Długa podróż samochodem: poznaj główne zalecenia
Długa podróż samochodem wiąże się z koniecznością powzięcia odpowiednich środków ostrożności. Poznaj poniższe sugestie, aby uniknąć problemów, podróżować bezpiecznie i upewnić się, że Twoja podróż na wakacje będzie niesamowita!
Czy długa podróż samochodem to coś, co lubisz?
Wbrew temu, co uważa wiele osób, wcale nie musisz mieć dość siedzenia za kółkiem podczas podróży. Ta alternatywa zapewnia wiele korzyści, a główna z nich to fakt, że możesz mieć kontrolę nad każdą kwestią, od początku aż do samego końca.
Bez względu na to, jaki dystans masz do pokonania, jazda samochodem jest często tańsza i oferuje możliwość poznania różnych tras. Chociaż najlepiej jest opracować plan przed rozpoczęciem podróży, to możesz improwizować w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niedogodności lub gdy po prostu masz na to ochotę.
Jedna z zalet podróżowania samochodem to możliwość zabrania tak dużej ilości bagażu jak tylko Ci się zamarzy, uniknięcie kolejek na dworcach kolejowych lub lotniskach, robienie przystanków wtedy, kiedy chcesz, rozkoszowanie się widokami oraz cieszenie się większą swobodą.
Długa podróż samochodem: najważniejsze podpowiedzi
Aby długa podróż samochodem stała się przyjemna, warto pamiętać o poniższych kwestiach.
Dowiedz się również: Zawroty głowy w samochodzie, dlaczego występują?
1. Zaplanuj trasę
Kiedy planujesz przed wyruszeniem w podróż, zmniejszasz ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Kiedy wybierzesz już swoje miejsce docelowe, określ dystanse i miejsca postoju, aby stworzyć mapę trasy.
Umieść na niej lokalizację dróg, po których będziesz jechać, stacji benzynowych, hosteli i restauracji.
2. Poznaj obowiązujące przepisy prawne
Zapewnij sobie wsparcie aplikacji dbające o bezpieczeństwo w trasie. To przydatne programy z cyfrowymi mapami i informacjami na temat miejscowych regulacji i praw ruchu. Niektóre mają nawet wbudowane translatory.
Plusem jest to, że możesz ściągnąć je na swój smartfon lub tablet, dzięki czemu zawsze możesz liczyć na pomoc.
3. Sprawdź stan samochodu
Upewnij się, że opony znajdują się w optymalnym stanie (zabierz ze sobą zapasową oponę). Sprawdź również poziom oleju i zaplanuj wizytę u mechanika, aby sprawdzić silnik i hamulce. Należy również zwrócić uwagę na światła i wycieraczki.
Podczas długich podróży samochodowych należy przyszykować “apteczkę dla samochodu”. Umieść w niej pudełko z narzędziami do wymiany opon, pachołkiem ostrzegawczym, gaśnicą, odblaskową kamizelką, lewarkiem hydraulicznym i wszystkim, czego potrzebujesz, aby jechać pewnie.
4. Zabierz drugiego kierowcę
Możesz jechać w długą podróż sama, ale najlepiej jest mieć pod ręką zapasowego kierowcę. Wymieniając się za kółkiem możecie odpoczywać i prowadzić na zmianę.
5. Przygotuj się do wyjazdu i poinformuj o nich innych
Zawróć na to uwagę! Aby uniknąć obrabowania domu, nie informuj wszystkich, że wyruszasz w podróż. Wystarczy, że powiadomisz o tym kogoś bliskiego, kto może mieć na oku Twój dom, Twoje zwierzątko i odpierać Twoją pocztę.
Daj mu znać o swoim wyjeździe, a zanim ruszysz zostaw mu szczegółowe instrukcje. Omów je z wybraną osobą, aby podczas podróży nie rozpraszały cię żadne telefony.
6. Mniej pod ręką najważniejsze rzeczy
Masz większą swobodę w kwestii bagaży, ale nie powinien on zajmować zbyt dużo miejsca w samochodzie. Nie powinnaś zapomnieć o lekach, żywności, przedmiotach higieny osobistej i odzieży dostosowanej do warunków drogowych.
