Nieświeży oddech - poznaj domowe sposoby
Reklamy telewizyjne często przedstawiają pasty do zębów lub inne produkty, które pomogą nam zniwelować nieświeży oddech.
Prawda jest taka, że aby zlikwidować nieświeży oddech, nie musimy wydawać grubych sum pieniędzy na produkty, które nie zawsze mają naturalne składniki.
Halitoza- nieświeży oddech
Halitoza to medyczna nazwa przykrego zapachu z jamy ustnej, którego występowanie jest częstsze niż moglibyśmy się tego spodziewać. Przydarza się bowiem większości ludzi, przynajmniej w jednym momencie z ich życia. Nieświeży oddech może pojawić się z różnych powodów. Najczęściej wynika on jednak z braku higieny jamy ustnej, co przyczynia się do rozwoju bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach.
Nieświeży oddech związany jest również z niedoborem śliny i uczuciem suchości w ustach. Ślinianki odpowiedzialne są za wydzielanie tego płynu, który w 99% składa się z wody i ma właściwości antyseptyczne. Utrzymuje też czystość w jamie ustnej.
Halitoza to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, zarówno dla samego chorego, jak i dla wszystkich w jego otoczeniu. Często chorzy wstydzą się rozmawiać z innymi osobami, ponieważ czują się jakby byli brudni albo winni swojej przykrej dolegliwości.
Spożywanie niektórych produktów spożywczych, takich jak kawa, alkohol, czosnek czy cebula oraz palenie papierosów nasila wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Istnieją również leki, których działaniem ubocznym jest zmniejszanie wydzielania śliny i suchość w ustach, co jest synonimem nieświeżego oddechu.
Innym powodem nieświeżego oddechu może być dieta uboga w węglowodany. Te składniki odżywcze możemy znaleźć w makaronach, pieczywie, ryżu i roślinach strączkowych, dostarczają one organizmowi tłuszcz, który jest niezbędny do wytworzenia energii, której nasz organizm potrzebuje.
Najczęstszym i najważniejszym powodem nieświeżego oddechu jest jednak rozprzestrzenianie się bakterii w jamie ustnej. Jeżeli występują w nadmiarze, powodują powstawanie osadu nazębnego wytwarzającego kwasy i lotne związki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
Protezy zębowe, ubytki, plomby i korony słabej jakości, zapalenie zatok przynosowych, infekcje lub owrzodzenie jamy ustnej, cukrzyca, niestrawność i stres to kolejne czynniki powstawania nieświeżego oddechu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Płytka nazębna – 6 sposobów na identyfikację w jamie ustnej
Popularne sposoby na zwalczanie nieświeżego oddechu
- Używaj pasty do zębów z chlorofilem lub jedz cukierki miętowe, aby usunąć nieprzyjemny zapach z ust.
- Naturalnym sposobem na halitozę jest zjedzenie żółtej brzoskwini przed śniadaniem.
- Jeżeli problem ten spowodowany jest przez dolegliwości z dziąsłami (opuchnięcia lub krwawienia), pomocne będzie płukanie jamy ustnej roztworem przygotowanym z dwóch łyżeczek czerwonej szałwii i pół litra wody. Roztwór doprowadzić do wrzenia, odstawić na około 20 minut, po czym przecedzić i gotowe.
- Pietruszka jest świetnym lekarstwem na nieświeży oddech. Należy zagotować dwie szklanki wody z kilkoma gałązkami natki pietruszki i dwoma goździkami, mieszając cały czas doprowadzić do wrzenia. Po ugotowaniu przecedzić i używać do płukania jamy ustnej dwa razy dziennie.
- Równie pomocny jest roztwór przygotowany z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i połowy szklanki wody. Tak przygotowanym roztworem należy płukać jamę ustną dwa razy dziennie, tuż po przebudzeniu i zaraz przed snem.
- Dobrym rozwiązaniem na odświeżenie oddechu jest też żucie goździków, laski cynamonu czy anyżu po zakończonym posiłku.
- Pomocny też jest koktajl z 250 gramów marchwi, 125 gramów ogórka i 125 gramów szpinaku. Należy spożywać pół szklanki koktajlu po każdym posiłku.
Zwalczanie nieświeżego oddechu – c.d.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Pasta do zębów i jej 13 zastosowań
- Kolejny sok przygotujemy z jednej brzoskwini, ¼ mango, połowy grejpfruta, połowy szklanki wody i dwóch gałązek mięty. Wyciśnij sok z grejpfruta i zmiksuj z resztą składników. Pij codziennie w południe.
- Napar z łyżeczki mięty zaparzonej w filiżance wody jest też pomocny w tej przypadłości, należy pić go po każdym posiłku.
- Kolejny napar przygotujemy z jednej łyżeczki piołunu i filiżanki wrzącej wody. Gotowy napar należy przykryć i zostawić do ostudzenia, pić po każdym posiłku.
- Roztworem przygotowanym z zagotowanej ¼ szklanki soku malinowego, ¼ szklanki wody, dwóch kropli olejku z mięty pieprzowej i ¼ szklanki naparu z tymianku, należy płukać gardło po każdym posiłku.
- Sporządzony napar z dwóch łyżeczek nasion kozieradki i jednej filiżanki wody należy doprowadzić do wrzenia, gotować przez pięć minut. Po zagotowaniu przykryć i ostudzić, wypijać jedną filiżankę po każdym posiłku.
- Napar z jednej łyżeczki tymianku, jednej łyżeczki świeżego oregano i jednej szklanki wody gotujemy przez pięć minut. Jamę ustną należy płukać bardzo ciepłym naparem co dwie godziny.
- Na koniec warto pamiętać, aby po każdym posiłku żuć różne przyprawy takie, jak nasiona kopru czy granatu.
Wskazówki jak uniknąć nieświeżego oddechu
- Unikać spożywania cebuli, pepperoni, sera, salami, kawy, słodyczy, wina i piwa.
- Zabierać ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów, aby móc umyć je po każdym posiłku, nawet będąc w biurze czy gdziekolwiek poza domem.
- Pić dużo wody, która wspomaga pracę ślinianek przy produkcji śliny i tym samym zwalcza bakterie.
- Praktykować Hatha-joga: udowodniono, że ten rodzaj jogi i dieta wegetariańska przyśpiesza przemianę materii co zapobiega nieświeżemu oddechowi.
- Żuć gumę bez cukru, proces ten pobudza produkcję śliny.
- Unikać spożywania produktów, które są suche bądź włókniste, zwiększyć spożywanie świeżych sałatek.
- Unikać zbyt długich odstępów czasowych pomiędzy spożywanymi posiłkami. Na przykład marchew jako przegryzka pomiędzy posiłkami sprawdzi się idealnie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Randy Wick, Ekke, Gui Seiz, Jonny Goldstein, Tim Sackton, Duncan Holmes.