Dlaczego picie alkoholu przy dzieciach może być szkodliwe
Spożycie alkoholu uległo normalizacji w prawie wszystkich miejscach rekreacyjnych. Mimo to istnieje kilka powodów, dla których picie alkoholu przy dzieciach nie jest zalecane. Taki scenariusz tworzy błędną internalizację w umysłach najmłodszych, co zwiększa ryzyko, że zaczną pić w młodym wieku.
Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Studies on Alcohol and Drugs, prowadzi to do innych problemów ze zdrowiem psychicznym i emocjonalnym. I to nie tylko w dzieciństwie, ale także w okresie dojrzewania i dorosłości. Jakie to niesie ze sobą konsekwencje? Dlaczego dzieci nie powinny przebywać w pobliżu alkoholu? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.
Problemy generowane przez alkohol
Ogólnie rzecz biorąc, alkohol w dużych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia. W rzeczywistości, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spożywanie alkoholu jest przyczyną ponad 3 milionów zgonów na całym świecie każdego roku.
Wśród osób dotkniętych chorobą częściej występują mężczyźni, którzy stanowią ponad trzy czwarte całkowitej rocznej liczby zgonów.
Analizując przyczyny zgonów związanych z alkoholem, znajdujemy zarówno czynniki zdrowotne, jak i społeczne. Poniżej wyjaśnimy szkodliwe konsekwencje każdego scenariusza.
Jak alkohol szkodzi zdrowiu
Z punktu widzenia zdrowia problemy powodowane przez alkohol są liczne i wciąż się nasilają w miarę dokonywania odkryć medycznych. Do najbardziej śmiertelnych powikłań należą :
- Uszkodzenie wątroby. Nadmierne spożycie alkoholu niszczy wątrobę i powoduje odkładanie się tłuszczu w jej komórkach.
- Niedożywienie. Alkohol ingeruje we wchłanianie składników odżywczych przez jelito cienkie.
- Różne rodzaje raka. Rak okrężnicy, piersi, wątroby i przełyku może być spowodowany między innymi spożyciem alkoholu. Aldehyd octowy, w który zamienia się alkohol, uszkadza DNA.
- Niekontrolowane ciśnienie krwi. Alkohol ma właściwości, które mogą generować zaburzenia w regulacji ciśnienia krwi.
- Depresja. Ma działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego częste spożywanie alkoholu ma tendencję do generowania zaburzeń depresyjnych.
Problemy społeczne powodowane przez alkohol
W dzisiejszym społeczeństwie istnieje duża presja na spożywanie alkoholu, a ci, którzy tego nie robią, często doświadczają biernego odrzucenia. Jednak nieproporcjonalne spożywanie alkoholu prowadzi do wielu problemów społecznych. Niektóre z konfliktów, które mogą się pojawić na tym tle, są następujące:
- Agresywność. Alkohol generuje agresywne zachowania w stosunku do rodziny i przyjaciół, prowadzi bowiem utraty kontroli.
- Problemy w związkach i rozstania. Brak empatii i dystans z powodu nadawania pierwszeństwa uzależnieniu ponad wszystko inne.
- Niska wydajność. Zarówno w pracy, jak i w każdej wykonywanej czynności, alkohol może powodować zaburzenia pamięci niedawnej i koordynacji.
- Wycofanie społeczne. Newralgicznym aspektem jest odseparowanie od wszystkich osób, które nie podzielają stylu życia polegającego na nadmiernym spożyciu alkoholu.
- Wypadki. Do wypadków drogowych dochodzi z różnych powodów, ale jedną z głównych przyczyn jest alkohol. Zmniejsza szybkość reakcji, zdolność postrzegania na otoczenie i przetwarzanie informacji.
Sądzimy, że może Cię zainteresować: Alkoholizm u nastolatków: wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie problemy może powodować picie alkoholu przy dzieciach?
Rozumiemy już różne negatywne konsekwencje, do których może prowadzić zbyt lekki stosunek do alkoholu. Zwróćmy teraz naszą uwagę na bezpośrednie problemy, jakie powoduje picie alkoholu przy dzieciach.
Przedwczesne spożycie alkoholu
Badanie przeprowadzone przez Alexandrę Aiken – dotyczące wieku inicjacji i progresji alkoholowej u młodych ludzi – wykazało, że im młodszy jest wiek spożycia pierwszego kieliszka, tym ryzyko kontynuacji problemowego picia znacznie wzrasta.
Podobnie stymulacja dzieci do picia jest tym większa, im częściej rodzice wykazują skłonność do alkoholu przy każdej nadarzającej się okazji rekreacyjnej.
Postrzeganie alkoholu jako sposobu na życie
Kolejny problem, jaki generuje picie alkoholu przy dzieciach wiąże się z ich interpretacją otaczającego ich świata. Zauważając, że ich rodzice często piją, maluchy dochodzą do wniosku, że jest to coś naturalnego i że nie ma szkodliwego wpływu.
Stwarza to dodatkową motywację do naśladowania tego zachowania, gdy są w gronie przyjaciół.
