Dlaczego nasze ręce drętwieją, gdy śpimy?
Śpisz. Nagle w środku nocy budzisz się czując pewnego rodzaju „porażenie prądem” w dłoniach lub palcach. Innym razem może się wydawać, że ktoś przyszedł i odciął ci kończyny w ciemności. Takie objawy zdarzają się, kiedy drętwieją ci ręce.
Sytuacje te mogą często wywoływać nawet pewne uczucie paniki u osób, które ich doświadczają. Może to być jednak spowodowane nieszkodliwymi przyczynami, takimi jak zła postawa.
Chcesz wiedzieć, dlaczego twoje ręce drętwieją w nocy? Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Dlaczego twoje ręce drętwieją, kiedy śpisz
Zarówno skurcze, jak i drętwienie są nieprzyjemne, niezależnie od tego, czy śpimy, czy nie. Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas, nie stanowi to problemu. Jeśli jednak stanowi to bardziej regułę niż wyjątek, powinniśmy zwracać większą uwagę na te oznaki.
Oba doznania mogą wystąpić w dowolnym miejscu ciała, chociaż najczęstszymi obszarami są kończyny, czyli ręce, nogi, dłonie i stopy. Objawy to mrowienie i drętwienie, jakby wbijały się w nas dziesiątki malutkich szpilek lub igiełek. Niektórzy ludzie nawet doświadczają uczucia palenia.
Według Kliniki Mayo, głównymi przyczynami drętwienia rąk podczas snu lub podczas leżenia są:
- Brak witaminy B12
- Stosowanie niektórych leków
- Uszkodzenie lub ucisk nerwu w dłoni i nadgarstku
- Przebywanie w podobnej pozycji przez długi czas
- Lekkie obrażenia rąk (takie jak np. uderzenie, któremu ulegliśmy w ciągu dnia)
- Uraz szyi może powodować drętwienie palców, dłoni lub ramion
- Zatrzymanie płynów spowodowane głównie menopauzą, ciążą lub nadwagą
- Codzienne czynności obejmują zginanie i rozciąganie nadgarstka oraz wywieranie dużej siły lub operowanie narzędziami, które wibrują lub wywierają nacisk
Czasami drętwienie rąk spowodowane niedoborem witaminy B12 jest związane z przyjmowaniem leków takich jak metformina. Są one wykorzystywane do kontrolowania cukrzycy i zespołu metabolicznego. Podobny przypadek może wystąpić również między innymi podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwdrgawkowych, leczenia choroby Parkinsona i raka.
Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie
Uszkodzenie nadgarstka i drętwienie dłoni
Niektórzy ludzie zauważają, że jedna lub obie ręce drętwieją im w nocy przynajmniej raz w tygodniu. Są tacy, którzy chodzą do lekarza po diagnozę i są tacy, którzy uważają to za „normalne”. Dopiero, kiedy za bardzo im to przeszkadza, decydują się na wizytę u specjalisty.
Kiedy dochodzi do uszkodzenia nadgarstka, możemy cierpieć nie tylko z powodu drętwienia i skurczów w nocy, ale nawet na brak siły do trzymania pewnych przedmiotów lub duży ból podczas wykonywania pewnych ruchów. Na przykład rzeczy mogą wypadać nam z rąk lub może nam brakować elastyczności, gdy chcemy wykonywać codzienne zadania. Jeśli wyleczymy tego na czas, może z biegiem lat doprowadzić do braku czucia.
Aby dowiedzieć się, czy problem z drętwieniem rąk w nocy jest spowodowany stanem neurologicznym, musisz udać się do lekarza. Niezbędne jest również poznanie dokładnego obszaru bólu lub dyskomfortu.
W takiej sytuacji, palcami najbardziej dotkniętymi skurczami lub drętwieniem w nocy są zwykle kciuk, palec wskazujący i środkowy. Jeśli tak się stanie, problem ma swoją nazwę i jest na jego temat wiele faktów.
Spójrzmy.
Ręce drętwieją gdy cierpisz na zespół cieśni nadgarstka
Ten stan jest również znany jako „zespół sekretarki”. W terminologii medycznej definiuje się ją jako neuropatię obwodową, która rozwija się, gdy nerw pośrodkowy – biegnący od przedramienia do dłoni – ulega naciskowi.
