Dlaczego odgłosy natury są korzystne dla zdrowia?
Przez wieki i tysiąclecia odgłosy natury cieszyły i koiły ludzi. Zostały one jednak w dużej mierze przyćmione przez hałas panujący w miastach. Z tego powodu wielu decyduje się wybrać na pole, do lasu, na plażę czy do parku przyrody, aby się nimi cieszyć.
Faktem jest, że odgłosy natury takie jak śpiew ptaków, szum wiatru, odgłosy morza czy padającego deszczu, mają relaksujący efekt, który znajduje odzwierciedlenie na poziomie fizycznym i psychicznym. W rzeczywistości niektóre badania potwierdzają korzyści, jakie przynoszą one dla zdrowia ludzkiego. W poniższym artykule opowiemy o tym więcej.
Odgłosy natury i ich zdrowotne właściwości
Człowiek od zawsze miał kontakt z naturą i jej dźwiękami. Niewiele jednak wiadomo było o korzyściach, jakie przynoszą one zdrowiu. Prawda jest taka, że wystawienie na działanie środowiska naturalnego ma efekty terapeutyczne, które są cenione bardziej niż kiedykolwiek.
Jak wszyscy wiemy, życie w środowisku miejskim oddala nas od natury i naraża nie tylko na irytujące hałasy, ale także na gorączkowy i stresujący tryb życia. Z kolei relaks na terenach zielonych, w pobliżu rzek, gdzie można docenić przyrodę, poprawia nastrój i niweluje negatywne skutki stresu.
Przegląd badań przedstawiony w Proceedings of the National Academy of Sciences potwierdza te twierdzenia. Według wspomnianej publikacji dźwięki takie jak świszczący wiatr, śpiew ptaków czy szum strumienia mają działanie nie tylko uspokajające, ale także terapeutyczne.
Odgłosy natury i ich działanie – co mówi nauka?
W cytowanych badaniach skupiono się na analizie korzyści zdrowotnych płynących z odgłosów natury. Prowadziła je Rachel T. Burton, kanadyjska biolog, która wyszczególniła, co następuje:
„Z perspektywy ewolucyjnej ludzie są zaprogramowani, aby zwracać uwagę na niebezpieczeństwa i sygnały bezpieczeństwa. Środowisko wypełnione naturalnymi dźwiękami daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala nam uwolnić się od stanu czujności”.
Stwierdzono, że narażenie na te dźwięki może zmniejszyć częstość występowania chorób i ograniczyć śmiertelność. Wiązało się to nawet ze zmniejszeniem bólu, poprawą nastroju i lepszymi wynikami w testach poznawczych.
Hipoteza sugeruje, że wpływają one na mózg i autonomiczny układ nerwowy, zaangażowane w regulację emocji i kontrolę snu.
Inne dane
Poprzednie badania dały podobne wyniki. W badaniach udostępnionych przez Scientific Reports zaobserwowano, że osoby, które spędzały dwie godziny tygodniowo na świeżym powietrzu w środowisku naturalnym (w parku, w lesie lub na plaży) zgłaszały lepsze zdrowie i samopoczucie.
Metaanaliza opublikowana przez Lancet Public Health wykazała, że ludzie mieszkający w pobliżu terenów zielonych mają zwykle dłuższą oczekiwaną długość życia niż osoby pozbawione takiego środowiska.
Dowiedz się więcej: Codzienny spacer – korzyści są bezcenne!
Odgłosy natury a nasze emocje
Dźwięki natury nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale także przyczyniają się do dobrego samopoczucia emocjonalnego. Pomagają zmniejszyć irytację, złość, a nawet smutek.
Jednym z ich największych wpływów jest ograniczenie stresu. Słuchanie ich sprzyja wyciszeniu i wprowadza w stan odprężenia. Dlatego zawsze zaleca się zajęcia na świeżym powietrzu w celu rozładowania napięcia.
Zanieczyszczenie hałasem jest szkodliwe
Ludzie w dużej mierze skoncentrowali się w ośrodkach miejskich. Wraz z rozwojem społeczeństwa zbudowaliśmy styl życia skoncentrowany na dużych miastach i miasteczkach.
W ten sposób stopniowo oddalamy się od natury. Ponadto hałas wynikający z transportu, czy funkcjonowania fabryk, a nawet wynikający z przeludnienia zdominował środowisko. Nazywa się to „zanieczyszczeniem hałasem”.
Wpływa ono na zachowanie i samopoczucie. Jest związane z wieloma problemami zdrowotnymi, na przykład utratą słuchu. Jednak wykracza również poza to. Wydaje się, że zwiększa zachorowalność między innymi na choroby układu krążenia, zaburzenia snu, zaburzenia układu nerwowego.
Z tego powodu ważne jest, aby w miarę możliwości spędzać czas w naturalnym środowisku. Może to nawet stać się codziennym nawykiem, jeśli w pobliżu domu lub pracy znajduje się strefa zieleni.
Gdzie kryją się odgłosy natury?
Dźwięki te mogą pochodzić z różnych źródeł. Przede wszystkim pochodzą ze źródeł biologicznych, takich jak śpiew ptaków. Z drugiej strony są i takie, które wywodzą się z samej geologii. Są to na przykład deszcz, fale, świst wiatru, woda w rzece itp.
Dowiedz się więcej: Filozofia przyrody i jej znaczenie dla współczesnego świata
O czym warto pamiętać?
Dźwięki środowiska naturalnego mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zaobserwowano, że pomagają zmniejszyć stres, kontrolować emocje i poprawić ogólny nastrój. Mogą nawet zmniejszyć częstość występowania chorób i obniżyć śmiertelność.
Z tego powodu zaleca się, aby każdy poświęcił trochę czasu w swoim życiu na zajęcia na łonie natury. Nauka cieszenia się chwilami samotności i kontaktu z naturą może pomóc w osiągnięciu zdrowszego życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alvarsson, J. J., Wiens, S., & Nilsson, M. E. (2010). Stress recovery during exposure to nature sound and environmental noise. International journal of environmental research and public health, 7(3), 1036–1046. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872309/
- Buxton, R. T., Pearson, A. L., Allou, C., Fristrup, K., & Wittemyer, G. (2021). A synthesis of health benefits of natural sounds and their distribution in national parks. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 118(14). https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2013097118
-
Jo, H., Song, C., Ikei, H., Enomoto, S., Kobayashi, H., & Miyazaki, Y. (2019). Physiological and Psychological Effects of Forest and Urban Sounds Using High-Resolution Sound Sources. International journal of environmental research and public health, 16(15), 2649. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6695879/
-
Passchier-Vermeer, W., & Passchier, W. F. (2000). Noise exposure and public health. Environmental health perspectives, 108 Suppl 1(Suppl 1), 123–131. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1637786/
-
Rojas-Rueda, D., Nieuwenhuijsen, M. J., Gascon, M., Perez-Leon, D., & Mudu, P. (2019). Green spaces and mortality: a systematic review and meta-analysis of cohort studies. The Lancet. Planetary health, 3(11), e469–e477. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31777338/
- White, M. P., Alcock, I., Grellier, J., Wheeler, B. W., Hartig, T., Warber, S. L., Bone, A., Depledge, M. H., & Fleming, L. E. (2019). Spending at least 120 minutes a week in nature is associated with good health and wellbeing. Scientific Reports, 9(1). https://www.nature.com/articles/s41598-019-44097-3