7. Nie ruszaj bez odpoczynku
Nigdy nie należy pokonywać długich i wymagających tras bez odpoczynku. To zalecenie odnosi się zarówno do głównego kierowcy, jak i do zapasowego. Śpij co najmniej 8 godzin podczas nocy poprzedzającej podróż, aby nie odczuwać aż tak mocno zmęczenia fizycznego i być w stanie zareagować w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń.
Jeśli podróżujecie grupą, możesz przydzielić osobom towarzyszącym zadanie zminimalizowania stresu.
8. Zatrzymuj się w określonych miejscach
Trasa staje się bardziej znośna, jeśli podzielisz ją na etapy. W publikacji opracowanej przez European Automobile Commission stwierdzono, że zmęczenie wywołane jazdą przez tak wiele godzin z rzędu wywołuje senność.
Poza tym zmienia postrzeganie otoczenia, pogarsza Twój stan psychomotoryczny, zmienia Twoje zachowanie i wpływa na Twój czas reakcji, co może prowadzić do wypadku.
9. Zabierz ładowarki i zapasowe telefony
Nie używaj swojej komórki na trasie. Korzystaj z niej jedynie w nagłych wypadkach, na przykład aby porozumieć się z lawetą. Za każdym razem, gdy masz zadzwonić lub wysłać smsa, zjedź na pobocze.
Może Cię również zainteresować: Jazda na rowerze do pracy zmniejsza stres
Podpowiedzi dla kierowcy jeżdżącego na długie dystanse
Chociaż może ci się wydawać, że słyszysz to na okrągło, to to odpoczynek odgrywa kluczową rolę w przypadku kierowcy. Wykorzystaj każdą możliwość, aby wyprostować nogi i rozluźnić mięśnie co 2 lub 3 godziny.
Poza tym powinnaś również pić dużo wody przed rozpoczęciem podróży i w jej trakcie. Oto kilka dodatkowych sugestii:
- Upewnij się, że masz przy sobie całą dokumentację samochodu, polisę ubezpieczeniową, prawo jazdy, itp.
- Zaplanuj alternatywne trasy, na wypadek gdyby trzeba było z nich skorzystać.
- Unikaj podróżowania nocą lub wtedy, gdy jest bardzo gorąco.
- Nie pij alkoholu, ponieważ stanowi to oczywiście duże niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych na drodze.
- Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, nawet jeśli są na receptę, powinnaś mieć świadomość ich ewentualnych skutków ubocznych.
- Noś lekkie ubrania i wygodne buty. Zrezygnuj z wysokich obcasów lub butów ze sztywnymi podeszwami, ponieważ utrudniają one nagłe hamowanie.
- Postaraj się nie spożywać dużych posiłków, bo możesz doświadczyć problemów z trawieniem.
- Rozkładaj bagaże w taki sposób, aby nie zaburzały dynamicznego zachowania samochodu. Nie zostawiaj niczego luzem z tyłu, ponieważ taki bagaż może wywołać uszkodzenia, gdy dojdzie do wypadku.
Długa podróż samochodem wymaga przewidywania
Ekscytacja wywołana podróżą stanowi część tego, czego doświadczasz podczas długich podróży samochodem. Nie pozwól, by zniszczył ją brak przewidywania. Poświęć czas na opracowanie optymalnej trasy.
Gdy tylko przyjdzie Ci do głowy jakiś pomysł, pamiętaj, że bezpieczeństwo stanowi najważniejszy czynnik w planowaniu udanych wakacji.
Znasz już wskazówki, które pomogą Ci dotrzeć w wybrane miejsce. Teraz pozostaje Ci jedynie spakować bagaże i przygotować się na doświadczenie niesamowitych przeżyć!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- OMS. 10 datos sobre la seguridad vial en el mundo; 2017. https://www.who.int/features/factfiles/roadsafety/es/
- Cifuentes P. El sueño y la fatiga al volante, peligro constante. Comisariado Europeo del Automóvil. Consultores en Seguridad Vial Filial Chile; 2020. https://www.iso-39001.cl/blog/63-el-sueno-y-la-fatiga-al-volante-peligro-constante