Paluch koślawy - dlaczego powstaje?

Istnieje kilka sposobów zwalczania tego schorzenia bez konieczności interwencji chirurgicznej. Aby sprawdzić, która metoda jest dla nas najlepsza, należy ustalić stopień zaawansowania choroby i zacząć działać, zanim deformacja stanie się bardzo poważna.
Paluch koślawy - dlaczego powstaje?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Paluch koślawy zwany też haluksem, to rozszerzenie stawu u podstawy dużego palca u stopy, które powstaje w czasie przemieszczenia się kości lub tkanki tego stawu.

Konsekwencją tego schorzenia jest stan zapalny, który w większości przypadków jest bardzo bolesny. Jeżeli nie zareagujemy na czas, może się okazać, że przypadłość, jaką jest paluch koślawy, może stać się bardzo dużym problemem dla naszego zdrowia.

Paluch koślawy – objawy

Zdiagnozowanie palucha koślawego jest bardzo proste ponieważ można to zobaczyć na pierwszy rzut oka, obserwując swoje stopy. Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się silny ból i obrzęk, ale istnieją też inne objawy, takie jak:

  • Guzek – pojawiający się na krawędzi stopy u podstawy dużego palca.
  • Na stawie śródstopia zaczyna się pojawiać zaczerwienienie, obrzęk i ból.
  • Pojawiają się modzele, pęcherze lub inne podrażnienia.
  • Zakres ruchu dużego palca jest ograniczony i przy każdym kroku pojawia się ból.

Co jest przyczyną powstawania palucha koślawego?

Paluch koślawy pojawia się kiedy bilans nacisku na stawy i ścięgna stopy się zmienia. W efekcie następuje odkształcenie stopy i niestabilność stawu.

Badania wykazały, że paluch koślawy może być schorzeniem, który występuje z przyczyn dziedzicznych, niewłaściwego sposobu chodzenia, noszenia butów na obcasie itd. Zdarzały się również przypadki, że paluch koślawy pojawiał się z powodu urazu stóp, zaburzeń nerwowo-mięśniowych lub wad wrodzonych.

Porady jak zapobiec paluchowi koślawemu

  • Unikaj noszenia ciasnych butów i staraj się wybierać te, które pozwalają stopie na swobodne ruchy.
  • Noszenie butów na wysokim obcasie lub butów ze szpiczastym przodem przyczynia się do powstawania palucha koślawego, ponieważ duży palec u stopy narażony jest na silny ucisk.
stopy kobiety
  • Używaj w nocy separatorów pomiędzy palcami – pomagają one korygować ewentualne skrzywienia palców.
  • Skontaktuj się ze specjalistą, który poleci ci osłonę z miękkiego i delikatnego materiału, która pozwoli zredukować ból palucha koślawego i pomoże uniknąć ocierania nim o buty.
  • Spożywaj witaminy A, C i D oraz wapń, aby twoje kości były mocne.
  • Kup specjalne szyny na paluch koślawy, które pomagają korygować zniekształcenie kości i zapobiegają pogorszeniu się stanu, co pomaga uniknąć operacji chirurgicznej.
  • Utrzymuj zdrową wagę, aby uniknąć otyłości, która jest jedną z przyczyn występowania palucha koślawego.

Jak leczyć paluch koślawy?

Istnieje kilka sposobów zwalczania tego schorzenia bez konieczności interwencji chirurgicznej. Aby sprawdzić, która metoda jest dla nas najlepsza, należy ustalić stopień zaawansowania choroby i zacząć działać, zanim deformacja stanie się bardzo poważna.

W dalszej części przedstawimy kilka porad, które pozwolą zmniejszyć nacisk na paluch koślawy, a także zatrzymać postępującą deformację stawu.

Opatrunki i bandaże

W planie leczenia pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić jest owinięcie palucha koślawego. Bandaż pozwoli utrzymać stopę w normalnej pozycji, zmniejszyć nacisk i ból.

Leczenie obrzęku

Jednymi z najczęstszych objawów palucha koślawego są obrzęk i ból. Aby zmniejszyć te dolegliwości, można uciec się do prostego i ekonomicznego zabiegu. Bez wątpienia okaże się on skuteczny, a jego przygotowanie zajmie tylko chwilę.

Co powinniśmy zrobić?

  • Zagotować trzy litry wody i zostawić do ostygnięcia.
  • Następnie dodać do wody pięć łyżek gruboziarnistej soli i moczyć w niej stopy przez piętnaście minut.
  • Inną opcją jest aplikowanie lodu na obolałe miejsce. W tym celu należy jedynie umieścić kostki lodu w woreczku, przyłożyć je do miejsca obrzęku i owinąć ręcznikiem. Zaleca się unikanie nakładania lodu bezpośrednio na bolące miejsce.

Paluch koślawy – Leczenie lawendą

Zabieg ten pomaga złagodzić dolegliwości spowodowane przez paluch koślawy. Co więcej, sprawdza się idealnie w zmniejszaniu stanu zapalnego, ale również stanowi świetną profilaktykę.

Kwiaty lawendy - remedium na koślawy paluch

Będziemy potrzebować:

  • 200 gramów kwiatów lawendy
  • ¾  szklanki oleju słonecznikowego

Jak przygotować?

  • Umieścić 100 gramów kwiatów lawendy i ¾ szklanki oleju słonecznikowego w metalowym garnku. Następnie podgrzewać dwie godziny na parze.
  • Po upływie tego czasu należy odcedzić olej i wsypać do niego kolejne 100 gramów kwiatów lawendy. Gotować na parze przez następne dwie godziny.
  • Na koniec olej przecedzić raz jeszcze.
  • Stosować kilka kropli na zainfekowaną część stopy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.