecnie w wyniku nadmiernego stosowania wysokich temperatur do pielęgnacji włosów – za pośrednictwem suszarki, prostownicy czy lokówki – oraz produktów naszpikowanych chemicznymi substancjami nasze kosmyki stają się przesuszone, matowe i bez życia.
Do powyższych czynników należy dodać również stres, niezdrową dietę i inne zmiany w organizmie, które negatywnie odbijają się na stanie naszych włosów i prowadzą do ich osłabienia i wypadania.
Na szczęście istnieje szereg produktów do codziennej pielęgnacji kosmyków. My oczywiście polecamy szampon wyłącznie z naturalnych składników. Te ze sklepowych półek, chociaż dają natychmiastowe rezultaty, na dłuższą metę prowadzą do nadmiernego wysuszania włosów i skóry głowy.
Naturalny szampon do włosów
Jeśli chcesz przywrócić swoim kosmykom zdrowy blask i wzmocnić je na całej długości, sięgnij do darów natury i samodzielnie przygotuj szampon, który odżywi włosy, sprawi, że staną się puszyste i będą szybko rosły.
Wielką zaletą naturalnego szamponu do włosów jest jego niska cena i ogromna skuteczność w krótkim czasie. Składniki potrzebne do wykonania szamponu są tanie i ogólnodostępne. Jego formuła jest niezwykle prosta. Przekonaj się sama!
Poniżej pokażemy ci, jak samodzielnie przygotować szampon, który odżywi twoje włosy i przywróci im zdrowe piękno i blask.
Przeczytaj koniecznie: Wypadanie włosów? Zwalcz je sokiem z cytryny
Formuła domowej roboty szamponu na porost włosów
Wśród rozmaitych formuł naturalnych szamponów do mycia włosów możemy znaleźć niesamowity przepis, dzięki któremu skutecznie zwalczymy problem wypadania włosów, nadmiernego wysuszenia kosmyków i utraty objętości.
Mowa tu o mieszance pokrzywy z olejkami eterycznymi i pantenolem, które pobudzają krążenie krwi w skórze głowy i stymulują zdrowy porost włosów.
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa to roślina, która odbudowuje strukturę zniszczonych i przesuszonych włosów. Słynie z właściwości hamujących proces łysienia. Odpowiedzialne są za to składniki takie jak kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas palmitynowy oraz cynk.
Powyższe składniki usprawniają krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu przyspieszają procesy metaboliczne skóry oraz poprawiają zdolność przyswajania innych składników odżywczych.
Właściwości wodnego roztworu witaminy A
Wody roztwór witaminy A jest produktem, który stymuluje regenerację skóry głowy, łagodząc tym samym powszechne zaburzenia, takie jak nadmierne wysuszenie skóry głowy czy łupież.
Właściowści witaminy B
Kapsułki z witaminą B stanowią produkt uzupełniający, który wzmacnia cebulki włosów oraz stymuluje naturalny, zdrowy porost włosów.
Przeczytaj koniecznie: Mocne włosy dzięki wodzie ze skórki ziemniaka
Właściwości pantenolu
Pantenol jest pochodną witaminy B5, której zadaniem jest zatrzymanie wilgoci w strukturze włosa i jej kompletna naprawa.
Dzięki swym silnym właściwościom pantenol jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji włosów, ponieważ wnika głęboko w cebulki oraz stymuluje proces odnowy kosmyków, zwalczając nadmierne wysuszenie i łamliwość włosów.
Co więcej, pantenol działa również niczym naturalna odżywka do włosów, która ułatwia rozczesywanie, dodaje kosmykom blasku, miękkości i elastyczności.
Właściwości oleju rycynowego
Olej rycynowy jest naturalnym składnikiem nawilżającym, który doskonale wzmacnia naskórek. Jest cennym źródłem witaminy E – składnika odżywczego o działaniu antyoksydacyjnym, który łagodzi szkody wywołane działalnością wolnych wodników w cebulkach włosów.
Olej rycynowy jest źródłem kwasu rycynolowego o działaniu przeciwgrzybicznym, który pomaga zapobiegać infekcjom skóry głowy.
Jak przygotować domowej receptury szampon z pokrzywy?
Domowej roboty szampon z pokrzywy posiada niezwykle prostą formułę, a jego składniki są tanie i łatwo dostępne w sklepach zielarskich i aptekach. Jest on wskazany dla wszystkich kobiet, których kosmyki rosną wolno i brak im objętości.
Składniki
- 1 szklanka naparu z pokrzywy (250 ml)
- 3 łyżki roztworu wodnego witaminy A (30 ml)
- 5 łyżek oleju rycynowego (50 ml)
- 3 łyżki oleju z pokrzywy (30 ml)
- 2 kapsułki witaminy B
- ½ szklanki pantenolu (100 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej napar z pokrzywy do miski i następnie wymieszaj z roztworem wodnym witaminy A, olejem rycynowym i olejem z pokrzywy.
- Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki drewnianą łyżką, a następnie dodaj kapsułki z witaminą B i pantenol.
- Po otrzymaniu jednolitej tekstury, przelej szampon do słoika z pokrywką.
Sposób stosowania
- Przed zastosowaniem produktu mocno wstrząśnij słoik. Nałóż niewielką ilość szamponu na dłoń i rozprowadź ją na całej długości włosów i na skórze głowy.
- Wykonuj delikatny masaż przez kilka minut, dzięki czemu poprawisz krążenie krwi skóry głowy.
- Pozostaw szampon na włosach i skórze głowy przez około 5 minut, po czym dokładnie spłucz i użyj swojej ulubionej odżywki do włosów.
- Szampon daje natychmiastowe efekty – zmiękcza włosy, dokładnie je oczyszcza, dodaje objętości i sprawia, że stają się miękkie i jedwabiste w dotyku. Jednak na efekty związane z szybszym porostem włosów należy trochę poczekać. Są one widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania tego specyfiku.
Przeczytaj koniecznie: Prostownica – jak jej używac i nie niszczyć włosów?
Zachęcamy cię do wypróbowania powyższego szamponu. Włącz go do swojego codziennego rytuału mającego na celu pielęgnację kosmyków. Przekonaj się sama, że rezultaty są spektakularne, a twoje włosy pokochają ten w 100% naturalny szampon już od pierwszego mycia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sola-Ortigosa, J., Sánchez-Regaña, M., & Umbert-Millet, P. (2009). Psoriasis del cuero cabelludo. Actas Dermo-Sifiliograficas. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)71901-5
- Porcuna, J. L., Nouveau, A., & G., P. (1993). La Ortiga. Australian Journal of Medical Herbalism.
- Benítez Rubio, M. R., & Medranda De Lázaro, I. (2007). Minerales y vitaminas. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/j.jhydrol.2017.02.036
- Delgado, C., & Pashova, V. (2010). Producción enzimática de ésteres etílicos del aceite de ricino. Revista Facultad de Ingenieria.