Opóźnienie w osiąganiu dojrzałości emocjonalnej
Spożywanie napojów alkoholowych w obecności nieletnich zachęca ich do powielania tego zachowania od najmłodszych lat.
Jeśli do tego dochodzi, alkohol ma widoczny wpływ na opóźnienie dojrzewania emocjonalnego. Możesz się zastanawiać, dlaczego tak jest. Przyczyna wiąże się z ukrywaniem emocji i niemożnością stawienia czoła konfliktom emocjonalnym i przezwyciężenia ich w czasie.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Picie alkoholu w czasie ciąży może zmienić kształt mózgów niemowląt
Jak rozmawiać z dziećmi o alkoholu
Wielu rodzicom wydaje się, że najlepszym wyjściem jest unikanie tematu często aż do ostatecznych konsekwencji. Jednak nie jest to sposób postępowania zalecany przez specjalistów. Wręcz przeciwnie, powinieneś tworzyć okazje do spotkań z dziećmi, aby dokładnie komunikować zagrożenia związane z alkoholem.
Najlepszym sposobem na rozmowę z dziećmi na temat alkoholu jest zachowanie jasnego przekazu przez cały czas, nie omijając najważniejszych zagrożeń. W ten sposób kładziemy podwaliny pod to, z czym będą musiały się zmierzyć w przyszłości. Brak restrykcji i elastyczne podejście może otworzyć drzwi do otwartego dialogu i zrozumienia problemu, gdy dzieci dorosną.
Postępując zgodnie z tą strategią komunikacji, dzieci będą chętne do poruszenia swoich obaw na ten temat. To pozwoli dostosować wskazówki udzielane przez rodziców w miarę pojawiania się nowych doświadczeń.
Znaczenie realistycznego podejścia
Realizm i uczciwość mogą przygotować grunt pod sukces rodziców w wyjaśnianiu dzieciom zagrożeń. Chodzi o to, by przedstawiać alkohol nie jako coś zabronionego, ale jako element społeczny, który w nadmiernych ilościach ma szkodliwe konsekwencje dla zdrowia i rozwoju.
Warto pokazać dzieciom, że najlepszym sposobem uniknięcia nadmiernego spożycia jest dobra samokontrola. W tym sensie dawanie dobrego przykładu ma kluczowe znaczenie.
Ważne jest, aby dawać przykład
Picie alkoholu przy dzieciach powinno być ograniczone lub nawet wyeliminowane, aby nie przekształciło się w naturalną zależność lub nałóg. Dlatego mówienie na ten temat od rozsądnego wieku wypicia pierwszego kieliszka może mieć duże znaczenie w postrzeganiu tematu.
A co zrobić, jeśli jedno z Twoich dzieci wraca do domu pijane? Eksperci twierdzą, że rozmowa mająca wskazać drogę powinna odbyć się następnego dnia, gdy zmysły młodej osoby wrócą do normy. Zatem cierpliwość i zrozumienie rodziców stanowią niezbędne narzędzia do przezwyciężenia wyzwań związanych z alkoholem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aiken A, Clare P, Wadolowski M, Hutchinson D, Najman J, Slade T, Bruno R, McBride N, Kypri K y Mattick R. Edad de iniciación al alcohol y progresión al consumo excesivo de alcohol en la adolescencia: un estudio de cohorte prospectivo. Alcoholismo, investigación clínica y experimental. 2018. Disponible en: 110. https://doi.org/ 10.1111 / acer.13525.
- Abar, C., Abar, B. y Turrisi, R. El impacto del modelado y la permisividad de los padres sobre el consumo de alcohol y las consecuencias negativas experimentadas por beber en la universidad Comportamientos adictivos. 2009. Disponible en: https://doi.org/ 10.1016 / j.addbeh.2009.03.019.
-
Rehm J. The risks associated with alcohol use and alcoholism. Alcohol Res Health. 2011;34(2):135-43. PMID: 22330211; PMCID: PMC3307043.
- Morean M, Corbin W y Fromme K. Edad del primer uso y retraso hasta la primera intoxicación en relación con las trayectorias de consumo excesivo de alcohol y problemas relacionados con el alcohol durante la adultez emergente. Alcoholismo, investigación clínica y experimental. 2012. Disponible en: https://doi.org/ 10.1111 / j.1530-0277.2012.01812.x.
- Mattick R, Wadolowski M, Aiken A, Clare P, Hutchinson D, Najman J y Kypri K. Oferta parental de alcohol y consumo de alcohol en la adolescencia: estudio de cohorte prospectivo. Medicina psicológica. 2017. Disponible en: doi 10.1017 / S0033291716002373.
- Sharmin S, Kypri K, Khanam M, Wadolowski M, Bruno R, Attia J, Holliday E, Palazzi K y Mattick R. Efectos de las reglas de los padres sobre el alcohol en el consumo de riesgo y problemas relacionados en la adolescencia: revisión sistemática y metanálisis. Dependencia de drogas y alcohol. 2017. Disponible en: https://doi.org/ 10.1016 / j.drugalcdep.2017.05.011.