Nerw w nadgarstku odpowiada za czucie i ruch ręki oraz palców. Kiedy jest uszczypnięty, czy też przyciśnięty, powoduje szereg objawów, w tym drętwienie tej części ciała.
Dlaczego to się dzieje podczas snu?
Czasami osoby z zespołem cieśni nadgarstka doświadczają objawów o każdej porze dnia, ale się pogarszają, gdy kładą się spać. Dzieje się tak, ponieważ nerw działa przez kilku godzin. Kiedy próbuje „odpocząć”, napina się.
Jeśli objawy znajdują odzwierciedlenie w palcu serdecznym i małym palcu, stan ma związek z problemami z uciskiem w nerwie łokciowym, na który może wpływać jakiś ucisk na łokieć. Na przykład, jeśli miałeś wypadek i upadłeś na łokieć, poczujesz coś w rodzaju „porażenia prądem” w tej okolicy.
Nerw ten jest również odpowiedzialny za mobilizację obszaru między obojczykiem a pierwszym żebrem. W grę wchodzą również naczynia krwionośne. Z tego powodu warto dobrze przeanalizować drętwienie i jego przyczyny.
Zwykle pojawia się z powodu wrodzonych problemów, powtarzających się ruchów – na przykład podczas gry w tenisa (jak wynika z badań Centrum Zdrowia Villaviciosa de Odón w Madrycie) – lub z powodu złej postawy powtarzającej się w czasie.
Może ci się spodobać: Złagodź ból pleców za pomocą prostej techniki oddychania
Co robić, gdy ręce drętwieją?
Jeśli odczuwasz objawy drętwienia, ciepła lub mrowienia w dłoniach (szczególnie w nocy), istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz zespół cieśni nadgarstka lub ucisk na nerw łokciowy.
W obu przypadkach zaleca się wizytę u lekarza w celu przeprowadzenia profesjonalnych badań. Jeśli problem nie zostanie wyleczony, ból stanie się z czasem nie do zniesienia, a Ty w końcu będziesz na niego cierpieć w ciągu dnia.
Niemożność odróżnienia ciepła od zimna jest już poważną konsekwencją tych patologii. Podobnie jak atrofia podstawy kciuka, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Narodowy Instytut Nauk Medycznych i Żywienia Salvadora Zubirána. Ryzyko wystąpienia tych problemów jest również wyższe u kobiet.
Ćwiczenia zapobiegające drętwieniu
Aby uniknąć popadania w takie skrajności, zalecane są pewne podstawowe ćwiczenia, które pomogą poprawić krążenie w dłoniach.
- Ściśnij małą gumową kulkę w dłoni. Możesz ją kupić w sklepach z zabawkami lub zwierzętami.
- Zamknij palce i dociśnij.
- Powtórz kilka razy, trzymając nacisk przez kilka sekund przed powrotem do pozycji wyjściowej.
- Następnie rozciągnij dłoń wyginając palce na zewnątrz i utrzymaj kilkanaście sekund.
Spróbuj wykonać to ćwiczenie przynajmniej raz dziennie. Możesz skorzystać z przestojów w ciągu dnia, takich jak jazda metrem do pracy lub domu, stanie w kolejce do banku lub czekanie, aż Twoje dziecko wyjdzie ze szkoły.
Ponadto możesz to również zrobić podczas oglądania filmu, czytania książki lub kąpieli w wannie. Ważne jest, aby ćwiczyć codziennie przez kilka minut. W ten sposób nerw zostanie wzmocniony i zauważysz, że Twoje ręce nie drętwieją w nocy.
Pamiętaj, że powinieneś udać się do lekarza w przypadku jakiegokolwiek problemu tego typu, zwłaszcza jeśli drętwienie przedłuża się w czasie lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka lub inny dyskomfort. Szybka prewencja ma zawsze kluczowe znaczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- http://www.medciencia.com/doctor-por-que-se-me-duermen-las-manos
- Clínica Mayo. https://www.mayoclinic.org/es-es/symptoms/numbness-in-hands/basics/causes/sym-20050842
- VV.AA. (2007). Dolor en adultos mayores de 50 años: prevalencia y factores asociados. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0036-36342007001000008
- Villalobos Baeza, Elena.,Rodríguez Alonso, Juan José.,Torres Fuentes, Andrés. (2009). Diagnóstico y tratamiento de la epicondilitis en atención primaria. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1134207208708223