Dlaczego nastolatkowie chodzą do lekarza?

Dlaczego nastolatkowie chodzą do lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2021

Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że nastolatkowie chodzą do lekarza. Zmuszają nas one do rozważenia różnych kontekstów oraz wieku tych osób.

Zidentyfikowanie najczęstszych przyczyn, które sprawiają, że nastolatkowie chodzą do lekarza, to kluczowy krok. Wiedza na temat schorzeń, na które cierpią oraz najważniejszych czynników, które mogą je wywołać, powinna stanowić cel badaczy działających na tym polu.

Najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że nastolatkowie chodzą do lekarza

Zgodnie z publikacją opracowaną przez badaczy w Hospital General Dr. Manuel Gea González w Mexico City:

“Liczba nastolatków w kontekście krajowym nie jest aż tak ważna. Najistotniejsze jest wyzwanie społeczne, aby zagwarantować zaspokojenie ich potrzeb. Poza tym musimy zapewnić pełny rozwój ich wyjątkowych umiejętności, aby mogły osiągnąć swój pełny potencjał.”

Konsultacje medyczne u nastolatków w wieku od 10. do 14. roku życia dotyczą rozwoju płciowego, bólu brzucha i bólów głowy. Wykraczają one poza szczegóły wynikające z różnych kontekstów. Trądzik nie zawsze stanowi powód do konsultacji lekarskiej, ale jest częścią ich życia.

Czynniki emocjonalne również odgrywają istotną rolę, chociaż nie stanowią częstego powodu konsultacji. Jednak doświadczeni profesjonaliści są w stanie szybko zidentyfikować wahania nastroju nawet gdy nie stanowiły one oczywistego powodu konsultacji.

Wyzwanie wiąże się z tym, aby odkryć wszelkie problemy i dyskomfort, jakie mogą być z różnych powodów skrywane.

Lekarz i nastolatka
Powody konsultacji medycznych nastolatków są zróżnicowane. Jednak często pomagają one zidentyfikować często ignorowane zaburzenia nastrojów.

Prawda o konsultacjach nastolatków

Wiele osób zakłada, że nastolatkowie są zdrowi i chodzą do lekarza jedynie z błahych powodów lub aby wykonać badania kontrolne.

Badania kontrolne to dobry pomysł, ponieważ dzięki nim nastolatkowie pojawiają się u lekarza przynajmniej raz na rok. Poza tym poznają swój status immunologiczny i dowiadują się o konieczności przyjęcia nowych szczepionek.

Mimo tego w ostatnich latach kojarzymy zdrowie nastolatków z zaburzeniami odżywiania, traumą, przemocą i samobójstwem. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to ostatnie zagadnienie, ponieważ liczba samobójstw stale wzrasta.

Wierzenia i mity o nastolatkach i ich zdrowiu

Trudno jest wyzbyć się niektórych z głęboko zakorzenionych przechowań, które kształtują obraz nastolatków panujący pośród niektórych osób, a nawet całych społeczności.

Istnieją mity na temat seksu i rock and rolla oraz konceptualizacja okresu nastoletniego jako “boskiej miary młodości”. Jednak w rzeczywistości młode osoby są zazwyczaj zdrowe i zaangażowane w swoje projekty (jeśli jakieś mają), ideały oraz cele.

Wracając do powodów, które najczęściej sprawiają, że nastolatkowie chodzą do lekarza, rozwój zdrowej seksualności jest ważny. Dlatego też lekarze muszą stale sprawdzać te praktyki i starać się rozwiać wszelkie uprzedzenia, jakie mogą dręczyć nastolatków pod tym względem.

Ciąża to jedyny powód, który sprawia, że nastolatkowie chodzą do lekarza

Nieplanowana ciąża u nastolatków stanowi powód do niepokoju. Na przykład ministerstwo edukacji w Argentynie wprowadziło specjalny projekt wykorzystując krajowy program integralnej edukacji seksualnej (ESI).

Ten plan ma na celu pracować nad zmniejszeniem liczny nieplanowanych ciąż u nastolatek oraz wypełniania ich praw seksualnych i reprodukcyjnych. Stanowią one część wytycznych ESI – przynajmniej według danych wynikających z tego programu:

“Nastoletnia ciąża stanowi zazwyczaj temat rozmów podczas nauczania i zarządzania grupami oraz rodzinami. Każda osoba ma swoje własne zdanie na ten temat. Co więcej, istnieje wymiana wrażeń i sposobów radzenia sobie z nimi; zapewniania ciągłości ścieżek edukacyjnych.”

Kobieta w ciąży
Nieplanowane nastoletnie ciąże stanowią poważny problem, dlatego też należy skoncentrować się na ich prewencji.

Dodatkowe pytania na temat powodów, które sprawiają, że nastolatkowie chodzą do lekarza

W związku z nastoletnimi ciążami pojawia się wiele pytań. Dlatego też autorzy stawiają serię pytań w materiałach edukacyjnych, do których odnosiliśmy się wcześniej:

  • Jaki jest najlepszy sposób, aby im pomóc?
  • W jaki sposób szkoły przykładają się do zapobiegania niechcianym ciążom?
  • Co w tym celu robią obecnie szkoły?
  • Czy szkoły uczą o metodach antykoncepcji?
  • Czy rozmawiają o tym wystarczająco dużo z nastolatkami, wysłuchują ich wątpliwości oraz lęków?
  • Poza tym czy zapewniają miejsce na szczery dialog? Jakie są reprezentacje społeczne odnośnie nastoletniej ciąży?
  • Jaka jest struktura normatywna, która dotyczy tego problemu?

Krótko mówiąc

Ogólnie rzecz biorąc, nastolatki są zdrowe, a wiele z ich problemów wiąże się za zachowaniem.

Wczesna rozmowa o tych problemach w celu wspierania ich zdrowia jest ważna, aby zapobiegać wystąpieniu takich niechcianych scenariuszy jak depresja, samobójstwo, czy przemoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Irma Jiménez-Escobar, Samuel Weingerz-Mehl, Elizabeth Castillo-Macedo et al. “Caracterización de los adolescentes y motivo de consulta por el que acuden al Servicio de Urgencias Pediátricas del Hospital General Dr. Manuel Gea González”. Gac Med Mex. 2016;152:30-5.
  • Plan Nacional de Prevención del Embarazo no intencional en la adolescencia. “El embarazo no intencional en la adolescencia” Ministerio de Educación, Argentina.
  • Wilkes MS, Anderson M. A primary care approach to adolescent health care. West J Med. 2000;172(3):177–182. doi:10.1136/ewjm.172.3.177
  • McPherson A. Adolescents in primary care. BMJ. 2005;330(7489):465–467. doi:10.1136/bmj.330.7489.465

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.